Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kocaeli’de iş insanlarıyla buluştu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kocaeli Kongre Merkezi’nde sanayici ve iş insanlarıyla bir araya geldi. Kongre Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya yoğun katılım sağlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Kocaeli; güçlü üretim altyapısı, lojistik avantajları ve nitelikli insan kaynağıyla ülkemizin en dikkat çekici rol modellerinden birisi’’dedi.

Ayşe Uğuz
Ayşe Uğuz Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan bugün Kocaeli’ye geldi. Elvan, ilk olarak Kocaeli Kongre Merkezi’nde Kocaeli’de faaliyet yürüten sanayici ve iş insanlarıyla ‘Kocaeli İş Dünyası’ buluşması adı altında bir araya geldi. İki oturum şeklinde gerçekleştirilen olan toplantı önce açılış konuşması ardından soru-cevap şeklinde ilerledi. 2‘nci oturum basına kapalı bir şekilde gerçekleştirildi.

YOĞUN KATILIM SAĞLANDI

Düzenlenen toplantıya Bakan Elvan’ın yanı sıra Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Mehmet Akif Yılmaz, Sami Çakır, Fikri Işık, Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Deniz Ticaret Odası Kocaeli Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, ticaret odalarının meclis üyeleri, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Saadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Muhammed Hasan Aslan, Kocaeli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş, Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (KSMMMO) Başkanı Mustafa Taşpınar, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kocaeli Şube Başkanı İsmail Uslu, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Kocaeli Şube Başkanı Ömer Faruk Yıldırım, ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, OSB Başkanları, il ve şube müdürleri ve çok sayıda iş insanı katılım sağladı

‘’LİMANLARA YAKINLIĞIMIZIN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA ANLADIK’’

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli bildiğiniz gibi yüzölçümü bakımından sanayi, katma değer bakımından çok önemli bir il. Türkiye imalat sanayiye katkısı yüzde 13 civarında. Odamıza kayıtlı 3 bin 323 firmamız bulunuyor. 315 tanesi yabancı sermaye. Yüzde 36,4 otomotiv, yüzde 27 kimya, yüzde 19 da metal sanayi. Sanayi ve liman kenti ile Avrupa’nın 7’inci limanı. Konum olarak çok şanslı bir il. Sanayi kuruluşlarının doğal bir liman olan İzmit Körfezi etrafında konuşlanması firmalarımıza lojistik anlamda önemli fırsatlar sunuyor. Pandemi sürecinde demiryolu bağlantılarına ve limanlara yakınlığımızın önemini bir kez daha anlamış olduk. Bu süreçte çok fazla kesinti yaşamadan ihracatımızı sürdürdük” dedi.

‘’İLİMİZDE 14 ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YER ALIYOR’’

Zeytinoğlu, “AB ile hızlı demiryolu ağları ile bağlanmamız çok önemli. Zira daha da büyümesini beklediğimiz ticaretimizin tırlarla yapılması sürdürülebilir değil. Bu arada ilimizde Köseköy demiryolu lojistik merkezinde önemli bir yatırım başladı. Liman ve hava meydanlarında yapılan hizmetlerdeki KDV muafiyetinin bu kuru yük limanları olan demiryolu lojistik merkezlerinde de uygulanmasını talep ediyoruz. Ayrıca, ilimizde 14 organize sanayi bölgesi, Türkiye’nin tek bilimsel araştırma merkezi olan TÜBİTAK-MAM, ilk etabı tamamlanan Bilişim Vadisi ile 5 Teknopark, Ulusal Test Merkezi - TSE, 2 Teknoloji Transfer Ofisi ve 2 üniversiteyi ve 1 adet vakıf üniversitesini ilimizde barındırıyoruz. Dolayısıyla ihtiyaç duyulan bilgiye kolayca erişim ve sanayinin ihtiyaç duyduğu kalifiye insan kaynağını sağlayacak alt yapı konularında da oldukça avantajlı durumdayız” dedi

‘’KOCAELİ DIŞ HACMİ 75,7 MİLYAR DOLAR’’

Kocaeli’nin ithalat ve ihracat rakamlarını paylaşan Zeytinoğlu, “İlk 500’de 75 işletmemiz bulunuyor. Ama İSO’nun açıkladığı listede Kocaelili firma sayısı 36 görünüyor çünkü firma merkezleri farklı illerde. Mesela Ford İstanbul’da görünüyor. Merkezleri başka illerde olup, üretimleri ilimizde olan firmaları dikkate aldığımızda bu sayı 75 oluyor. Benzer durum dış ticaret rakamlarında da var. Oda olarak ilimizde üretim yapan firmaların dış ticareti ile ilgili yaptığımız çalışma sonucunda 2020 yılında; ilimizde üretim yapan firmaların; ihracatlarının toplamının 26,6 milyar dolar olduğunu tespit ettik. TİM rakamlarında 12,3 milyar dolar. Kocaeli Gümrükleri’nden yaptıkları ihracat 11,7 milyar dolar, Kocaeli Gümrükleri dışından yaptıkları ihracat 14,9 milyar dolar bu da Türkiye’nin ihracatından aldığımız pay yüzde 15,6. İthalatlarının toplamının ise 49,1 milyar dolar olduğunu tespit ettik. Kocaeli Gümrüklerinden yaptıkları ithalat 22 milyar dolar; Kocaeli Gümrükleri dışından yaptıkları ithalat 27,1 milyar dolar, Türkiye ithalatından aldığımız pay yüzde 22,3. Dolayısıyla; Kocaeli dış ticaret hacminin 75,7 milyar dolar olduğunu gördük. Türkiye dış ticaretindeki payımız yüzde 19,4” dedi.

‘’FİRMALAR TARAFINDAN AÇIKLANAN RAKAMLAR İLİMİZİN TAM VERİLERİNİ YANSITMIYOR’’

‘’Firmalar tarafından açıklanan rakamlar ilimizin tam verilerini yansıtmıyor’’ diyen Zeytinoğlu, “İlk 7 aylık döneme baktığımızda ihracat 19 milyar 662 milyon dolar ki bu rakam 2020 yılında 14 milyar 61 milyon dolar; TİM 9,2 milyar dolar; ithalat ise 35 milyar 535 milyon dolar. Geçen yıl bu sayı 27 milyar 417 milyon dolardı. Kurumlar tarafından açıklanan resmi veriler, firma merkezleri baz alınarak açıklandığı için ilimizin potansiyelini tam olarak yansıtmıyor. Aynı sorunu vergi rakamlarında da görüyoruz. Kocaeli İstanbul ve İzmir’den sonra toplanan vergilerin yüzde 9,66’sını karşılayan üçüncü il. İlimiz, pandemiye rağmen 2020 yılında 90 milyar 447 milyon TL vergi ödemiştir. 70 ilin toplamı kadar vergi ödüyoruz. Kişi başına ödediğimiz vergi geliri 45 bin 286 TL” ifadelerinde bulundu.

“SİZLERE DOSYA OLARAK SUNACAĞIM”

Zeytinoğlu son olarak, “İlimizde üretim yapıp da, vergilerini İstanbul’da veren 600’e yakın firmamızın karı, ilimiz merkezli 2 bin 500 firmanın karının neredeyse iki katı. Halbuki gelir vergilerinin firmaların bulundukları ilde ödenmesi ile ilgili bir kanun maddesi var. Fakat firmalarımız illerde öne çıkmamak için vergilerini daha büyük illerde ödemeyi tercih ediyorlar. Dolayısıyla Büyükşehir Belediyemizin burada ciddi kaybı oluşuyor. İhracat rakamları başta olmak üzere resmi verilerin firmaların üretim yaptıkları illere yazılmasının ve vergilerin üretim yaptıkları ilde verilmesinin çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Çalışma alanlarınız ile ilgili üyelerimizden gelen 25 adet görüş ve talebi sizlere dosya olarak sunacağım” şeklinde konuştu.

‘’SAHA ZİYARETLERİNE BÜYÜK ÖLÇÜDE ÖNEM VERİYORUZ’’

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan yaptığı konuşmada, “Bakanlık olarak üretime, ihracata ve istihdama can verenlerin yani ekonomide çarkları döndürenlerin yanında olmaya büyük gayret gösteriyoruz. Sağlıklı karar için ekonomide gelişmelerin yerinde gözlemlemenin, ihtiyaçların sahada tespit etmenin, birlikte ortak karar almanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve farkındayız. Saha ziyaretlerimize çok büyük önem veriyoruz. Kocaeli, güçlü üretim altyapısı, lojistik avantajları ve nitelikli insan kaynaklarıyla ülkemizin en dikkat çekici rol modellerinden birisi. Gözüpek ve cesaretli girişimciler var. Tüm bu faktörlerin birleşmesi sayesinde Kocaeli son 15 senede Türkiye’nin ortalamasında 4 kat büyüme gerçekleştirdi. Kocaeli’nin başarısı pek çok ilimize ilham verecek nitelikte. Sizlerle gerçekleştireceğimiz istişarelerin önümüzdeki dönem için önemli “ dedi.

“MİLYONLARCA İNSAN İŞSİZ KALDI”

Elvan, “2020 senesi mücadele dolu bir yıl oldu. Küresel ekonomi ikinci dünya savaşı sonrası dönemin en derin daralmasını yaşadı. Milyonlarca insan işsiz kaldı. Tüm ülkeler, ellerindeki imkanlar çerçevesinde krizin olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla görülmemiş önlemlerle para ve maliye politikaları uyguladılar. Bu sene, küresel çapta yüksek büyüme oranları bekleniyor. Bununla birlikte virüsün yeni varyantları küresel toparlanmanın gücü ve sürdürebilirliğine ilişkin soru işaretleri de oluşturuyor. Dikkatle takip edilmesi ve temkinli olunması gereken bir dönemi yaşıyoruz. Emtia fiyatları artışında salgın döneminde uygulanan genişlemeci politikalar, kuraklık ve stoklamanın etkisi olduğunu görüyoruz. Sanayicimizi de doğrudan etkiliyor. İşin, bir diğer boyutu daha var. Merkez bankalarının önümüzdeki süreçte atacağı adımlar küresel finans piyasaları üzerinde doğrudan etkili olacak. Veri duyarlılığının artacağı bir döneme girmekteyiz” ifadelerinde bulundu.

‘’MAKİNE-TEÇHİZAT OLMAK ÜZERE YATIRIMLAR ARTIYOR ‘’

Elvan, “Tedarik zincirinde yaşanan aksamaları da pandemi döneminde yaşadık. Otomotivden beyaz eşyaya kadar birçok sektörü olumsuz etkiledi, devam da ediyor. Arz güvenliğini tehlikeye atan bu gelişmeler üretimin de aksamasına neden oluyor. Borçluluk oranlarında yaşanan artışlar da mevcut. Birçok ülkede kamu ve özel sektörde yükseldiğine şahit oluyoruz. Kamu maliyesi dengeleri ve reel sektör bilançosu açısından da risklerin arttığını gösteriyoruz. Bu küresel resimde biz nasıl konumlanıyoruz? Türkiye, Pandeminin gerek sağlık gerekse sosyoekonomik etkileriyle mücadelede son derece başarılı oldu. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çok etkin ve hızlı kararlar attık. Çoğu ülkenin sağlık sistemi yetersiz kaldı. Güçlü altyapılar sayesinde pandemi sürecini başarıyla yürüttük; aşılamada ciddi mesafe kat ettik. Pandemiden etkilenen tüm kesimler için tedbirler aldık. Türkiye ekonomisi üretim kapasitesini korudu ve büyümeye devam etti. Yatırımlardaki artış eğitimi de sevindirici gelişme. Makine-teçhizat olmak üzere yatırımlar artıyor; üretim kapasitemizi güçlü bir şekilde destekliyoruz” dedi.

‘’HEDEFLERİMİZDEN ÖDÜN VERMEDEN YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ’’

‘’Hedeflerimizden ödün vermeden yolumuza devam edeceğiz’’ diyen Elvan, “Üretim, ihracat ve hizmetler sektöründeki güçlü toparlanma katkısıyla 2021’de yüzde 20’nin üzerinde büyüme bekliyoruz. Hizmetler sektöründe başta turizm olmak üzere kademeli canlanma eğilimi devam ediyor. 2002’den bu yana sanayimiz, üretim kapasitesi, çeşitliliği ve yenilik açısından ciddi kademeler kat etti. Büyümeyi sürekli kılmanın peşindeyiz. Fiyat istikrarı, mali disiplin ve güçlü finansal sektör hedeflerimizden ödün vermeden yolumuza devam edeceğiz. Büyüme performansımızla küresel ölçekte olumlu şekilde ayrışırken, dünyada olduğu gibi uygulanan politikaların olumsuz yan etkileri de ortaya çıktı. Olumsuz yan etkileri azaltmak amacıyla kararlı adımlar attık. Verimli ve nitelikli yatırım ortamı için düşük enflasyon, kur istikrarı ve bekleyişlerin iyi yönetilmesi kritik önemdedir. Önümüzdeki en temel önceliğimiz enflasyon eğiliminin bir an önce terse çevrilmesidir. İhtiyatlı ve kararlı para ve maliye politikaları uygulamaya devam etmemiz gerekiyor. Bunları yaparsak enflasyonu düşürme başarımız artacaktır. Yılın son çeyreğinde enflasyon eğiliminin belirli bir düşüşe geçmesini de öngörüyoruz. Bütçe gelişmeleri yıl sonu hedeflerimizle uyumlu gidiyor” dedi

‘’KGF DESTEKLİ ÜÇ YENİ MEKANİZMAYI BAŞLATIYORUZ’’

Likitide sıkıntısı çeken küçük firmalara krediye erişim imkanınından bahseden Elvan, “Borçlanma politikasında dikkatli politika izliyoruz. Yurt içinde döviz borçlanmasını kademeli olarak düşürmeye başladık. 2020 yılında Döviz cinsi borçlanma, döviz cinsi ödemelerin yaklaşık yarısı kadar. Borç yönetiminde bir diğer amacımız, maliyetleri de dikkate alarak borçlanmanın vadesini mümkün olduğu kadar uzatmak. Yurt içinde borçlanmanın vadesini 34 aydan 52 aya yükselttik. Faiz yükünü azaltarak bütçede alan oluşturmak ve bu alanı da ihtiyaç duyulan yerlerde kullanmak istiyoruz. KGF destekli üç yeni mekanizmayı başlatıyoruz. Likitide sıkıntısı çeken küçük firmalara krediye erişim imkanı, imalata dayalı ihracatı önemseyen firmalara KGF talimatıyla uzun vadeli kredi desteğini, KOBİ’lerin dış firmalara açılmasını desteklemek üzere kredi paketini devreye alıyoruz. Mevcut kaynaklarımızı seçici ve odaklı yaklaşımla, ekonomimizi daha da geliştirmek için kullanacağız. Sanayicilerimizin ara eleman bulma konusunda yaşadıkları sorunların da farkındayız. Mesleki eğitim merkezlerine olan ilgiyi artırmak için gençlerin kalfalık eğitimde aldığı ücreti artıracağız, sanayiciler içinse bu gençlerin ücretlerini biz ödeyeceğiz. İstihdam piyasalarında ciddi bir dönüşüme teşvik etmesini bekliyoruz. En yenilikçi fikirlerin Silikon Vadisi’nden değil Kocaeli’deki Bilişim Vadisi’nden çıkmaması için hiçbir engel yok. Bunu başaracak vizyona ve altyapıya fazlasıyla sahibiz. Türkiye, üretim ve inovasyon kabiliyetleriyle rakipsiz bir Bölgesel Üs olabilir. Bunu başaracak vizyona, enerjiye ve altyapıya fazlasıyla sahibiz. Biz kamu tarafı olarak; reel sektörün önünü açacak, belirsizliği azaltacak ve karşılaşabileceğiniz pürüzleri giderecek tüm adımları atmaya devam edeceğiz. Bu süreçte sizlerle işbirliği ve fikir alışverişi yapmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

20 Ağu 2021 - 12:08 - Gündem

Muhabir Ayşe Uğuz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Özgün Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 324 32 40
Reklam bilgi


Anket Kocaelispor TFF 1.Lig'i kaçıncı sırada bitirir?