Akdağ: Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Türkiye’de ilk örnek

Ulusal Sağlıkta Kalite Forumları’nın 8’incisi bugün Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Sismik izolatörlü binalar çok önemli. Bunları hastanelere kesinlikle uygulamak zorundayız. Afet anında yerine koyamayacağım yerler hastanelerdir. Kocaeli Üniversitesi Hastanesi bunun Türkiye’de ilk örneğidir” şeklinde konuştu.

Ayşe Uğuz
Ayşe Uğuz Tüm Haberleri

Ulusal Sağlıkta Kalite Forumları’nın 8’incisi bugün Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Afet Dönemlerinde Sağlık Hizmetleri temasıyla düzenlenen etkinlikte asrın felaketi olarak nitelendiren 6 Şubat depremleri ve ulusal afet yönetim stratejileri konuşuldu. 21 Kasım Salı günü ilk oturumu gerçekleştirilen etkinlik 2 gün sürecek.

İLK OTURUM DOLU DOLU GEÇTİ

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen USKAF’ın ilk oturumunda Prof. Dr. Serkan Yılmaz’ın yaptığı "Afetlerde Sağlık Hizmetleri ve Kapasite" başlıklı panelde; “Sağlık Hizmetlerinde Kapasite Geliştirme ve Kaynak Kullanımı”, “Afet Dönemleri Sağlık Hizmetleri için Teknoloji ve Uygulamalar”, “Afetlerde Travma Sonrası Stres Bozukluklarının Yönetimi”, “Afetlerde Sağlık Hizmetleri ve UMKE” ve “Afetlerde Hemşirelik ve Ebelik Hizmetleri”, Oturum Başkanlığını Dr. Hasan Aydınlık’ın yaptığı "Etkin bir Afet Yönetimi için Hazırlık" başlıklı panel de ise; “Afet Risklerini Azaltmaya Yönelik Gelişen Teknolojiler ve Yenilikler”, “Afet Dönemlerinde Sağlık Hizmetleri - Afet öncesi Hazırlıklar”, “Acil Sağlık Yönetimi: Yeni Kavramlar ve Uygulamalar “, “Şehirleri Afetlere Hazırlamak - Yerel Yönetimlerin Afet Yönetim Stratejileri”, ile “Afet ve Acil Durumlarda Halk Sağlığı Hizmetleri” konuları alanında uzman akademisyen ile bilim insanları tarafından katılımcılara aktarıldı.

YOĞUN KATILIMLI PROGRAM

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinliğe; eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şahin Talus, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü katılım sağladı.

AKDAĞ:NEVZAT DOĞAN’IN CİDDİ KATKILARI OLDU

Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ UMKE’nin kuruluşuna dair yaptığı konuşmada, “Tecrübe her şeyden önemlidir. Kalıpların dışına çıkmak lazım yeni bir şeyler üretebilmek için. Ulusal medikal kurtarma ekiplerinin kuruluşu 2004 yılına aittir. Kurulumunda da bir Kocaelili arkadaşımızın ciddi katkıları var. Doktor Nevzat Doğan’ın da ciddi hakkı var. Ben Kocaeli’de bu işi yaşadım ciddi katkıları var katkı sunmak isterim dedi bende kabul ettik. UMKE’nin kuruluşunda politik kimliğinden daha çok olayın insani olarak içindeydi. Bugün 15 bini aşmış durumda UMKE çalışanları. UMKE’nin dayanışma ruhu var. 81 ilde çok kolay örgütledik. Sağlık Bakanlığı’nın bu anlamda mükemmel organizasyonu var. AFAD’ın kuruluşu da bu anlamda çok önemlidir. Van depreminde UMKE’nin kuruluşunun ne kadar önemli olduğunu gördüm.

“AFET OKURYAZARLIĞI ÇOK ÖNEMLİ”

Dünya’da buna benzer bir organizasyon olduğunu zannetmiyorum. Sağlık Bakanlığı UMKE ile ilgili UMKE Atak çalışmaları içinde. UMKE personellerinin aynı zamanda arama kurtarma çalışmaları yapacak şekilde de eğitimini vermeye başlayacak. Afet dediğimiz zaman Türkiye’de en önemli konunun deprem olduğunu aklımızdan çıkartmamalıyız. Zarar anı var, müdahale var önleme var iyileştirme var. Biz müdahale anında ve iyileştirme sürecin çok iyiyiz. 12 milyon kişiye eğitim vermişiz bunların çoğu öğrenci. Özellikle okuryazarlığın çok güçlendirilmesi lazım. Afet okuryazarlığı çok önemli.


“YERİNDE EKİP YETİŞTİRMEK LAZIM”

Bu 48 saat çok hassas. Son depremde de hem milletimiz hem devletimiz dünyada eşi görülmemiş bir müdahale yaptık bu Dünyada eşi görülmemiş bir şeydi. Ama bu deprem bana şunu söyledi; yerinde müdahale önemli. Her semtinde her mahallesinde en büyük bir yıkıma müdahale edebilecek sayıda gönüllü yetiştirmek lazım bunlardan 3-5 kişiyi de yönetici olarak yetiştirmek lazım. AFAD personeli burada sadece yönetici gibi olmalı. O kadar çok yıkılmış bina oluyor ki oradaki görevlilerin ona yetişmesi mümkün değil dışarıdan gelmesi gerekiyor ama bu sefer anca 2. Günde yetişiyorsunuz. Yapılması gereken iş yerinde bunu gerçekleştirmek lazım.

“İLK ÖRNEĞİ KOCAELİ’DE”

Sismik izolatörlü binalar çok önemli. Önceden 100 yatak demiştik. Kocaeli Üniversitesi Hastanesi ilk örneğidir budur. En önemlisi o dönemde hastanelerin ayakta kalması lazım çünkü hastane lazım olacak. Bir önemli konu da toplanma alanları. Bana dediler ki hastaneye bakar mısınız gidip. Hastanede işler tıkır tıkır ilerliyordu asıl problem ise cenazesini almaya gelen vatandaşlardı. İşin diyanet yönü var. Daha sonra başka bir şehre gittim barınma problemi, bir sonraki şehre gittiğimde de tuvalet problemi. Bu konularda dikkatli olmamız lazım. Şehir hastanelerinin alt yapıları olmasaydı biz afetlerde altta kalırdık” şeklinde konuştu.

BÜYÜKAKIN: ACİL DURUMLARDA HERŞEY İHTİYAÇ HALİNE GELİR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Orada hastaneler hizmet vermiyordu bir Sahra Hastanesi yapılması gerekiyordu ve biz bunu konteynerlerle yapalım dedik. Acil durumlarda her şey ihtiyaç haline gelir. Hastanede lazım olan en basit şeyler bile. Tedarik zincirinin en başından hastanın gelişinden gidişine kadar lazım olan her detayı düşünmek zorundasınız. Normalde dikkat etmediğiniz şeylere dikkat etmek gerekir. Bu birincisi, ikincisi ise; her yere bir konteyner koymak çok maliyetli ve sürdürülebilir bir şey değil. Deprem olduğunda tespitler yapıp konteyner koyalım insanlar oraya gitsin sağlıklı bir düşünce tarzı değil. Dünyanın neresinde olursa olsun büyük depremlere anında müdahale anında bir ekip kuramayacaktır. Ama ekip oluşturulması, gönüllü kişilere eğitim verilmesi öncelikli konulardan. Afetlerden önce yapılacak işler, anında yapılacak işler, sonrasında yapılacak işler olarak sistem kurmalıyız” ifadelerini kullandı.

21 Kas 2023 - 11:49 - Kocaeli haber

Muhabir  Ayşe Uğuz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli haber