Smart Solar işçileri sendika hakları için mücadele vermeye devam ediyor “AKP’yi ve şarlatanları işçiler gönderecek”

Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenmek istedikleri için mahkeme sürecine başvuran Smart Solar fabrikası işçileri bugün sendikayla birlikte Kocaeli Adliyesi önünde bir araya gelerek “Haklı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ayşe Uğuz
Ayşe Uğuz Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, güneş enerjisi panelleri üreten Smart Solar fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikası’nın geçen aralık ayında toplu sözleşme yetkisi hakkını kazandığı fabrikanın yöneticileri sendikanın bu yetkisine itiraz etti. Bu süre zarfında sendikal örgütlenmeye öncülük eden bir işçi işten çıkarıldı. Daha önce de fabrikada birçok işçi çeşitli bahanelerle işten atıldı. Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler bugün 7 aydır devam eden toplu iş sözleşmesi mücadeleleri için önce Kocaeli Adliyesi’nde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamanın ardından işçiler hep birlikte mahkemeye geçti. Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Şube Başkanı Telat Çelik, Şube Sekreteri Hakan Küçük işçilere destek oldu.

Kocaeli Adliyesi önünde kitle adına basın açıklaması yapan isim Genel Başkan Adnan Serdaroğlu oldu. İşçilerin yaşadıklarına adeta isyan eden Adnan Serdaroğlu "Bu merdivende dizilen ve yıllardır Türkiye'de önemli mağduriyet ortaya çıkaran sorunlara karşı çıkan yasa ile ilgi buraya geldik. Burada işçilerimiz var bir kısmı aylardır direniyor. Anayasal haklarını kullanıp sendika üyesi oldukları için işlerinden oluyorlar. İşverenler anayasal hakka karşı çıkıyor. Anayasasına sahip çıkan bir devlet yetkilisi maalesef ki göremiyoruz.

" BİR ÜLKEDE SENDİKAYA ULAŞMAK 7 YIL SÜRER Mİ?"

Smart Solar işçileri 1 yıldır sendikalı olmak istiyor ve direniyor. Düzce'de işçiler günlerdir fabrikayı terk etmiyor "ben sendikalı olmak istiyorum, yasal hakkımı kullanmak istiyorum" diyorlar. Tek talepleri işverenin sendikayı kabul etmesi. Bir hakkın kötü kullanımı bu kadar yaygınlaştırılabilir mi sizlere soruyorum ? Herkes her şeyin farkında fakat herkes üç maymunu oynuyor görmezden geliyor. Bir ülkede sendikaya ulaşmak 7 yıl sürer mi?

"BUNUN BEDELİNİ NEDEN İŞÇİLER ÖDÜYOR"

İşverenler yasalarda ki boşluklardan faydalanarak yasal süreçleri uzatabiliyorlar. Yasal gibi görünüp yasadışı işler yapıyorlar. Siz bunları yapıyorsanız, işçilerin her yaptığı da yasal olur ve yasaldır. Bakanlıktan gelen çoğunluk belgesine karşı çıkıyorlar. Yasalara göre iki ay içinde mahkemenin sonuçlanması gerekiyor. Bunun bedelini neden işçiler ödüyor? Bu ülkelerin yasaları çalışmaz hale gelmiştir.

"İSPATLAMAK 1 YIL SÜRÜYOR"

Bugün mahkemeye çıkacak olan asıl hakim yok ve izinde. Ve muhtemelen mahkeme yine ertelenecek. Bu işçiler bunları beklemek zorunda mı? İşverenler yetkisiz mahkemelere başvuruyorlar ve bu mahkemelerin yetkisizliğini ispatlamak bile 1 yıl sürüyor. Smart solar işçileri aylardır istifaya zorlanıyor. Bu anayasal bir suç, bunun 3 yıla kadar cezası var fakat uygulanmıyor. Direnmeye devam edeceğiz hakkımızı alacağız, şimdi ise ek binadaki mahkemeye hep birlikte mahkemeyi takip edeceğiz." İfadelerini kullandı

“ÇİRKİNLİKLERE HAK VEREN BİR ADALET SİSTEMİ OLDUKTAN SONRA BUNU YAPACAK OLAN İŞVEREN BU ÜLKEDE EKSİLMEZ”

Açıklamanın ardından Kocaeli 4. İş Mahkemesine giden işçiler ve sendika üyeleri mahkemenin bitmesini bekledi. Dava sonrası açıklama yapan açıklaması yapan isim Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, “Bugün burada iş mahkemesinde duruşmayla ilgili davayı 2 ay sonraya ertelediler. Adliye önünde söylediklerimizin tamamının haklı çıkmasından üzüntü duyuyoruz. İşverenleri sevindirmekten başka hiçbir şey yapmıyor bu ülkenin adalet sistemi. 2 ay demek bir davanın sonuçlanması gereken süredir. Yasanın 2 ayda bitirin dediği şeyi biz sadece ertelemek için kullanıyoruz. Eylül ayının 16’aında yapılacak olan duruşmanın sonucunun ne olacağını da bilmiyoruz. Bu yapılan çirkinliklere hak veren bir adalet sistemi olduktan sonra bunu yapacak olan işveren bu ülkede eksilmez.

“EN KÖTÜ 10 ÜLKE ARASINDAYIZ”

Defalarca söyledik artık hazmetmeyin bu çirkinlikleri. İşverenlerin bu insanları mağdur edecek itirazlarının önüne geçin. Daha kim ne söyleyeceğiz? neden bu insanların hakları engellenirken seyirci kalınıyor. Bir tane sandık koyup işçilerin iradesini bir saatte belirlemekle bu kadar zor mu dünyanın en kötü sendikal hakları kullanan bir ülke içerisine girmek bu kadar mutlu mu ediyor sizi. Adı bilinmedik Afrika ülkesiyle Türkiye’yi yan yana koymak sizi mutlu mu ediyor. En kötü 10 ülke arasındayız. En kötü 10 ülke arasında olmak o bakanı memnun ediyorsa memnun olmaya devam etsin.

“BU ÜLKENİN ŞARLATANLARINI BİZ GÖNDERECEĞİZ”

Örgütlenmenin düşük olması toplu sözleşmenin düşük olmasına bağlıdır deme. Bırakın insanlar örgütlensin. Adalet bakanı caka satıyorsun bu ülkenin adaleti iyi işliyor diye. 2 ayda bitecek olan dava bu kadar uzun sürüyorsa neresi iyi bu adalet sisteminin. Hiç kimse rahatsız olmuyor mu? Gerçeklilik bu ama biz düzelteceğiz işçiler düzeltecek. Bu ülkenin şarlatanlarını biz göndereceğiz. İşçiler 1’den büyüktür. Tek adam rejimini işçiler yıkacak” ifadelerini kullandı.

27 Tem 2022 - 16:29 - Gündem

Muhabir  Ayşe Uğuz

Kocaeli haber seopix