2022 yılı Taşınmaz Kültür Varlıklarına yardım başvuruları devam ediyor

Kültür ve Turizm Bakanlığınca mülkiyetinde tescilli taşınmaz kültür varlığı bulunan yapı sahiplerine her yıl olduğu gibi 2022 yılında da proje ve uygulama yardımları ile kültür varlıklarının korunmasına, yaşatılmasına ve kültürel değerlerine desteği devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca mülkiyetinde tescilli taşınmaz kültür varlığı bulunan yapı sahiplerine her yıl olduğu gibi 2022 yılında da proje ve uygulama yardımları ile kültür varlıklarının korunmasına, yaşatılmasına ve kültürel değerlerine desteği devam ediyor.

2022 yılında yardımdan yararlanmak isteyen taşınmaz sahiplerinin;

* Proje yardımları için en geç 15.10.2021, * Uygulama yardımları için ise en geç 31.12.2021 tarihine kadar taşınmazın bulunduğu şehrin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Ayrıca 2022 yılına yönelik toplu yardım başvurusunda bulunmak isteyen yerel idareler için İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerine yapılacak son başvuru tarihi 31.12.2021 olarak belirlenmiştir.

Proje yardımı başvuruları için istenen belgeler;

a) Yardım başvuru dilekçesi, b) T.C. kimlik numarası beyanı (T.C. kimlik kartı fotokopisi), c) Kanuni tebligat adresi ve iletişim bilgisi, ç) Mal sahibi adına yapılacak başvurularda noter onaylı vekâletname ve/veya veraset ilamı, d) Taşınmaza ilişkin tescil kararı, e) Başvuru tarihi itibarıyla son üç ay içinde alınmış güncel tapu kaydı (Başvuru sahibi adına haciz kaydı bulunmayan ve tüm hissedarları gösteren güncel tapu kaydı), f) Taşınmazın kadastral durumunu gösteren belge, g) Projenin kapsamına, işin bitirilme süresine, yapı alanına ve yaklaşık maliyetine ilişkin mimar tarafından hazırlanan rapor, ğ) Yapının iç, dış ve yakın çevresini gösteren net çekilmiş fotoğrafları (Basılı ve CD ortamında), h) Projeyi hazırlayacak mimarın uygulama aşamasında denetim işlemlerini gerçekleştireceğine dair mimar tarafından imzalı taahhütname.

Uygulama yardımı başvuruları için istenen belgeler;

a) Yardım başvuru dilekçesi, b) T.C. kimlik numarası beyanı (T.C. kimlik kartı fotokopisi), c) Kanuni tebligat adresi ve iletişim bilgisi, ç) Mal sahibi adına yapılacak başvurularda noter onaylı vekaletname ve/veya veraset ilamı, d) Taşınmaza ilişkin tescil kararı, e) Uygulamaya başlanabilmesi için gerekli tüm çizim, proje, bilgi ve belgelerin uygun olduğuna ilişkin Koruma Bölge Kurulu kararı ve onaylı projeler, (rölöve ve restorasyon projeleri) (Basılı veya taranmış olarak CD ortamında), f) Başvuru tarihi itibarıyla son üç ay içinde alınmış güncel tapu kaydı (Başvuru sahibi adına haciz kaydı bulunmayan ve tüm hissedarları gösterir güncel tapu kaydı), g) Taşınmazın kadastral durumunu gösteren belge, ğ) Uygulamanın kapsamına, işin bitirilme süresine, uygulama aşamalarına ve yaklaşık maliyetine ilişkin mimar ve ilgili mühendislerce hazırlanan rapor, (Restorasyon maliyetlerine ilişkin) h) Yapının iç, dış ve yakın çevresini gösteren net çekilmiş fotoğrafları (Basılı ve CD ortamında).

Toplu yardım başvuruları için istenen belgeler;

a) İlgili yerel idare tarafından korunması/sağlıklaştırması yapılacak sokak ve doku bütünlüğü içinde yer alan ve toplu yardım kapsamında başvuruda bulunulacak her bir taşınmaz kültür varlığına ait (yardımın konusuna göre yukarıda belirtilen belgelerden oluşan) başvuru dosyaları,

b) Toplu başvuruya konu doku bütünlüğü içerisinde değerlendirilen geleneksel yapıların mal sahiplerinin muvafakatnameleri ile ruhsatlı diğer yapıların mal sahipleri ve müellif mimarların muvafakatnameleri,

ç) Yapı ve yapıların çevre ile ilişkisini gösteren imar planı veya koruma amaçlı imar planı paftası (1/1000 varsa 1/500 ölçekli), imar durum belgesi veya plan hükümleri, bunların bulunmaması halinde kadastral durumu gösterir güncel onaylı hâlihazır haritalar ,

d) Toplu yardım başvurusunda bulunulan alanda yürütülmesi planlanan projeye ilişkin Belediye Meclisi Kararı,

e) Proje alanının, alanda bulunan tüm tescilli yapıların, proje kapsamındaki tescilli ve tescilli olmayan yapıların belirtildiği 1/1000 veya 1/500 ölçekli harita.

20 Eyl 2021 - 11:08 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Özgün Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 324 32 40
Reklam bilgi


Anket Kocaelispor TFF 1.Lig'i kaçıncı sırada bitirir?