Kocaeli’de gençlerin geleceği inşa ediliyor

KODELİG ödül töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Eğitimde kendimizi sürekli geliştirip yenilersek başarıya ulaşabiliriz. Biz hem içerik olarak hem de fiziki olarak eğitimde değişim sağlayarak çocuklarımızı yeni dünyaya hazırlıyoruz” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 330 robotik kodlama atölyesinin açılışı için Kocaeli’ye geldi. Gençlerin yenidünyanın dilini Kocaeli'de yazacağı KODELİ Robotik Kodlama Üsleri'nin açılış töreni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin'in katılımı ile gerçekleştirildi. Kocaeli Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen törene Bakan Tekin'in yanı sıra; Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, AK Parti MKYK Üyesi İlyas Şeker, AK Parti MKYK Yedek Üyesi Davut Coşkun Şiviloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şahin Talus, DSP Kocaeli İl Başkanı Halim Dedeoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eski başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, eğitim personelleri ve öğrenciler katıldı. Konuşmaların ardından, Darıca Şehit Murat Tevlim Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Yahya Kaptan Orta Okulu’na gerçekleştirilen canlı bağlantı ile kodlama sınıflarıyla iletişim kuruldu.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN: HAYALİ OLMAYANIN GELECEĞİ DE OLMAZ


Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Her şey bir hayalle başladı. Hayali olmayanın geleceği de olmuyor. Biz yaptığımız tüm projelerde geleceği düşündük. Yarınlar için ne yapabiliriz? Çocuklarımız daha iyi nasıl ayakta kalabilir? Türiye’yi yeni yüzyıla nasıl hazırlayabiliriz? Biz bunları düşündük. Biz belediyeyiz yol yaparız, köprü yaparız demedik. Bundan yüz sene öncesine gittiğimizde toplumun okuryazar oranını arttırmak neyse bugün de kodlamayı öğretmek o dedik. Çocuklarımızı yarının koşullarına hazırlamak için bugünden başladık.


“İLK PROJEMİZ 2009 YILINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Birçok proje gerçekleştirildi ama ilk proje 2009 yılında hayata geçirildi. Her çocuğa bir bilgisayar programı vardı ve biz Kocaeli’de uygulamaya karar verdik. Çocuklar bilgisayar okuryazarı olursa varlar dedik. Biz de Kocaeli’nin çocuklarını geleceğin dünyasına hazırlayalım dedik. O zaman ilköğretimi bitirip ortaokula başlayan çocuklarımızın tamamına bilgisayar verdik.

“KOCAELİ ÖRNEK VE ÖNCÜ BİR ŞEHİR”

Milli Eğitimin başlattığı Fatih Projesi’ne örnek olacak bir proje de başladı. Akıllı tahta projesi Kocaeli’de başladı. Biz Milli Eğitimle birlikte burada projeler yapan öncü şehir olma haline geldik. Okullarda robotik kodlama programı da yaygınlaştırdık. Dünya bilgiyi üreten o bilgiyi en iyi şekilde kullananların yönettiği bir yere doğru gidiyordu. Geleceğin dünyasında çalışacak çok sayıda insana ihtiyaç vardı.

FİLİSTİN MESELESİNE DEĞİNDİ

Bugün elimizde bir imkan olsa bütün maddi imkanlar ortadan kalksa ve sadece insanlar kalsa ve desek ki ‘hadi tekrardan yarışın’ sizce kim öne geçer. İnsanlarını en iyi eğitmiş ülkeler öne geçer. Biz bunun için hareket ediyoruz. Biz şu an burada huzur içindeyiz, sizler okullarınıza gidebiliyorsunuz. Ama Filistin’deki çocuklar gidemiyor onların okullarına bomba yağdırıyorlar. İşte siz gelecekte onlar için üzülmek yerine elinizde durdurma gücüne sahip olacaksınız. Siz de yarınlara bu şekilde yetişirseniz o zaman başaracağız.

ÇOCUKLARDAN SÖZ İSTEDİ

Geçmiş yüzyılı bizlere armağan edendeler için yeni Türkiye yüzyılını tamamlamadık. Asıl Cumhuriyet’i sevenler gelecek yüzyıllarda Cumhuriyet’i çok daha başarılı yerlere taşıma iddiasında olmalı. Bunu da teknolojiyi, bilgiyi üreten, insanlara faydalı hizmeti yapan gençlerle birlikte olacak. Yaparsınız değil mi gençler? Sizin için yaptığımız şeylerden çok daha fazlasını yapma sözünü veriyoruz. Size yarın çok daha güzel bir Cumhuriyet hediye etmek için çalışıyorum” şeklinde konuştu.

VALİ YAVUZ: İDDİALARIMIZI DAHA DA PEKİŞTİRECEĞİZ

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Eğitim yatırımlarında hem fiziki alt yapı hem de eğitimci sayısını 3 katına taşıdık. Kocaeli şehri bilim sanayi ve teknoloji anlamında son dönemde de bilişim innovasyon konusunda Türkiye’ye örnek olacak bir duruş sergiliyor. Bu şehri daha iyi noktalara taşımak için hep birlikte çok çalışıyoruz. Bugün Cumhuriyetimizin 100. Yılı. Bana göre birinci yüzyılını kuruluş olarak tamamladı bu yüzyıl diriliş ve kıyam yüzyılıdır. Bu tür güzel projelerle geleceğin teknolojileriyle sanal gerçeklik yapay zeka gibi alanlarda yatırım yaparak bu iddiamızı daha da pekiştireceğiz. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi yad ediyoruz. Cumhuriyet’imizin 100. Yılı için düzenleyeceğimiz programlara buradan tüm Kocaelilileri davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

BAKAN TEKİN’DEN BÜYÜKAKIN’A ÖZEL TEŞEKKÜR

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Ziya Tekin, ilk olarak çocukları selamlayarak başladığı konuşmasında, “Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu güzel etkinlik için teşekkür ederek sözlerime başlıyorum hepiniz hoş geldiniz.2071 yılına geldiğimizde ekrana yansıtıldığı gibi güzel işler yapmayı Allah size nasip eder inşallah. Ben Milli Eğitim Bakanlığı’nın bünyesindeki i öğretmenlere ve gençlere sonuna kadar güveniyorum. Bugün çok güzel bir haftanın içerisindeyiz. Cumhuriyet’in 100. Yılını yüzyıla yakışır bir coşkuyla kutlayacağız. Biz de Bakanlık olarak Türkiye’nin her yerinde bu coşkuya ortak olacak kutlamalarımızı yapıyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyet’i kuran bu ülkeyi bize vatan kılan tüm atalarımızı yad ediyorum.

“EĞİTİM SÜREKLİ DEĞİŞİYOR”

Eğitim dediğimiz şey sürekli gelişiyor sürekli gelişiyor’ dedi Başkanımız. Çok kısa bir sürede sadece Kocaeli Belediyesi’nin yaptığı etkinliklerdeki devinimi gördük. Şu an da okullara masa üstü bilgisayar dağıtıyor dese bir belediye başkanı kimsenin ilgisini çekmez. Eğitim gerçekten çok hızlı değişiyor bakanlıkta kendi programını mutlaka revize etmek durumunda. 2010 yılındaki bir şeyi anlatırsak karşımızdaki kitle bize güler.

“EĞİTİMİN FİZİKİ ŞARTLARINI DA DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Bugün Türkiye’nin değişik illerinde sahip oluğumuzu yeni fark ettiğimiz doğal gaz rezervlerinden bahsetmezsek bu bir eksiklik olur ya da etrafımızdaki ülkelerde sürekli değişimler oluyor, tarihsel bir sürü olay yaşadık bunları müfredatımıza eklemezsek çocuklarımıza anlatmazsak eksik kalmış oluruz. Bugün eğitimin sadece içeriği değil fiziksel şekli de değişti. Biz sobalı okullarda her gün çantamıza bir odun koyup okula götürerek eğitim alıyorduk desek sizlere tuhaf gelebilir.

“580 BİN SINIFA AKILLI TAHTA KURDUK”

Fatih Projesi’nde tüm okullarda internet alt yapısı oluşturmak, erişim hizmeti vermek ve bu okullarda internete erişen çocuklarımızın kullanacağı içeriği vermek, dördüncüsü sınıflarımızda akıllı tahta gibi ders materyallerini oluşturmaktı hedefimiz. Bu kapsamda 580 bin sınıfın akıllı tahta ihtiyacını giderdik. Eksik kalan ya da yeni yapılan okullarımızı da bu anlamda takip ediyoruz. Hem fiziki hem teknolojik anlamda Cumhurbaşkanımızın eğitime verdiği önemi görmenizi isterim.

“YEREL YÖNETİCİLERDEN YARDIM İSTİYORUM”

2 bine yakın okulda bilişim teknolojileri laboratuvarları kurduk. Kodlama becerilerimizi bir adım öne taşımak için yenilikçi sınıflar hayata geçiyoruz. Akıllı tahtaları sınıflara kurduk bitti demiyoruz. Takiplerine de devam ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığıyla ilgili yapılacakların sınırı yok. Çok büyük paralarla kurduğumuz şeyler bir süre sonra ömrünü tamamlamış oluyor. Dolayısıyla attığımız bütün adımları bunları dikkate alarak atıyoruz. Artık dünya çok hızlı değişiyor. 76 bin kurum var bünyemizde ve bunların hepsiyle ilgili kararı biz veriyoruz. Bunu yaparken zorlanabiliriz. Bu anlamda adımlarımızı atarken yerel yöneticilerin ve mülki idare amirlerimize çok ihtiyacımız var. Onların destekleri olmadan herkese uygun her koşula uygun projeyi gelişmekte zorlanabiliriz. Bu yüzden sizden isteğim bu anlamda her daim yanımızda olun. Bu etkinliği düzenleyen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

27 Eki 2023 - 15:19 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli haber