Görevden ihraç edilen Kayhan:Bir kazanım olarak sonuçlandıracağım

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde 9 yıldır Yardımcı Doçent olarak görev yapan Doç.Dr. Aslı Kayhan görevden ihraç edildi. Doç.Dr. Aslı Kayhan’ın üniversite tarafından görevine son verilmesiyle ilgili bugün Eğitim-Sen şube binasında basın açıklaması düzenlendi.

Ayşe Uğuz
Ayşe Uğuz Tüm Haberleri

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde 9 yıldır Yardımcı Doçent olarak eğitim veren aynı zamanda Eğitim-Sen Kocaeli Üniversitesi Baştemsilcisi olan Doç.Dr. Aslı Kayhan’ının görevine Kocaeli Üniversitesi tarafından son verildi. Üniversite yönetimi tarafından doçentlik kadrosuna geçirilmeyen Kayhan ihraç kararının ardından bugün öğle saatlerinde fakültedeki odasını boşalttı. Doç.Dr. Aslı Kayhan’ın üniversite tarafından görevine son verilmesiyle ilgili bugün Eğitim-Sen şube binasında basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya, Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suphi Yıldırım ve yöneticilerin yanı sıra TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekci, Tüm-Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, BES Şube Başkanı Yeliz Yılmaz Karstarlı, Haber-Sen İl Temsilcisi Emre Toptaş, HDP Kocaeli eski Milletvekili Ali Haydar Konca, Barış Akademisyenleri Onur Hamzaoğlu, Özlem Özkan, Yücel Demirel, Ümit Biçer, Kuvvet Lordoğdu, Aynur Özuğurlu, Ruhi Demiray ve çok sayıda akademisyen, siyasi parti ile STK temsilcisi katılım gösterdi.

‘’HUKUKSUZLUK KARŞISINDA MÜCADELE VE DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLDU’’

Eğitim Sen Şube Başkanı Suphi Yıldırım tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Sendikamız üyesi ve Kocaeli Üniversitesi Baştemsilcimiz Aslı Kayhan, KOÜ’de göreve başladığı ilk günden itibaren her zaman insan-doğa-toplum yararına üniversite mücadelemizin en önde savunucularından biri oldu. Sadece çalıştığı bölüm ve fakültede değil, Kocaeli Üniversitesi’nde hem akademik ve idari-teknik personelin hem de öğrencilerin yaşadığı her türlü hukuksuzluk karşısında mücadele ve dayanışma içerisinde oldu. Aslı Kayhan hocamız yine sadece Kocaeli Üniversitesi’nde değil bir bütün olarak Türkiye’de akademik alanda yaşanan haksızlıkların karşısında oldu. Aslı Kayhan hocamız kamuoyunda barış bildirisi olarak da bilinen bu suça ortak olmayacağız bildirisinin de imzacısı oldu.

“MÜCADELESİNİ DURMAKSIZIN SÜRDÜRDÜ’’

Aslı Kayhan hocamız akademik çalışmaları ve üniversitede verdiği derslerle her zaman özgür bilim ve özgür düşüncenin bu topraklarda kök salması için mücadelesini durmaksızın sürdürdü. Aslı hoca, bilim gibi düşünce gibi haklar ve özgürlükler gibi akademiyi akademi yapan değerleri savunan herkesin karşısına çıkan o malum duvara, liyakatsizliğin, piyasanın, gericiliğin ve hukuksuzluğun baskıcı duvarına karşı mücadele etti. Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğünün YÖK ve hükümetle işbirliği içerisinde 1 Eylül 2016’da ihraç ettiği barış akademisyeni arkadaşlarımızın yanında durdu ve onlarla yan yana mücadele etmeye devam etti.

“DOSYALARINI HAZIRLAMAK ZORUNDA BIRAKILDI”

Aslı Kayhan hocamız 10 yıl önce aldığı doçentlik unvanına rağmen Kocaeli Üniversitesi kendisine doçentlik kadrosu vermedi. Bir gecede üniversite dışından gelenlere ulufe dağıtır gibi kadrolar dağıtılırken Aslı Kayhan hocamız gibi onlarca akademisyen arkadaşımızın hak ettikleri kadrolar görmezden gelindi. Aslı hocamız Dr. Öğr. Üyesi kadrosunda çalıştırılmaya devam etti. Kendisi doçent olmasına rağmen Dr. Öğr. Üyesi kadrosundan istenen performans dosyalarını hazırlamak zorunda bırakıldı. Bu sene itibariyle de bu dosya içeriğinin yeterli bulunmaması gerekçe gösterilerek görevinden atıldı.

“ÜNİVERSİTELERDEKİ AKRABALIK KAYIRMACILIĞININ BİR ARACI HALİNE GELMİŞTİR”

Ülkemizdeki yükseköğretim sistemimizde, doçentlik unvanı aldığınızda otomatik olarak doçentlik kadrosu almış olmuyorsunuz. Elde ettiğiniz unvana uygun kadro alabilmeniz için Üniversite Rektörlüğü’nün kadro ilanına çıkması ve YÖK’ün de bu ilanı onaylaması gerekiyor. Ne yazık ki bu işleyiş üniversitelerdeki kadro tahsislerinin ve atamaların tümüyle keyfiliğe dayanmasına neden olmuştur. Akademik gereklere ve liyakate değil, rektörlüğün istek ve inisiyatifine göre işleyen bu süreç, akademinin ve akademisyenlerin baskı altında tutulmasının, üniversitelerde yandaş kadrolaşmanın, hatta üniversitelerdeki akrabalık kayırmacılığının bir aracı haline gelmiştir.

“HUKUKSUZLUĞA GÖZ YUMMAYACAĞIZ”

Ne yazık ki ülkemizin tüm üniversitelerinde pek çok akademisyen bu atama zorbalığı altında çalışmak zorunda kalıyor. Akademisyenlere yönelik en büyük mobinglerden biri olan bu baskıya karşı Aslı Hoca’nın gösterdiği tavır ve bundan sonra hep birlikte sürdüreceğimiz hukuki mücadele, tüm akademisyenler açısından örnek olacaktır. Neresinden bakarsanız bakın haksız ve hukuksuz olan bu süreç ve uygulama ne akademik ilkelerle ne de hukukla açıklanabilir durumdadır. Değerli üyemiz ve arkadaşımız Doç. Dr. Aslı Kayhan’ın uğradığı bu haksızlığa ve hukuksuzluğa göz yummayacağız. 26 yıllık akademik emeğin ve kamu hizmetinin heba edilmesine, bir akademisyenin daha işsiz bırakılmasına izin vermeyeceğiz.

“EN KISA ZAMANDA YARGIYA TAŞIYACAĞIZ”

Aslı Hoca’nın yeniden okuluna ve öğrencilerine kavuşması için, üniversitelerdeki atama-yükseltme kararlarının keyfi biçimde belirlenmesine son verilmesi için, her kademedeki öğretim elemanlarının güvenceli hale getirilmesi için tüm gücümüzle ve tüm yolları deneyerek mücadele edeceğiz. Türkiye çapında kadro bekleyen on binlerce akademisyenin sorununun çözülmesi için YÖK ve TBMM nezdinde girişimlerde bulunacağız. Aslı Hoca’mızla ilgili verilen kararı en kısa zamanda yargıya taşıyacağız. Bu süreçte hukuksuzluk yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Tüm üniversite bileşenlerini ve kamuoyunu bu sürece katkı vermeye, mücadelemize destek olmaya davet ediyoruz. Üniversitelerdeki bu hukuksuzluğa alışmayacağız. Üniversitelerdeki bu karanlığa alışmayacağız. Ortak geleceğimiz için insan, toplum ve doğa yararına üniversite mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.”

“BİR KAZANIM OLARAK SONUÇLANDIRACAĞIM”

Aslı Kayhan ise konuyla ilgili, “Bu benim şahsımda gerçekleşen ama üniversitelerin YÖK kurulduğundan beri mücadele etmek zorunda kaldığı bir kadro, liyakata dayalı olmayan keyfi şekilde kullanılan bir kadrolaşma sürecinin bir parçası. Ben de bu süreçteki mücadelemi, dava sürecimi bütün üniversitelerdeki arkadaşlarımızın önünü açacak bir karar olması umuduyla sürdüreceğim. Kocaeli Üniversitesi’nde yaşanan birçok hukuksuzlukta yanımızda olan Kocaeli’nin demokratik güçleri, sivil toplum ve sendikalarıyla birlikte olacağımızdan hiç şüphem yok. Eğitim-Sen’li olmaktan her zaman gurur duydum. Sendikamla birlikte bu mücadeleyi hepiniz adına umarım bir kazanım olarak sonuçlandıracağım” dedi.

29 Eyl 2021 - 18:35 - Gündem

Muhabir Ayşe Uğuz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Özgün Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 324 32 40
Reklam bilgi


Anket Kocaelispor TFF 1.Lig'i kaçıncı sırada bitirir?