Kanko ruhsatsız silahlarla ilgili meclise kanun teklifi sundu

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Muhip Kanko, ruhsatsız silahlarla ilgili cezaların arttırılmasına dair Meclis Başkanlığına kanun teklifi sundu.

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, ruhsatsız silahlarla ilgili cezaların artırılması için Meclis Başkanlığına kanun teklifi sundu. Kanko, “Ülkemizde bulunan her 10 silahtan 9’unun ruhsatsız olduğu bu kanun teklifiyle, ruhsatsız silah taşıyan, bulunduran ve suça karışan kişilerin cezaları artırılarak, caydırıcılığı ön planda tutmak adına kişinin hapis cezasına kesin olarak çarptırılması esas alınmakta” olduğunu ifade etti.

ÇOĞU RUHSATSIZ

Her yıl ülkemizde giderek artan ruhsatsız silah rakamlarını gerekçe gösteren Kanko hazırladığı kanun teklifiyle; "Ruhsatsız silah bulundurma ve taşıma yasası olan, 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu uyarınca “1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve otuz günden yüz güne kadar adli para cezası” ibaresi “üç yıldan altı yıla kadar hapis ve yüz günden üç yüz güne” şeklinde değiştirilmesini içermektedir. Son yıllarda ruhsatsız silah ticareti ile birlikte, yaralama, cinayet, çete faaliyetleri ve sokak çatışmalarında yaşanan artış, masum vatandaşlarımızın güvenliğini tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Yapılan araştırmalar ve istatistiki bilgilere göre, Türkiye'de şiddet ve suç olgularında kullanılan ateşli silahların büyük çoğunluğunun ruhsatsız olduğu görülmektedir. Özellikle son zamanlarda yaşanan şiddet olaylarında kullanılan suç aletlerinin başında ateşli silahlar gelmektedir.

İŞLENEN CİNAYETLERDE KULLANILAN SİLAHLARIN YÜZDE 90'I RUHSATSIZ

Kanko, “Son bir yılda 4 bin dolayında silahlı şiddet olayının basına yansıdığı, 2 bin 300 dolayında yurttaşımızın yaşamını yitirdiği, işlenen cinayetlerde kullanılan silahların yüzde 90’nın ruhsatsız olduğu dramatik bir gerçeklikle karşı karşıyayız. Ateşli silahlar içinde özellikle ruhsatsız olanları, ülkemizin kanayan yarası haline geldiği gibi kangrene dönüşmüş bir sorun haline gelmiştir. Kadın cinayetlerinin baş aktörü olan bu ruhsatsız silahlarla ilgili caydırıcı önlemlerin biran önce hayata geçirilmesi şarttır.

“CAYDIRICILIK AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR ADIM OLACAK”

Ruhsatsız silah kullanımının artması, sivil vatandaşlar arasındaki güveni sarsmakta ve kamusal alanda bir güvenlik riski oluşturmaktadır. Bu noktada, mevcut cezai yaptırımların gözden geçirilerek güçlendirilmesi toplumun huzuru ve can güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda, ruhsatsız silah bulundurma, ruhsatsız silah kullanma, silahla yaralama, silahla tehdit gibi suçlarda ceza oranlarının arttırılması caydırıcılık açısında önemli bir adım olacaktır. Bu değişiklikler, ruhsatsız silah kullanımını ciddi şekilde azaltarak toplum güvenliğini artıracağı gibi vatandaşlarımızın güvenliğini sağlama yönünde etkili bir adım olacaktır.

“SUÇLARIN ARTMASINA KATKIDA BULUNUYOR”

Ruhsatsız silahlanma toplumda, güvenlik riski, toplumsal huzursuzluk, suçların artması, kamu güvenliği tehlikesi, aile içi şiddet, sokak çatışmaları gibi birçok kriminal olaya zemin hazırlamakta ve bu kaotik durumlarda suç aleti olarak kullanılmaktadır. Ruhsatsız silahların kolayca elde edilebilir olması, toplumsal huzursuzluk ve şiddet olaylarının daha sık meydana gelmesine neden olabildiği gibi ruhsatsız silahların yaygın kullanımı, soygunlar, hırsızlıklar ve diğer suçların artmasına katkıda bulunmaktadır. Bu durum, polis ve diğer kamu güvenliği birimleri için daha zorlu bir ortam yaratığı gibi kontrolsüz silahların bulunması, kamu güvenliği açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Kişisel anlaşmazlıkların silahlarla çözülmesi, sokaklarda çatışmaların ve potansiyel olarak masum insanların zarar görmesine neden olduğu gibi ruhsatsız silahların evlerde bulunması, aile içi şiddet olaylarının daha ölümcül ve sık yaşanmasına neden olmaktadır”

BİREYSEL SİLAHLANMA KAMU GÜVENLİĞİNİ SARSMAKTA

“Son dönemde ülkemizde artan silahla yaralama olayları, kamu güvenliği ve toplumun huzurunu tehdit ettiği gerçeği göz önünde bulundurularak, ruhsatsız silah taşıma, bulundurma ve kullanma suçlarının caydırıcılığını arttırmak amacıyla cezai yaptırımların arttırılması toplumsal barış ve huzur açısından büyük önem taşımaktadır. Bireysel silahlanma ve buna bağlı şiddet olaylarına karşı ciddi tedbirler alınması toplum güvenliği açısından son derece önemli bir adım olacaktır. Bu nedenlerle, ruhsatsız bireysel silahlanma ile mücadele edilmesi ve etkili silah kontrol politikalarının uygulanması adına kanuni müeyyidelerin caydırıcılığı büyük önem arz etmektedir. Ruhsatsız silah bulundurma ve taşıma yasası olan, 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu uyarınca “1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve otuz günden yüz güne kadar adli para cezası” olarak uygulanmasının caydırıcılığı olmadığı her yıl ruhsatsız silah rakamlarındaki artışla da gözler önüne serilmektedir. Ülkemizde bulunan her 10 silahtan 9’unun ruhsatsız olduğu gerçeğinden yola çıkarak, toplumun huzuru ve güveni adına hazırladığımız bu kanun teklifiyle, ruhsatsız silah taşıyan, bulunduran ve suça karışan kişilerin cezaları artırılarak, caydırıcılığı ön planda tutmak adına hapis cezasına kesin olarak çarptırılması esas alınmaktadır” ifadelerini kullandı.

04 Oca 2024 - 15:03 - Kocaeli haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli haber