KOTO meclis toplantısı gerçekleştirildi “Kandıra’da girişimlerimiz olumlu sonuç verdi”

Kocaeli Ticaret Odası Mayıs ayı Meclis toplantısı KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan başkanlığında gerçekleştirildi.

Ayşe Uğuz
Ayşe Uğuz Tüm Haberleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

KOTO Mayıs Ayı Meclis Toplantısı, KOTO binasındaki Burhan Kasım Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan başkanlık ederken KOTO Başkanı Necmi Bulut ve yönetim kurulu üyeleri de toplantıya katılım sağladılar. Toplantıda 4 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

“KANDIRA İÇİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ GİRİŞİMLERDEN BAŞARILI SONUÇ ALDIK”

Mayıs ayı değerlendirmesi yapan KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Geçtiğimiz Meclis Toplantısında da bahsettiğimiz, Gelir İdaresi Başkanımız Başta olmak üzere her gittiğimiz ziyaretlerde dile getirdiğimiz, Kandıra’nın başta tarım ve turizm yatırım teşviklerinden üst düzeyde faydalanması amacıyla başlattığımız girişimlerimizin olumu sonuç verdiğini sizlerle paylaşmak isterim. 13 Mayıs 2022 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararıyla Kandıra ilçemizde OSB içerisinde olması durumunda 3. bölge teşvikleri, OSB dışında olması durumunda ise 2. bölge teşviklerinden yararlanabilecek. Girişimlerimiz sonucu alınan karara göre; Kandıra’nın OSB dışında kalan bölgede yürütülecek yatırım faaliyetlerine; KDV istisnası uygulanacak, gümrük vergisi muafiyeti sağlanacak, yüzde 20 oranında vergi indiriminden faydalanabilecek, sigorta primi işveren hissesi 3 yıl süreyle devlet tarafından karşılanacak, yatırım için yer tahsisi sağlanacak.

“6 YIL SÜREYLE DEVLET BÜTÇESİNDEN KARŞILANACAK”

OSB içinde kalan yatırım faaliyetlerine ise; KDV istisnası uygulanacak, gümrük vergisi muafiyeti sağlanacak, yüzde 30 oranında vergi indiriminden faydalanabilecek, sigorta primi işveren hissesi 6 yıl süreyle devlet tarafından karşılanacak, yatırım için yer tahsisi sağlanacak, Türkiye’deki bankalardan kullanacağı kredi ve kar payları 3 puan, döviz ve dövize endeksli kredi ve kar payları ise 1 puan olarak desteklenecek.

“KOÜ ÖĞRENCİLERİNE KARİYER OLANAKLARI SUNACAK”

Kocaeli Üniversitesi arasında karşılıklı işbirliği ve ortak anlayışı teşvik etmek, geliştirmek, Kocaeli Üniversitesi öğrencilerine, mezunlarına staj, istihdam imkanları sağlamak amacıyla, eğitsel ve sektörel iş birliğinde bulunmak üzere protokol imzalandık. İşbirliklerimizi kente fayda sağlayacak düzeyde geliştirmeye devam ediyoruz. Bu protokolle, KOÜ öğrencilerine daha fazla staj ve kariyer olanakları sunacak, üniversite- iş dünyası birlikteliğini daha da güçlendireceğiz.

“YATIRIM TAAHÜTLÜ AVANS KREDİSİME 100 MİLYAR LİMİT”

Maalesef, enflasyon küresel ekonominin en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Pandeminin yarattığı küresel olumsuzluğun etkisinin azaltılması amacıyla 2020 yılında Merkez Bankası tarafından uygulanan yatırım taahhütlü avans kredisi, toplam 100 milyar liralık limitle yeniden uygulanmaya başlayacak. Aynı zamanda Resmi Gazete'nin 14 Mayıs tarihli sayısında yayımlanan kurumlar vergisi genel tebliğinde değişiklik yapan tebliğe göre, ihracat yapan kurumlar ihracat kazançlarıyla sınırlı olmak üzere 1 Ocak'tan itibaren üretim ve ihracat faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar için kurumlar vergisinde 1 puanlık indirimden yararlanabilecek.

İSTANBUL’DAN SONRA 2. SIRADAYIZ”

Dış Ticaret Verilerine baktığımızda, 2022 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre; Doğu Marmara Gümrük Ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre İlimizin Nisan ayı ihracat rakamı 3 Milyar 606 milyon dolar olarak gerçekleşerek en fazla ihracat yapan iller arasında İstanbul’dan sonra 2. sırada yer almaktayız. İthalatımız ise 6 milyar 386 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Üyelerimizin Dış Ticaret Ağını Geliştirme Çalışmalarımıza bu ayda devam ettik. Bu Doğrultuda TradeAtlas iş birliği ile Dış Ticaret İstihbarat Eğitimi gerçekleştirdik. Pandemi sonrası küresel ticaret gösterdi ki; uluslararası pazarlara entegre olmak ve ihracat gerçekleştirmek firmalarımız için gereklilik.

“İHRACAT BİZİM İÇİN OLMAZSA OLMAZ”


Bildiğiniz üzere 2018 yılından buyana üyelerimizin ihracatını artırmak için Co-Matching İkili İş Görüşmeleri Etkinliği düzenliyoruz. Son 2 yıldır pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizi bu yıl da 25 Ağustos tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştireceğiz. Bu yıl daha çok yabancı iş insanının katılımı noktasında lobi çalışmaları ve tanıtımları üzerine yoğunlaşıyoruz. İhracat bizler için olmazsa olmaz bir konumda. Bu nedenle üyelerimizin azami oranda katılımı noktasında yönlendirici olmanızı rica ediyoruz.

“ULUSLARARASI YATIRIMCILARLA BULUŞTURACAĞIZ”


İlimizin sağlık turizminde potansiyeli yüksek ve iddialı şehirlerin başında gelmektedir. Bu potansiyeli uluslararası yatırımcılarla buluşturmak ve ilimizin sağlık turizminin gelişimine katkı sunmak amacıyla global ölçekli yatırımcılarla görüşmeler gerçekleştirip, firmalarımızın tanıtım süreçlerine katkı sağdığımız Amsterdam Sağlık Turizmi Fuarı’nın açılışına katılım sağladık. Özel Kocaeli Ticaret Odası Arslanbey OSB Mesleki Anadolu Lisesi tüm öğrencilerine günümüz teknolojilerini etkin kullanabilmeleri için İHA 1 pilotluk eğitimlerine başladı. Bu eğitimler özel kurslar ile üniversiteler kapsamında açılabildiğinden Kocaeli Üniversitesi Havacılık ve Uzay bilimleri fakültesi ile protokol çalışmaları başlatıldı.Okulumuz ve Üniversite iş birliği kapsamında drone eğitimlerini ve Teknofest yarışmaları için birlikte çalışma ortamı hedeflenmektedir.

AÇILAN VE KAPANAN ŞİRKET SAYISI


Açılan ve kapanan şirketlerin sayısına baktığımızda Odamız aracılığıyla 2022 yılı Nisan ayı bir önceki yıla göre %29 artışla 191 firma ya da kuruluşun kayıt işlemi; %91 artışla 46 firma ya da kuruluşun ise kayıt silme işleminin gerçekleştirildiğini görüyoruz. Açılan şirket sayısına 2021 Ocak ayında 194, şubat ayında 122, mart ayında 169, nisan 147 yani toplamda 632. 2022 Ocak ayı 154, şubat ayı 162, mart ayı 154, nisan ayı 191 yani toplamda da 661. Kapanan şirket sayısına baktığımızda ise 2021 Ocak ayı 32, şubat ayı 46, mart 36, nisan 24 yani toplam 138. 2022 yılına baktığımızda ocak 47, şubat 24, mart 38 nisan 46 toplamda ise 155 firma” şeklinde konuştu.

“ESNAF ŞEKER KONUSUNDA SIKINTI ÇEKTİ”

Meclis Üyesi Yaşar Can, pandemi döneminde kafe ve restoranların çektiği sıkıntıyı dile getirerek “Koronavirüs ile birlikte gelen pandemi dönemi sonucu kafe ve restoranlar en çok sıkıntıyı çeken işletmelerden oldu bunun sonucunda iş yerlerimiz ciddi anlamda zarar gördü. Komite bütçemizden hijyen setleri yaptırdık, işyerlerini dolaştık ve esnafımıza setlerimizi dağıttık . Mart ayında üyelerimizden gelen şikayetler vardı. Özellikle şeker konusunda şikayetler oldukça fazlaydı. Şeker tedariği konusunda esnafımız sıkıntı çektiğini dile getirdi. Esnafımıza marketlere göre daha pahalı şeker veriliyordu İmalatçıların kapasite raporuna göre alınsın dedik. Bu görüşümüzü Ankara’ya kadar ilettik. Taleplerimiz olumlu karşılandı. Kapasite raporuna şeker almaya başladık. Devlet zaten 10 çuval hibe veriyordu. Üyelerimiz bizleri aradıklarında, evraklar vasıtasıyla odamız ucuz şeker getirecek.  Bunu da depolarımızda beklettik. Tedarik sıkıntısı olduğunda diğer esnaf arkadaşlarımız ile paylaştık. Bunu zamanında çok iyi anlatamadığımızı düşündük. Ticaret Odası bütün üyelerine yeter. Fırsatçılığa izin vermez” ifadelerini kullandı.

“RAUF ORBAY SOKAĞI’NIN TRAFİPE KAPATILMASINI İSTİYORUZ”

 

Meclis Üyesi Fikret Yıldırım, “Rauf Orbay Sokağı’nın akşam saat 18:00 ile 00:00 saatleri arasında trafiğe kapatılmasını istiyoruz. O saatlerde geçen araçlar, işletmelerimize zarar veriyor. Zabıtayı aradığımız zaman da bunu söyledik. Bölgemiz çok sıkıntılı. Kafe işleten meclis üyesi arkadaşlarımızda var. Suriye ve Afgan mülteciler ile ilgili sıkıntılar var. Müşterileri rahatsız ediyorlar. Sıkıntımızı emniyet güçlerine bildirdik ama sonuç alınamadı. Bu konuda yönetim kurulumuzdan yardım bekliyoruz. Gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz.

 

MÜLTECİ KONUSU GÜNDEME GELDİ

Suriyelilerin geçici koruma izni ile çalıştırılması konusunda sıkıntı var. SGK buna izin veriyor ama hemen ardından gelen İŞKUR ceza kesiyor. Herkesin kafası karışıyor. Motokurye dediğimiz arkadaşlar, kaldırım ve yürüyüş yollarını çok kullanmaya başladılar. Esnaflarımız bu konuda da çok sıkıntılı. Buna da çözüm bulunmasını bekliyoruz” dedi. Yıldırım’a yanıt veren Başkan Necmi Bulut, “Güvenliğin sağlanması lazım. Çarşı açık AVM haline gelecek. Ben buna inanıyorum” dedi. 

25 May 2022 - 11:44 - Gündem

Muhabir  Ayşe Uğuzgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Özgün Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 324 32 40
Reklam bilgi


Anket Kocaelispor TFF 1.Lig'i kaçıncı sırada bitirir?
Kocaeli haber seopix