Şehir Plancıları Odası’ndan Büyükşehir’e Sörler Okulu çağrısı

TMMOB Şehir Plancıları Odası Kocaeli İl Temsilcisi Duygu Öztekin gündemde yerini koruyan Sörler Okulu’nun önünün yeni yapılarla kapatılmaması için Büyükşehir Belediyesi’ne seslenerek, “Buraya sadece otopark değil, özünü kaybettirecek herhangi bir yapı yapılmasını da istemiyoruz. Bu süreci kavgayla ya da basın yoluyla mesaj göndererek polemiğe dönüştürmek istemiyoruz. Gerekirse Başkan Tahir Büyükakın’la da görüşerek diyologla karar alınmasından yanayız” ifadelerini kullandı.

Ayşe Uğuz
Ayşe Uğuz Tüm Haberleri
Şehir Plancıları Odası’ndan Büyükşehir’e Sörler Okulu çağrısı
Haber albümü için resme tıklayın


İzmit Tepecik Mahallesi'nde Acısu Parkı’nın altında bulunan ve 1891 yılında inşa edilen İzmit’in tarihi yapılarından Fransız Sörler Okulu ve kilise binası restorasyonu 2022 yılında gündeme gelmişti. Fransız Mektebi (Sörler Okulu) önündeki Vergi Dairesi, depreme dayanıklı olmadığı için yıkılarak yerine otopark yapılmasına karar verilmişti. Bu gelişmenin ardından TMMOB Şehir Plancıları Odası Kocaeli İl Temsilcisi Duygu Öztekin, gerekirse konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’la da görüşerek diyalogla çözmeye hazır olduklarını ifade etti.

Şehir Plancıları Odası’ndan Büyükşehir’e Sörler Okulu çağrısı


“BU BİR FIRSATTIR”

Öztekin açıklamasında, “Hazır bir Vergi Dairesi binası varken ve yıkılmışken bu bir fırsattır. Burası afet toplanma alanı gibi açık alan olarak kullanılarak, değerlendirebilir, yani açık bir alan olarak kullanılabilir. Biz buraya otopark yapılmasını istemiyoruz. Buraya o binanın özünü kaybettirecek herhangi bir yapı yapılmasını istemiyoruz. Bütünlüğünü bozacak hiçbir yapı yapılmasını istemiyoruz. Biz bu süreci kavga ederek ya da basın yoluyla mesaj göndererek polemiğe dönüştürmek istemiyoruz. Onlar karar verici bizler de kararları denetleyiciyiz. Birlikte çalışalım ve diyalogla çözelim diyoruz. Gerekirse Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’la da görüşerek fikirlerimizi söyleyip diyalogla karar alınmasını istiyoruz.

“HALKIN BEĞENİSİNİ KAZANAN PROJELERİN BENZERİNİN UYGULANMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce kent merkezinde yürütülen yayalaştırma ağırlıklı projeler ve kamusal alan üretmeye yönelik alınan ve bu doğrultuda da belediyenin elindeki, özel mülkiyete konu edilmesi halinde gelir getirici olacak alanların bu değeri kaybetmek pahasına da olsa kamusal alan olarak düzenlenerek kent ve kent yaşamına katılmasına yönelik alınan kararlar ile çeliştiğini ifade ettik. 1980’li yıllarda alınan karar doğrultusunda yapılan yapının yıkılması ile eski görünümüne sahip olan yapı ve parselinde, Kocaeli – İzmit Kültür Tepesi’nde Atatürk Redif ve Etnografya Müzesi, Kocaeli Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü, İmaret Cami ve Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi çevresinde yapılmış olan rekreasyon düzenlemeleri ile kamu kullanımına açılmış ve halkın beğenisini kazanmış projelerin bir benzerinin uygulanmasının daha doğru olacağını düşünüyoruz.

“TESCİLLİ YAPILAR ORTAYA ÇIKARILMALI”

Geçmişi bir dönem bir imparatorluğun başkentliğini yapmış, dünyadaki önemli dört büyük kentten biri olan Nicomedia ve Osmanlı Devleti izlerini taşıyan kentimizdeki yoğun yapılaşmış alanların içerisinde kaybolmuş tescilli yapıların ilişkilendirilerek ortaya çıkarılması için de bir şans olan bu alanın Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi tarafından planlanan ve Orhan Cami’den SEKA’ya kadar uzanacak şekilde planlanan tarih koridoru projesinin de hayata konmasına destek olacağı düşüncesindeyiz.

Şehir Plancıları Odası’ndan Büyükşehir’e Sörler Okulu çağrısı


“DİYOLOG YOLUNUN İZLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Bir koruma alanı (2. Derece doğal sit alanı) olan Acısu Parkı ve bahse konu yapı ile bütünleşecek yaya ağırlıklı bir alan yaratılması ile birlikte yine Büyükşehir Belediyesince yürütülen Dirençli Şehir Kocaeli kapsamında kent merkezinde olası bir afete karşı bir kentsel açıklık da kazanılacağı gibi ana başlıklarda toparlanabilecek hususlar doğrultusunda itiraz edilmiştir. Konu basına taşınmamış, Odamız tarafından bir basın açıklaması yapılmamış ancak meri mevzuat kapsamında izlenmesi gereken adımlar, kentimizde alınan kararların mesleğimiz açısından incelenmesi ve kentimizin geleceği için sorun teşkil edebilecek konularda öncelikle diyalog yolunun izlenmesi, yasal mevzuat çerçevesinde hareket edilmesi ilkesi doğrultusunda Odamız tarafından atılmıştır.

“ORTAK PAYDADA HAREKET EDİLMELİ”

Özellikle 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremler sonrasında Kocaeli için yerel yönetimler ve TMMOB tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalar da göz önünde bulundurulduğunda, ortak bir payda olarak, kent ve kentlilerin yararına, karar verici ve uygulamacı konumundaki yerel yönetimler ile meslek alanını denetleyici konumdaki odaların birlikte çalışmasının daha doğru olduğu tarafımızca değerlendirilmektedir. Siyasi değil mesleki bir kuruluş olan Odamız ilimizde etkin bir biçimde basında ya da kent gündeminde yer almamasına karşın, bu durum kentimiz ile ilgili alınan kararları takip etmediğimiz, gerekli adımları atmadığımız anlamına gelmemektedir. Kent gündemindeki Saint Barbe College Français – Sörler Okulu ve mesleğimizi ilgilendiren diğer konularda sürecin öncelikle diyalog ve meri mevzuatın ön gördüğü yasal süreçler doğrultusunda demokratik bir biçimde sürdürülmesi için gereğini yapmaktayız ve yapmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

16 May 2024 - 10:03 - Kocaeli haber

Mahreç  Ayşe Uğuz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli haber