Lastik –İş’te geri sayım başladı! Yönetici ve temsilcilerle de görüşüldü

Lastik işkolu yeni dönem toplu iş sözleşmesi taslağını açıklamak üzer TRYP By Wyndham’da basın toplantısı düzenlendi. Toplu iş sözleşmesinde yer alan ve yıllık olarak düzenlenen tüm sosyal yardımlara da 2024 yılında %140 ile %300 oranları arasında zam yapılması isteniyor.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Kocaeli’de 6 binden fazla işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde hazırlıklar tamamlandı.Geçtiğimiz günlerde taslağı paylaşan Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, bu sefer lastik işkolu yeni dönem toplu iş sözleşmesi taslağını açıklamak üzere TRYP By Wyndham’da basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya sendika Genel Merkez Yönetim Kurulu, sendika uzmanları, Kocaeli, Sakarya, İstanbul, İzmir ve Gebze şube yöneticileri ve Brisa, Pirelli, Prometeon ve Goodyear işyerleri sendika temsilcileri katıldı.

TALEPLER AÇIKLANDI

Genel Başkan Alaaddin Sarı ‘’Dünyada ve Türkiye’de Lastik İşkolunda Gelişme Eğilimleri ve Toplu Sözleşme Politikaları’’ konulu bir sunum yaptığı ve lastik işyerleri toplu iş sözleşmesi teklifini açıkladığı toplantıda, talepler açıklandı.

2 YIL SÜRE İLE GEÇERLİ OLACAK

Toplu sözleşme teklifleri, üyelere dağıtılan talep formlarında belirtilen taleplerin sendikanın temsilci ve yöneticileri tarafından değerlendirilmesi sonucunda hazırlandı. Yaklaşık 6.000 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi 01.01. 2024 tarihinde yürürlüğe girecek ve 2 yıl süre ile geçerli olacak.Toplu iş sözleşmesi teklifinde ücret zammı, sendikanın üyesi olan ve üretim işçisi olarak çalışan sendika üyesi işçiler için, 1 Ocak 2024 tarihinden geçerli olmak üzere, sözleşmenin 1.altı ayında %100 olarak belirlendi. Toplu iş sözleşmesinde yer alan ve yıllık olarak düzenlenen tüm sosyal yardımlara da 2024 yılında %140 ile %300 oranları arasında zam yapılması isteniyor.

%100 ÜCRET ZAMMI YAPILMASI İSTENİYOR

Teklifte sendikanın üyesi olan destek hizmetleri işçileri için, birinci 6 ayda 1 Ocak 2024 tarihinden geçerli olmak üzere, 1. iş grubunda yer alan üyelerin ücretleri 20.000.-TL/Ay’dan düşük olanlar 20.000.-TL/Ay’a; 2. iş grubunda yer alan üyelerin ücretleri 22.500.-TL/Ay’dan düşük olanlar 22.500.-TL/Ay’a ve 3. iş grubunda çalışan üyelerin ücretleri 25.000.- TL/Ay’dan düşük olanlar 25.000.-TL/Ay’a yükseltildikten sonra tüm ücretlere %100 ücret zammı yapılması isteniyor.

%140 İLE %350 ORANLARI ARASINDA ZAM TALEBİ

Toplu iş sözleşmesi tekliflerinde üretim ve destek işçisi üyelerin ücretlerine, sözleşmenin 2.,3.ve 4.altı aylarında, 6 aylık enflasyon oranına, açıklanan enflasyon oranının yarısı eklenerek bulunacak oran kadar zam yapılması talep ediliyor. Ancak bu ücret zammı dönemlerinde, asgari ücret artış oranının, ücret zammı oranından yüksek olması durumunda, asgari ücret artış oranı kadar ücret zammı yapılması da talepler arasında yer alıyor. Bütün bunların yanında vergi dolayısıyla ortaya çıkan gelir kaybını önlemek için, üretim işçisi olarak çalışan üyeler için, 2024 yılının son 4 ayında net 6.000.’er TL/Ay; destek işçisi olarak çalışan üyeler için net 5.000.-’er TL/Ay; 2025 yılının son 4 ayında ise üretim işçisi olarak çalışan üyeler için net 10.000.-‘er TL/Ay- destek işçi olarak çalışan üyeler için ise net 7.500.-‘er TL/Ay ek ödeme talep ediliyor. Toplu iş sözleşmelerinde yer alan ve yıllık olarak düzenlenen tüm sosyal yardımlara destek hizmetlerinde çalışan üyeler için %140 ile %350 oranları arasında zam talep ediliyor.

TEMEL TALEPLER BELİRTİLDİ

Bütün bunların sonucunda 1 Ocak 2024 tarihinden geçerli olmak üzere, üretim işçisi olarak çalışan sendika üyesi işçilerin ortalama giydirilmiş ücretlerine %111; destek işçisi olarak çalışan sendika üyesi işçilerin ortalama giydirilmiş ücretlerine de %170 oranında zam talep edilmiş oluyor. 01.01.2022-31.12. 2023 yürüklük süreli toplu iş sözleşmesinde önemli ölçüde ortadan kaldırılan üretim işçisi ve destek hizmetleri toplu iş sözleşmeleri farkları, yeni dönem sözleşme tekliflerinde de azaltılacak şekilde düzenlemeler yapıldı. Ayrıca üretim ve destek hizmetlerinde çalışan üyelerin toplu iş sözleşmelerinde yer alan eşit işe eşit ücretin korunması, güvencesiz ve esnek çalışmanın önlenmesi gibi temel talepler de, bu dönem de devam ediyor.

03 Oca 2024 - 08:29 Kocaeli- Kocaeli haber

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli haber