Federal Mogul’dan rest: Eylemse eylem, grevse grev!

Birleşik Metal-İş ve patron sendikası Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Grup Toplu İş Sözleşmesi’nde sendika dün tekrar masadan kalkarken Federal Mogul’da da MESS’e rest çekildi.

Federal Mogul’dan rest: Eylemse eylem, grevse grev!
Video için play'e tıklayın

MESS tarafından yapılan davet üzerine dün MESS Merkez Ofisinde gerçekleşen toplantıda işveren tarafı; 1 Eylül 2023'ten geçerli olmak üzere saat ücretlerine 1. altı ay için en son yaptığı yüzde 50 zam teklifini yüzde 60'a, sosyal haklara ise 1 Eylül 2023'ten geçerli olmak üzere ilk yıl için en son yaptığı yüzde 80'lik zam teklifini yüzde 85’e çıkardığını belirtti. Sonraki altı aylar için ücretlere ilgili altı ayın enflasyonu oranında, sosyal haklara ise yıllık enflasyon oranında artış teklifini yineledi. Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Öz Çelik-İş, gerek kazanılmış hakları geriye götürmek isteyen işveren taleplerinin devam etmesini kabul etmeyerek, gerekse yapılan zam tekliflerinin yetersiz olduğunu ifade ederek, yapılan teklifi kabul etmedi ve görüşmeyi sonlandırdı.

FEDERAL MOGUL’DAN TEPKİ

Tepkisini Federal Mogul Arslanbey Fabrikasından gösteren Türk Metal Sendikası, MESS’e bağlı tüm işyerlerinde örgütlü olan işçilerle bir araya geldi. İşyeri baş temsilcisi Rüçhan Akmete, MESS’in yüzde 60 zam teklifini reddederek, kazanılmış haklarına sahip çıkma kararlılıklarını vurguladı. Rüçhan Akmete açıklamasında, “Bugün, Türkiye çapında örgütlü olduğumuz MESS’ e bağlı tüm işyerlerinde, alın terimizin karşılığını almak için ne kadar kararlı olduğumuzu göstermek ve mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğimizi duyurmak için bir araya geldik. Patron sendikası MESS, her zaman olduğu gibi yine taleplerimizi görmezden geldi. Yine, insanca yaşamak için talep ettiğimiz ücret zammını reddetti. İçinde bulunduğumuz yoksulluk, hatta açlık girdabından kurtulmak için hazırladığımız taslağın karşısına elle tutulabilecek bir şey koymadı. Şimdi sizlere soruyorum. MESS’in en son bu sabah revize ettiği yüzde 60’lık zam teklifini Kabul edecek miyiz? Peki, MESS’in bununla da yetinmeyip kazanılmış haklarımıza göz dikmesi karşısında sessiz mi kalacağız? Elbette kalmayacağız.

Federal Mogul’dan rest: Eylemse eylem, grevse grev!

“SENDİKAMIZIN VE GENEL BAŞKANIMIZIN YANINDAYIZ”

Ne tamamlayıcı sağlık sigortasından vazgeçeriz ne de ikramiyelerimizin kesilmesine ‘evet’ deriz. Hele hele 3 yıllık sözleşmenin, yanından bile geçmeyiz. Kazanılmış haklarımız ve alın terimizin karşılığı için sonuna kadar direneceğiz. Direne direne kazanacağız. Arkadaşlar, her seferinde karşımıza çıkarılan ‘Ekonominin içinde bulunduğu durum!’ masalına ya da ‘Türkiye’nin gerçekleri!’ masalına karnımız tok. Türkiye’nin tek gerçeği var; o da emekçinin, emeğinden başka hiçbir sermayesi olmayanların içinde bulunduğu durumdur. Bu süreçte, her zaman olduğu gibi yine sendikamızın ve genel başkanımızın yanındayız.

“EYLEMSE EYLEM GREVSE GREV”

Biz ne kadar kararlı olursak, biz ne kadar bir ve beraber olursak, sendikamız da o masada o kadar güçlü ve başarılı olacaktır. Buna yürekten inanıyoruz. Geçmiş yıllarda sergilediğimiz mücadele azminden hiçbir şey kaybetmediğimizi, hatta daha da güçlenip büyüdüğümüzü onlara göstereceğiz. Bize, bu zammı layık görenlere, bizim ekmeğimiz küçülürken, bizim hayatımız yoksullaşırken, kendi kârlarını katlayanlara asla taviz vermeyeceğiz. Buradan bir kez daha hep birlikte MESS’e sesleniyoruz. Bu uyarımızı dikkate alın. İnsanca yaşamak için istediğimiz haklı taleplere sırtınızı dönmeyin. Biz kimseyi sırtından vurmayız ama yüz yüzeyken de mertçe mücadele ederiz. Mücadelemiz daha yeni başlıyor. Biz, Türkiye’nin en büyük, en karlı sanayi şirketlerinde çalışan Türk Metal üyesi metal emekçileri, yumurtanın, sütün, ekmeğin, zeytinin, peynirin hesabını yapar hale geldik. Ama hiç merak etmeyin, verdiğiniz o güçlü destekle, bu hesaptan da kurtulacağız. Tüm metal emekçileri adına bir kez daha altını çiziyor ve diyoruz ki emeğimizin karşılığını alana kadar, Eylemse eylem, grevse grev” ifadelerini kullandı.

05 Oca 2024 - 09:45 - Kocaeli haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli haber