KOSGEB Başkanı Kurt “KOBİ’lerimiz ülkenin ekonomisinde önemli noktada”

KOSGEB Başkanı Kurt “KOBİ’lerimiz ülkenin ekonomisinde önemli noktada”Kocaeli Sanayi Odası Temmuz ayı meclisi bugün gerçekleşiyor. Toplantıya katılan KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt söz alarak KOBİ’lere verilen destekleri ve KOBİ’lerin ekonomideki yerini anlattı.

Yavuz Solmaz
Yavuz Solmaz Tüm Haberleri

Kocaeli Sanayi Odası Temmuz ayı meclisi bugün gerçekleşiyor. Meclise KOSGEB Başkanı Sayın Hasan Basri Kurt bizzat katılırken KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve üyeler hazır bulundu.

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİDE ÖNEMLİ NOKTADAYIZ

Toplantının sonunda sahneye çıkan KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, “ Türkiye gelişmiş ve 1. Dünya ülkeleri ile arayı kapatmak için uğraşıyor. Büyük sanayi işletmeleriniz olabilir ancak bu fabrikalarda bir makine bozularak bunu yenilenmek istediğini zaman küçük ve orta ölçekli sanayinin gelişmiş olması gerekir. Türkiye küçük ve orta ölçekli sanayide önemli bir noktaya gelmiş durumadır.

İHRACAT SEVEN KOBİ’LER

KOBİ işletmelerin ihracattaki payından bahseden Kurt, “KOBİ’ler bir defa sosyal yapı olarak istihdamı tutuyorlar. İl bazında değil bölge bazında yaklaşımız var. Kocaeli’de 2 bölgemiz bulunuyor. Genel istatistik anlamında KOBİ’ler yarı yarıya ciro alıyorlar. İstihdamın yüzde 70’ini KOBİ’ler gerçekleştirmiştir. Bizim KOBİ’lerimiz İhracat seven KOBİ’ler. 250 milyar doların 100 milyar dolarlık ihracatını 100 bin KOBİ işletmesi yapıyor. Gelişmekte olan ülkelerde bu veri bu kadar yüksel değil fakat bizde yüksek, bu KOBİ’lerin bizdeki yerinin önemli olduğunu gösteriyor. Büyük firma ve işletmeler nereye ihracat yapıyorsa KOBİ’ler oraya ihracat yapıyor. Avrupa Birliği ve Kuzey Amerika ülkelerine ihracat yapıyor.”

DESTEK BÜTÇELERİMİZİ ARTIRACAĞIZ

KOSGEB tarafından verilen girişimci desteklerini konusunda bilgiler veren Kurt, “AR-GE harcamalarında KOBİ’lerimizi teşvik etmeye çalışıyoruz ve bu konuda projeler gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de yıllardır konuşulan bir tasarruf açığı var. KOBİ’lerimiz ipoteksiz, teminatsız, kendi yaptıkları iş ve ticareti göstererek krediye erişime imkanları olmuyor. Bu konuda biz kredi erişimleri konusunda KOBİ’lerimize destek olmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin 6 Trilyon civarında kredi bütçesi var. Girişimcilik konusunda fikri olan girişimciye destek veriyoruz. Yakın zamanda destek bütçelerini artıracağız. Hiç kimse bana para vermezse KOSGBEB bana verir diye düşünüyor ve veriyoruz. Bu konuda bir fikri olan girişimci ve vatandaşlarımızı desteklemiş oluyoruz.”

Ekli Dosyalar

21 Tem 2022 - 11:46 - Gündem

Muhabir  Yavuz Solmaz

Kocaeli haber seopix