Tipioğlu: Uyuşturucuyla mücadelemiz sürüyor

AK Parti Kocaeli Milletvekili ve TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı Veysel Tipioğlu, “Ülkemiz uyuşturucu açısında hem hedef hem de transit bir ülke konumundadır” ifadelerini kullandı.

Veysel Tipioğlu, Saadet Partisi’nin Filistin’de yaşanan soykırım ve uyuşturucu hakkında verdiği soru önergesi üzerine TBMM Genel Kurulunda AK Parti Grubu adına konuştu. Tipioğlu, öncelikle Filistin’de yaşanan soykırımı lanetleyerek, “Ülkemizin uyuşturucu ile mücadelede yetersizliğini ileri sürmek başta bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizin hatıralarına saygısızlıktır” diye konuştu.

TBMM’DE KONUŞTU

“Uyuşturucu ile mücadele ülke sınırlarını aşan bölgesel ve uluslararası düzeyde işbirliği gerektiren bir tehdittir. Bağımlı sayısındaki artış terör örgütlerinin de bu alana yönelimi ve teknolojik gelişmeler uyuşturucu üretimi ve kaçakçılığını hızlandırmış ve sorunu küresel düzeyde kapsamlı mücadeleyi gerektirecek başlıca bir tehdit haline getirmiştir. Türkiye konuya bu anlayışla yaklaşmaktadır. Ayrıca ülkemiz uyuşturucu alanında uluslararası 106 ülke ile işbirliği halindedir.

TÜRKİYE UYUŞTURUCU ALANINDA HEDEF ÜLKEDİR

Ülkemiz uyuşturucu açısında hem hedef hem de transit bir ülke konumundadır. Ülkemizin kaçakçılık şebekelerine karşı yürüttüğü başarılı mücadele uluslararası arenada takdirle karşılanmaktadır. Bu anlamda gerçekleştirilen operasyonlar, çökertilen kaçakçılık şebekeleri ve ele geçirilen yüksek miktardaki uyuşturucular, uyuşturucu baronların alternatif güzergâhlar arayışına girmelerine neden olmuştur. Özellikle de eroin rotasının ülkemizi by-pass edecek şekilde değiştiğini biliyoruz.

UYUŞTURUCU TİCARETİ İNSANLIK SUÇUDUR

Ülkemiz güvenlik güçleri, uyuşturucu ticaretini bir insanlık suçu olarak kabul eder. Ve bu suçla mücadeleyi, tüm dünya çocuklarını kendi çocukları olarak gören bir anlayışla sürdürür. Kurumlarımızın bütün görevlileri geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızı tüm bağlılık yapan maddelerden ve zararlı akımlardan korumak üzeredir.

KARARLILIKLA MÜCADELE EDİYORUZ

Uyuşturucunun gençlerimizi hedef aldığını, gençlerimizi zehirlemek için fırsat kollandığının hepimiz farkındayız. Bu işin bir başka boyutu da terör örgütlerin bu zehirlenmeden beslenerek vatan hainlerini buradan elde ettikleri paralarla tahkim ettiklerini de biliyoruz. Ama biz kararlılıkla bu şebekelerin üzerine gitmeye devam edeceğiz. Ancak Avrupa ülkeleri narkotik suçlarla mücadelede son yıllarda zorlanmaya başlarken, bu nedenle uyuşturucu ile mücadele yerine uyuşturucu kullanıcılarını kontrol altında tutma yöntemini benimserken bazı ülkelerde narkotik madde satış yerleri ve uyuşturucu madde üretimine izin verirken, Türkiye kararlılıkla mücadelesine devam etmektedir ve edecektir.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEDE EN PARLAK DÖNEMİ YAŞIYORUZ

Son yıllarda tarihimizin en kapsamlı, en eşgüdümlü tüm kurumların koordinasyonuyla bir uyuşturucu mücadelesi yürütülmektedir, İlgili kurumlarımızın yayınladığı verilere baktığınızda bunun çok önemli olduğunu görürsünüz. Sadece bu konuda bir örnek vermek istiyorum; Özellikle uyuşturucuya bağlı ölümlerde 2017 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devletinde 941 vatandaşımız hakka yürümüşken, 2022 yılında bu sayı 246’ya düşmüş 2023 yılın ilk on ayında ise bu sayı 103’e düşmüştür. Yayınlanan dünya ve Avrupa raporlarına göre ülkelerdeki uyuşturucuya bağlı ölümler dünyada milyonda 35, Türkiye’de milyonda 4,7’dir. Bu sonuçlara bakarak ifade edebilirim ki; Türkiye uyuşturucu ile mücadelesinin en parlak ve en başarılı dönemini yaşamaktadır.

11 BAKANLIK BİRİKTE MÜCADELE EDİYOR

Son olarak uyuşturucu ile mücadelede meclisimizde düzenlemeler geçmekte, sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla oluşturulan Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu çatısı altında 11 Bakanlığın eş güdümlü, ahenkle ve multidisipliner bir anlayışla uyuşturucu ile mücadele ettiğini biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devleti uyuşturucu ile mücadelede başta kolluk ve güvenlik teşkilatları olmak üzere tüm kurumlarıyla dünyaya örnek teşkil edecek bir duruş sergilemektedir. Ülkemizin uyuşturucu ile mücadelede yetersizliğini ileri sürmek başta bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizin hatıralarına saygısızlıktır”

18 Eki 2023 - 15:45 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli haber