Büyükakın: Belli şartlarda araçları satın almak doğrudur belli şartlarda kiralamak doğrudur

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısının ikinci oturumu bugün gerçekleştirildi.

Ayşe Uğuz
Ayşe Uğuz Tüm Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı meclis toplantısının ikinci oturumu bugün Kocaeli Kongre Merkezinde yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlığını yaptığı toplantıda komisyona havale edilen araç kiralama konusu görüşüldü.

“BU SÜREÇTE ARAÇ KİRALAMAYI DOĞRU BULMADIĞINIZI SÖYLÜYORDUNUZ”

Büyükşehir Belediye meclisinin temmuz ayı toplantısının birinci oturumunda görüşülerek komisyona gönderilen İş Makinası İhalesinin yıllara sari olarak hizmet alımı yöntemiyle 24 ay süre ile ihale edilmesi gündem maddesine dair “Bu süreçte araç kiralamayı doğru bulmadığınızı söylüyordunuz” ifadelerinin üzerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tahir Büyükakın, “Belli şartlarda araçları satın almak doğrudur belli şartlarda kiralamak doğrudur” şeklinde cevap verdi.

“ARAÇ KİRALAMAK DOĞRUDUR DA YANLIŞTIR ARAÇ SATIN ALMAK DOĞRUDUR DA YANLIŞTIR”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tahir Büyüakın, “Bütün genellemeler yanlıştır. Bu genelleme de buna dahildir diye bir söz vardır genelleme yapmak başlı başına yanlıştır. Araç kiralamak doğrudur da yanlıştır araç satın almak doğrudur da yanlıştır. Belli şartlarda araçları satın almak doğrudur belli şartlarda kiralamak doğrudur. Az kilometre yapan araçları satın almak çok kilometre yapan araçları kiralamak doğrudur. Biz böyle bakıyoruz.

“BÜTÇEMİZE GÖRE ARAÇ ALABİLİRİZ”

Şehir içinde kullanacağımız bir araç ile kırsal alanda kullandığımız araç değil. Kırsal alanda araç daha fazla yıpranacaktır. Bir bütçemiz var ve bu bütçeyi belli sorumluluklar dahilinde tahsil ediyoruz. Bu bütçe sonsuz olsa araçların tamamını satın almayı düşünebiliriz. Ama bunu yaptığımızda da bu araçların bakım ve onarımlarını takip edecek ustalara işçilere ihtiyaç gerekir. Bir bakım onarım istasyonunun olması gerekecek. Son dönemde kamu yönetimi alanındaki tartışmalarda asli işin mi talih işin mi şeklinde ayrım yapıyor. Ben talihi iş olarak alayım ama hassasiyetle yaklaşılması gereken bir durumdur. Yine özellikle iş makinalarında aynı durum oluyor. Bazı araçları çok yoğun kullanıyorsunuz bazı araçları tek mevsimde kullanıyorsunuz. Fiyatlara bakarız, giderlere bakarız eğer hesabımız tutarsa satın alırız tutmazsa kiralarız. Bu i makinalarının tamamını satın almak yerine kullanılacakları zaman saat ücretiyle kiralamak hesap yapıldığında daha doğru oluyor. Bu konuda titizlikle çalışıyoruz. İSU’da geçen yıl tam kafa kafayaydı. Beraber oturun beraber görüşün hesapları kitapları yapın. Her şeyi hesap edelim sizinle de paylaşalım. Ne yaptığımızı bilerek yapıyoruz”

“DAHA KARLIYSA ÖYLE YAPALIM”

Taşdemir Büyükakın’ının ardından, “Burada ortak amaç kamunun zarar görmemesi. Mühendis arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar sonucu satı almak çok daha karlı bir çalışma. Beraber çalışırsak bizim de önerilerimiz olur. Kiralık araçların karlı olduğu noktasındaysa zarara uğratmıyorsa biz de bu konudan yanayız” şeklinde cevap verdi.

26 Tem 2022 - 15:24 - Gündem

Muhabir  Ayşe Uğuz

Kocaeli haber seopix