CHP İsrail'i sert eleştirdi!

Cumhuriyet Halk Partisi Derince İlçe Başkanlığı, İsrail ve Filistin arasındaki çatışma hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamada Filistin halkının yaşadığı zorluklar dile getirildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Derince İlçe Başkanlığı, Filistin- İsrail çatışması hakkında açıklamalarda bulundu. Çatışma hakkında ciddi endişelerini dile getirerek, Filistin halkının yaşadığı zorluklara dikkat çekti. 

Cumhuriyet Halk Partisi Derince İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

HALKI KARANLIĞA MAHKUM ETTİLER

İsrail Devleti, 1948’den günümüze kadar yayılmacı bir politika izleyerek Filistin ve Filistin halkları üzerinde büyük bir baskı unsuru oluşturarak hegemonyasını tahsis etmeye çalışmaktadır. İsrail Devleti, Gazze şehrini 10x40 km ölçülerinde açık hava hapishanesine dönüştürerek Filistin halkını burada ya da mülteci kamplarında yaşamaya zorlamış, aynı zamanda elektrik ve suyun kontrolü İsrail Devleti’nin elinde olduğu için istediği zaman keserek halkı ya karanlığa ya da susuzluğa mahkum etmiştir.

ULUSAL DİRENİŞİ KIRMAK İSTEDİLER

İsrail Devleti’nin aşırı sağcı politikaları, Netanyahu hükümeti ile beraber hız kazanmıştır. İsrail Güvenlik güçleri tarafından Filistinliler, evlerinden zorla atılarak yerlerine sivil yerleşimci adını verdikleri silahlı siyonist paramilititer yerleşimciler yerleştirilmiştir. Buradaki amaç ise, silahlı sivil yerleşimciler aracılığı ile Filistin Halkını bezdirmek, iş yapamaz hale getirmek, pogrom örgütlemek ve boyun eğmelerini sağlayarak yerlerinden/yurtlarından ederek ulusal direnişi kırmaktır. Bu yerleşim yerinde yaklaşık olarak 450 bine yakın siyonist silahlı paramiliter ikamet etmektedir. “Sivil yerleşimciler”, Filistinlilerin araç ve dükkanlarına, Mescidi Aksaya giden Filistinlilere saldırı düzenliyor. Filistinli sivillere yönelik saldırılar, sağcı Netanyahu hükümetinin etkisiyle 2023 yılında Birleşmiş Milletler her ay 100’den fazla rapor ederek, bu ve benzeri eylemler 2006’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. 

KAĞITTAN KAPLANLAR 

Filistin Halkı, İsrail’e karşı kendi onurunu, dilini, dinini ve özgürce yaşamayı savunduğu kadar, aynı zamanda emperyalizme karşı da savaşmaktadır. İsrail Devleti’nin arkasında ve onu destekleyen başta ABD olmak üzere diğer emperyal devletler de bulunmaktadır. 101 yıl önce, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleşen Anadolu Halklarının bağımsız mücadelesi, nasıl İngiliz Emperyalizmi ve maşalarının kağıttan kaplan olduğunu gösterdiyse, Filistin Halkının direnişi ve Aksa Tufanı operasyonu da emperyalizmin kağıttan bir kaplan olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

''FİLİSTİN HALKININ DİRENİŞİ, HAMASTAN BÜYÜKTÜR''

Filistin Halkının direnişi, Hamas’tan büyüktür. Hamas’ın tarihi ise, Filistin Halkının direnişine yetmez. İsrail Devleti, emperyalist medya ve Türkiye’deki siyasal İslamcılar, Filistin Direnişine gölge düşürerek ve Filistin Halkının meşru ulusal taleplerinin din kisvesi altında göstererek uluslararası kamuoyundan destek gelmesini engellemeye çalışmaktadırlar. Aksa Tufanı Operasyonu, İsrail ve Batı medyasının gösterdiği gibi sadece Hamas önderliğinde değil, aksine Filistin Ulusal Direniş Örgütleri tarafından kurulan Ortak Operasyon Odasından yönetilmiştir.

SAVAŞIN SORUMLUSU İSRAİL DEVLETİ'DİR

Filistin ve İsrail’de insanların hayatlarını kaybetmesi, hepimizi derinden sarsmıştır. Bu savaşın sorumlusu, yayılmacı bir politika izleyen İsrail Devleti’dir. İsrail Devleti, eğer bu politikalara son vermezse kan durmayacak, insanlar ölecek, barış ve huzur sağlanamayacaktır. 

13 Eki 2023 - 12:55 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli haber