KSO Başkanı Zeytinoğlu 2023 yılı büyüme oranını değerlendirdi

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 2023 yılı büyüme oranına ilişkin açıklamada bulundu. Ekonominin 2023 yılında %4.5 büyümeyle tamamlandığını söyledi.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu açıklamalarda bulundu. TÜİK tarafından açıklanan 2023 yılı büyüme oranına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zeytinoğlu şöyle dedi:

“Ekonomimiz 2023 yılının son çeyreğinde yüzde 4.0 büyüdü. Dördüncü çeyrekte inşaat ve yatırımların katkısı, tüketim tarafında ise hane halkı tüketimi öne çıkarken, ihracat ve sanayinin katkısının bir önceki çeyreğe göre azaldığını görüyoruz. Son çeyrekte hane halkı tüketiminde yüzde 9.3, inşaat sektöründe yüzde 10.8, yatırımlarda yüzde 10.7,hizmetler sektöründe yüzde 3.0, sanayide yüzde 1.9, mal ve hizmet ihracatında yüzde 0.2’lik artışlar karşımıza çıkıyor. Bu gelişmelerle birlikte 2023 yılının yüzde 4.5 büyüme ile tamamlandığını görüyoruz. OVP’de öngörülen yüzde 4.4’ün üzerinde tamamlanmış oldu”

Üretim ve Sanayinin Önemine Değinildi!

Büyümenin sürdürülebilirliği için üretim ve sanayinin önemine değinen Zeytinoğlu, açıklamasının devamında tarım sektörü dışında ana sektörlerden büyümeye pozitif katkı geldiğini söyleyerek ekledi:

“2023 yılı genelinde sanayide yüzde 0.8, imalat sanayi yüzde 1.6, inşaatta yüzde 7.8, hizmetler sektöründe yüzde 6.4 artış olduğunu, tarımda ise yüzde 0.2’lik gerileme olduğunu görüyoruz” 
Zeytinlioğlu: Daha Yüksek Seviyeler Görmeyi Temenni Ediyoruz!
“2023’te mal ve hizmet ihracatı yüzde 2.7 gerilerken, ithalat yüzde 11.7 arttı” diyen Zeytinoğlu ekledi:

“Küresel ekonomideki ivme kaybı, en büyük ticaret partnerimiz Avrupa’da yavaşlama ve taşıma maliyetlerinin Çin lehine değişmesi 2023’te ihracat rekabetimizi zorlayan durumlardı. İthalatın da artmasıyla net dış ticaretin büyümeye katkısı negatif oldu. 2024’te başta Avrupa olmak üzere hedef pazarlarımızdaki talep artışlarıyla ihracatın büyümeye katkısında daha yüksek seviyeler görmeyi temenni ediyoruz”
Rekabetçi kurun önemine değinen Zeytinoğlu, ihracatı desteklemesinin yanında, tüketim malları ithalatının azalması noktasında da önemli bir destek unsuru olacağını söyledi.

Geleceğe Yönelik Üretim Artışları Olumlu Olacak!

Hane halkı tüketiminde yüzde 12.8, yatırımlarda da yüzde 8.9’luk artış olduğunu söyleyen Zeytinoğlu ekledi:

“Tüketimden ziyade yatırımların katkısını önemsiyoruz. Yatırımların alt kalemlerine baktığımızda dördüncü çeyrekte inşaat yatırımlarında yüzde 7.5, makine ve teçhizat yatırımlarında yüzde 14.0’lük artışlar var. Bu kalemdeki artışların geleceğe yönelik üretim artışları açısından değerli olduğunu düşünüyoruz.” 

29 Şub 2024 - 15:33 - Kocaeli haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli haber