Yahya Kaptan Çevre Platformu: Bizim dala dahi ihtiyacımız var

Kent gündemini uzun süredir meşgul eden Yahya Kaptan’daki ağaç kesimi hakkında Yahya Kaptan Çevre Platformu’nu temsilen konuşan Özcan Taras, bir dala dahi ihtiyaçları olduğunu belirterek Orman İşletmesinin buradaki yöneticileri yönlendirdiğini ifade etti. BU ÇOK ÖZEL AÇIKLAMALARIN TAMAMINI VİDEOMUZDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ…

Uğur Ulusoy
Uğur Ulusoy Tüm Haberleri
Yahya Kaptan Çevre Platformu: Bizim dala dahi ihtiyacımız var
Yahya Kaptan Çevre Platformu: Bizim dala dahi ihtiyacımız var
+1
Video için play'e tıklayın

Yaklaşık 3 aydır kent gündeminde sıkça dile getirilen Yahya Kaptan’daki ağaç kesimleriyle ilgili Özgün Kocaeli Gazetesi olarak bu kez Yahya Kaptan Çevre Platformu Üyelerini dinledik. 3. Bölge’de yaptığımız söyleşide platformu temsilen mikrofonlarımıza konuşan Özcan Taras şunları dile getirdi:

Yahya Kaptan Çevre Platformu: Bizim dala dahi ihtiyacımız var

“GENELLİKLE SAĞLIKLI AĞAÇLAR…”

“Böyle bir olay için bir araya gelmek gerçekten hoş değil. Aşağı yukarı bir aydır bizim müdahil olduğumuz bir konu, bir platform oluşturduk ama bunun öncesi de var. Öncesinde de birkaç yıldır arşivi taradığımızda en azından basına yansıyanlardan gördüğümüz ciddi bir şekilde hem de ivmesi artan bir şekilde Yahya Kaptan'da bir ağaç kıyımı var. Ve bu ağaç kıyımına baktığımızda bunların tehlike arz eden, çürümüş veya binaya zarar veren ağaçlar değil, genellikle sağlıklı ağaçlar olduğunu görüyoruz. Bu dikkatimizi çekti.

Yahya Kaptan Çevre Platformu: Bizim dala dahi ihtiyacımız var

“HER YERDE BİRŞEYLER KESİLİYOR”

Bir ay önce başka bir odaya müdahale olduk. Sonuçta başkaları ortaya çıktı. Çünkü alan çok büyük olduğu için farkına varmıyorsunuz. Her yerde bir şeyler kesiliyor ve kesimler blokların etrafında artık onar onar kesimler halinde başladı. Dolayısıyla bir platformumuzu oluşturduk. Siz de geçen hafta sanıyorum buradaki yöneticiyle bir röportaj yaptınız. Dolayısıyla bize de bir anlamda cevap hakkı doğdu. O anlamda ben teşekkür ederim geldiğiniz için. Bildiğiniz gibi Yahya Kaptan aşağı yukarı 30 yıllık bir yerleşim.

“AĞAÇLAR BİNALARI KORUDU”

Daha önce burası sulak alan, yani ormanlık bir alan değil. Binalar yapıldıktan sonra özellikle de buradaki taban suyu yüksek olduğu için o dönemki belediye, Orman İşletmesi çok miktardı fidan dağıttı. Ve ilk gelenler de burada yerleşik olanlar genellikle memur, öğretmen kesim vardı. İşte şu anda oturanların babaları falan, genellikle bu ağaçları onlar diktiler. Tabi bu çok önemli. Böyle sulak bir ortamda, taban suyunun yüksek olduğu bir ortamda ağaçlar aslında binaları da korudu. Fakat zaman içinde başka bir şey gelişti.

“BİZİM DALA DAHİ İHTİYACIMIZ VAR”

İşte bildiğiniz gibi E-5, oradan yoğun bir emisyon, arkadan bir otoban açılması, yine yoğun bir emisyon. Tabi emisyonun yanında da o lastiklerin bizim görmediğimiz partikülleri, biz hep bunları soluyoruz. Onun ötesinde bir de tamamen sanayi bölgesi haline geldi. Yani Yahya Kaptan pozisyon itibariyle de denize kodu daha yakın ve hatta bazı havalarda şöyle y-Yuvam’a doğru çıktığınızda burada nasıl bir kirli havanın biriktiğini görüyorsunuz. Dolayısıyla bizim burada değil ağaç kesmek, dala dahi ihtiyacımız var.

“BURADA BİR EKOSİSTEM DE OLUŞTU”

Çünkü bu ağaçlar, bu bitki örtüsü artık burada bir ekosistem de oluştu. Yani burada çok farklı kuşlar geliyorlar, konaklıyorlar, geçiyorlar falan. Gerçekten Yahya Kaptan bu bölgede değil, Türkiye'de çok enteresan ve yerleşim açısından, insana yaraşır bir yerleşim açısından çok iyi bir yer. Çünkü bu TOKİ'nin yaptığı da en son yerleşimlerden biriydi. Şimdi artık tamamen şekil değiştirdi. Şimdi biz konuya girdiğimizde şeyi fark ettik. Bu araştırmasını yaptık. Yahya Kaptan'da 10 tane bölge var, bölgeler. Onun üzerinde bir toplu yapı yönetimi var. Bölgelerden başka bir bölgede ticari bölge var.

“YETKİLERİ SADECE BLOKLA SINIRLI”

Fakat on tane bu konut bölgesini esas alırsak, yapı yönetim planında apartman yöneticilerin bahçeyle hiçbir ilgileri yok. Tamamen blokla sorumlular. Yetki ve sorumlulukları blokla sınırlı. Ama öyle yerleşik bir şekil almış ki, sanki her apartman yöneticisi apartmandan imza toplayıp kapısının önündeki veya istediği ağacı kestirebiliyor gibi. Genelde baktığınızda kural böyledir. Sizin münferit tek bir apartmanınız varsa bahçenizdeki ağaçları kestirmek için beşte dördünün imzasını almak zorundasınız. Onlar onay verecekler. Tabi gerekçeniz olacak. Ama bu gerekçeler de bütün yazılı olan teknik konularda öyle keyfi gerekçeler değil.

“TAMAMEN AFAKİ GEREKÇELER”

Döküyor, gölge yapıyor falan. Bunlar hiçbir zaman ağaç kesmek için bir gerekçe değil. Bunu bu işle ilgili bilim insanları söylüyorlar, yazıyorlar. Literatürlerde bunu bulabilirsiniz. Gerekçe nedir ağaç kesmenin? Sadece çürümüş olacak, çevreye zarar veriyor olacak veya binaya zarar veriyor olacak. Ama bu yetmiyor. Bunu ilgili mühendislerin raporlamalarıyla tespit etmeleri gerekiyor. Dediğim gibi mesela bu bölgede bakın 38 tane ağaç işaretlendi. Gerekçe, tamamen afaki gerekçeler.

Yahya Kaptan Çevre Platformu: Bizim dala dahi ihtiyacımız var

“BURADA BİR KESİM İHTİYACI YOK”

Çünkü biz konunun üstüne gittik, biz hem Hizmet Orman İşletme Müdürlüğü'ne de bu konuda dilekçeler yazdık. Dolayısıyla bir baskı uyguladık orada. Çünkü konuyu inceledik. Hem hukukçularla bu konuyu inceledik, hem de yine bu orman mühendisleriyle inceledik. Buraya yine bilirkişi arkadaşlarımızı getirdik Kocaeli Çevre Platformu'ndan. Onlar da gördüler. Dolayısıyla burada bir kesim ihtiyacı yok. Yani şu sıklığı da gördüğünüz zaman. Dolayısıyla biz de burada bu konuda çalışmaya başladık.

“ORMAN İŞLETMESİ YÖNLENDİRİYOR”

Dediğim gibi yöneticinin hakları bunlardır. Artı Orman İşletmesi burada başka bir şey yapıyor, yöneticileri yönlendiriyor. Niçin yönlendiriyor? Bu ağaçları Orman İşletmesi tamamen odun olarak değerlendiriyor. Yani burası peyzaj çalışmasında kullanılan ağaçlar olarak değerlendirmiyor. Nitekim onun yapılanması böyle. Şu anda uyguladıkları yönetmelik buna el veriyor. Fakat yönetmelikte çok büyük bir yanlışları var. Bir usulsüzlük yapıyorlar.

“BURASI BELEDİYE YERLEŞİMİ İÇİNDE”

O usulsüzlük de şudur. Bu kırsal kesim için hazırlandığı için bu yönetmelik esas olarak yani orman dışında kalan kırsal kesim. Yani nedir bu? İşte sizin Kandıra yolunda bir iki dönüm araziniz var. Bahçenizde ağaçlarınız var. Bunu kesmek için bir ihtiyacınız doğmuş. Bunu müracaat ediyorsunuz. Gerekli raporlamalar yapılıyor ve kesiliyor. Ama burası başka bir şey. Burası belediye yerleşimi içinde, site yönetimi planı dahilinde bir yerleşim.

YÖNETMELİKTEKİ SIKINTIYI DİLE GETİRDİ

Dolayısıyla burada yönetmeliklerindeki en büyük sıkıntı, zaten onlar da bu konuda bir geri adım atmış durumdalar bizim mahkemeye başvurmamızla birlikte, şunu istiyor; Bir, bu yerle ilgili tapu istiyor. Kime ait bu? İkincisi, tapu bir kişiye ait değilse, kimler ortaklarsa o tapuya, bu bir şey de olabilir yani aile, kardeşler falan da olabilir. Veraset yoluyla da gelmiş olabilir. Onların hepsinin noterden muvafakatlerini istiyor tek tek. Ondan sonra bunu diyor ki eğer kırsal kesimdeyse noter olayı yoksa muhtar ve iki azasının yine aynı şekilde yazılı bunlara onaylarını vermesini istiyor. O da olmadı, diyor ki yurt dışındaysa eğer yurt dışından konsolosluk aracılığıyla diyor, bu onayları alın diyor.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK, DAVA AÇTIK”

Şimdi buraya uygularsak, mesela benim oturduğum 7. bölgede, 1541 ada, 4 tane blok var. Ve 104 kat maliki var. Şimdi o 1541 adanın yeşil alanı, bu 104 kişinin tapusunda kayıtlı. Dolayısıyla buradaki sıkıntı şu, sıkıntı derken yani, orman hissetmesinden söylüyorum, yaptıkları yanlış açısından. O 104 kişinin tamamından orman işletmesi muvafakat istemesi gerekiyor. İşte buna da baktığın zaman şehir üstünde mümkün değil. İşte bu kırsal kesimde uygulanacak bir yönetmeliktir. Dolayısıyla bunun üstüne gittik. Buradaki yönetici arkadaşa da aynı şekilde suç duyurusunda bulunduk. Orman İşletme Müdürlüğüne dava açtık. Dolayısıyla süreç böyle devam ediyor.

Yahya Kaptan Çevre Platformu: Bizim dala dahi ihtiyacımız var

“KESİCİLER OLAYI TİCARİ BOYUTA ALMIŞLAR”

Derdimiz şu değil, yani biz bunlar hayır kesilmesin, ağaçlara sarılalım, böyle bir çevreci, yani genel klasik alıştığımız marjinal tavırlar değil bu. Burada bir çözüm bulunsun. Çünkü burada bir boşluk doğmuş. Bu boşluk doğmada yöneticiler yanlış yönlendiriliyor, artı burada kesiciler tamamen olayı ticari boyuta almışlar. Bakın, Orman Genel Müdürlüğü'nün sitesine girerseniz çamlar'ın ömrünü 300-400 yıl olarak cinslerine göre belirtir. Fakat Çamlar'ın ekonomik kesim yaşlarını ise 30 olarak yazar…”

AÇIKLAMALARIN TAMAMINI VİDEOMUZDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ…

16 May 2024 - 10:27 - Kocaeli haber

Mahreç  Uğur Ulusoy


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

03

Fatih - Bravo çok güzel ifade etmişsiniz . Dilinize emeğinize sağlık , sonuna kadar sizin yaninizdayiz.yahya kaptan yeşil kalsın.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 14:35
01

Benide Koruyun Teyzele - Girmizi saçlı kadin ortalığı cok karıştırıyor gazeteye çıkma sevdasını var bütün teyzeler toplanmış gidin 2 rekat namaz kılın gnçlere bırakın bu işleri bu yaşta şöhret imkansiz????

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 16 Mayıs 13:30
04

Atilla Yüceak - @Benide Koruyun Teyzele 01 nolu yoruma cevabı: Karın ağrın başka

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 10:41
02

Fatih - @Benide Koruyun Teyzele 01 nolu yoruma cevabı: Hahaaaa konuyu nereye getirip ne alaka dedirtiyorsun?! Kırmızı saçlı kadınla özel bir sıkıntın varsa onu uygun yerde uygun sekilde hallet. Burayı da saçma sapan kişisel nefretin ile meşgul etme. Burada olay ağaç! Senin gibi şeytanlar olayı saptırma derdinde

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 14:32

Kocaeli haber