KOTO meclis toplantısı gerçekleşti: Güneş enerji sistemi kurulacak

Kocaeli Ticaret Odası Temmuz ayı meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi. Toplantıda KOTO hizmet binası çatısı ve terasında kurulacak güneş enerji sistemi giderlerinde kullanılmak üzere ihtiyatlardan harcama yapılması gündem maddesi ise meclisten oy birliği ile geçti.

Ayşe Uğuz
Ayşe Uğuz Tüm Haberleri

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Temmuz Ayı Meclis Toplantısı, KOTO binasındaki Burhan Kasım Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan başkanlık ederken KOTO Başkanı Necmi Bulut ve yönetim kurulu üyeleri de toplantıya katılım sağladılar. Toplantıda 5 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

“KOCAELİMİZİ TEMSİL EDİYORUZ”

Toplantı KOTO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurhayat Güldüren’in sunumuyla başladı. Güldüren, “Bağlı olduğumuz kadın girişimcilerle bir arada olmak. Kadın girişimleri güçlendirmek için çalışıyoruz. 4 farklı alanda faaliyetlerimizi güçlendiriyoruz. Seçildiğimiz günden itibaren çalışmalarımıza başladık. Türkiye Girişimci Kadın buluşmasına katıldık ve Kocaeli’mizi temsil ettik. Toplantımızda çalışma gruplarımızı oluşturduk. KOTO’da faaliyet gösteren kadın girişimcilerle bir araya gelerek neler yapabiliriz diye konuştuk. Odalar ve Borsalar Birliği desteğiyle kadın kooperatifine arttırılmasına destek verdik ve ilki odamızda kuruldu.

“KADIN ERKEN FIRSAT EŞİTLİĞİNDE TÜRKİYE ÇOK GERİDE”

SANTEK Fuarı’na katılım sağladık ve ilham veren kadın girişimcilerimize destek verdik. Kadının ulaştığı her alanda olmaya ve destek vermeye çalıştık. Bölgelerimizdeki çalışmalarımıza özen gösteriyoruz. Sakarya, Düzce, Bolu Bilecik, Yalova gibi kentlerimizde girişimci kadınlarımıza destek veriyoruz. Sanayide Kadın Eli Projesi’ne dair çalışmalarımız devam ediyoruz. Kocaeli Kadın erken fırsat eşitliği sıralamasında 37’inci sırada ve bu bizim ülkemize yakışmıyor. Bu proje dahilinde neler yapabiliriz? Diye çalışmalara başladık. 3 pilot ilden bir tanesiyiz ve pilot liselerimizi belirledik. Firmalarıma anketler gönderdik kadın çalışan ister misiniz, hangi pozisyonlar sizin uygun diye bu konuda da ciddi dönüşler aldık ve ardından Milli Eğitimden destek aldık.

“ŞEKER ALIMLARIMIZ DEVAM EDECEK”

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, “Faaliyet dahilinde şeker fabrikalarımızdan odamız adına şeker alımları yapmak için çalışmalarımız devam ediyor. Listeler belirlendi. Türkşeker Susurluk Fabrikasına giderek şeker temini sağlandı. Sağlanmaya da devam edecek. Meclis üyelerimizle birlikte okullarımıza destek vermeye devam ediyoruz. 2022-2023 eğitim öğretim yılında OSB içerisinde ve dışında açılan özel mesleki ve teknik liselerimize dair çalışmalarımız devam ediyor. Odamıza bağlı olarak açılan ve kapanan şirketlerin sayısına baktığımzda toplam 2022 yılında 2005 şirket açıldı, 235 firma ise kapandı” ifadelerini kullandı.

“1 MİLYON 610 BİN 987 LİRA 88 KURUŞ GİDER”

KOTO Meclis Üyesi İbrahim İbrahimoğlu, 2022 yılı Haziran mizanına dair yaptığı sunumda, “6 milyon 46 bin 552 lira 92 kuruş gelirimiz,1 milyon 610 bin 987 lira 88 kuruş giderimizin olduğu görülmektedir. Bu tutarlar gelir bütçemizin %60,83'ünü, gider bütçemizin de %34,43'ünü oluşturmaktadır. Haziran ayı mizanı incelememizde; 2019-2022 Stratejik plan amaç ve hedefleri ile uyumlu olduğu, Odamızca yapılan tahsilat ile ödemelerin, ilgili mevzuat, bütçe talimatı ve Yönetim Kurulu Kararları çerçevesinde olduğu, muhasebe kayıt ve belgelerinin muntazam tutulduğu tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ GİDERLERİ ODA BÜTÇESİNDEN

KOTO hizmet binası çatısı ve terasında kurulacak güneş enerji sistemi giderlerinde kullanılmak üzere ihtiyatlardan harcama yapılması gündem maddesi ise meclisten oy birliği ile geçti.

P PLAKA KONUSU KOTO MECLİSİNDE

KOTO Meclis Üyesi Mehmet Yaşar meclisin dilek ve temenni bölümünde Kocaeli gündeminde yerini koruyan ve tartışmaya yol açan P plaka konusuyla ilgili yaptığı sunumda, “Kocaeli’de Üniversite’nin ve Odamızın çalışmaları doğrultusunda yaptığı çalışmalarda P plakaya ihtiyaç var. Ve Büyükşehir 500 adet P plaka piyasaya sürülecek. Toplu taşımada ciddi anlamda araç fazlalığı oldu. 573 tane hatlı minibüsün p plakaya çevrilmesi gerekiyor. P plakanın verilme şeklini Ticaret Odası ve UKOME ile birlikte çalışarak belirledik. Bu arada herhangi bir rant oluşmadı. Fiyatlar belirlenmiştir. Hatlı minibüslerin P plakaya dönüşmesiyle kangren çözülecektir. Bu konuda Kocaeli’nin ciddi anlamda eksiği vardır ve sizlerden desteklerinizi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

BULUT’TAN P PLAKAYA DESTEK

KOTO Başkanı Bulut ise meclis sonu yaptığı konuşmada, “P plakalı konuyu gündeme taşıdığı Mehmet arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Odamızın bulunduğu ilçelerde, bu bölgelerde esnafımızla ilgili oluşan sıkıntılarda Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin desteğini gördük. Geçmişte de biliyorsunuz, dolmuş taksilerimiz vardı. Pandemide işleri bozulmuştu. Şimdi yeniden bu arkadaşlarımız normal taksi konumuna geldi. Esnafın da buna ihtiyacı vardı. Bugün de plakalar konusunda doğru karar alındığını düşünüyorum. Esnafın dayanışmaya ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

27 Tem 2022 - 11:57 - Gündem

Muhabir  Ayşe Uğuz

Kocaeli haber seopix