Büyükşehir meclisi yoğun geçti

Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısının ilk oturumu bugün Kocaeli Uluslararası Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Meclis’te, Kandıra’da kazı fazlası dolgu alanı, Antikkapı’ya 5 kültür merkezinin devri, ÇED raporunun alınabilmesi için başkanlık makamına yetki istenmesi gibi önemli konuların olduğu 104 madde görüşülecek

Ayşe Uğuz
Ayşe Uğuz Tüm Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı Kocaeli Uluslararası Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün başkanlık yaptığı meclis toplantısında 104 gündem maddesi görüşüldü. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın ise Ensar vakfı açılışına gelen Bilal Erdoğan’a eşlik ettiği öğrenildi.

SEÇİMLERDEN SONRA İZMİT’E ASFALT DESTEĞİ NEDEN VERİLMEDİ?

CHP Büyükşehir Belediye meclis üyesi Ünal Özmural, meclise verdiği önergede, “ İzmit Belediyesi hariç birçok ilçe belediyesinin 14.5 metre altında olan yollarının da Büyükşehir tarafından asfaltlandığı gözlemlenmiştir. 31 Mart 2019 seçimlerinden önce Kocaeli Büyükşehir, İzmit Belediyesi’ne bu desteği verirken seçimlerden sonra bu destek kesilmiştir.” dedi.

CHP meclis üyesi Ünal Özmural, meclise verdiği önergede şu ifadelere yer verdi, “ Kocaeli Büyükşehir Belediyesi AYKOME çalışma yönetmeliğinin madde 7-1/a maddesinde imar planındaki genişliği 14,5 metre ve üzerindeki cadde ve sokaklarda sorumluluk Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin b maddesinde ise 14,5 metre genişliğinin altında olan caddeler ve sokaklarda ilçe belediyesinin sorumluluğunda olacak denilmiştir. Sahada yapılan gözlemlerde ise İzmit Belediyesi hariç birçok ilçe belediyesinin 14.5 metre altında olan yollarının da Büyükşehir tarafından asfaltlandığı gözlemlenmiştir. 31 Mart 2019 seçimlerinden önce Kocaeli Büyükşehir, İzmit Belediyesi’ne bu desteği verirken seçimlerden sonra bu destek kesilmiştir.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra ilçe belediyelerinin sorumluluğunda olan cadde ve sokaklarda kaç kilometre asfaltlama çalışması yapmıştır. Bunun karşılığında ilçe belediyelerinden ödeme almış mıdır?” Bir diğer önergede de CHP meclis üyeleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne diğer illerde ne kadar hibe asfalt verildiğinin yazılı olarak cevaplanmasını istedi.

MESİRE ALANI NE ZAMAN AÇILACAK?

Meclis gündemi öncesi CHP grubu tarafından verilen önergede Yazlık Taş Ocağı gündeme geldi. Daha önce verilen önergede, “Mesire alanı projesi kapsamında Kent Konut A.Ş. tarafından rehabilite çalışması yapılmaktadır. Çalışma sonucunda bu alan estetik bir şekilde ağaçlandırılarak yeniden bölgenin kullanımına açılacaktır” şeklinde cevap verilmesi hakkında CHP’liler ne zaman tamamlanacağı, projesinin bütünü hakkında yazılı ve sözlü cevap talep etti.

AKÇAKESE TARTIŞMASI

Plan ve Bütçe Komisyonu’nun, Kandıra İlçesi, Akçakese Mahallesinde yer alan 59.674,99 m²'lik ormanlık alanın Belediyenin talebi doğrultusunda "Kazı Fazlası Dolgu Alanı" işlemi için Makamın 03.08.2021 tarih ve 1764011 No’lu olurları ile Belediyemize kesin izini verilen alanın Kandıra Belediye Başkanlığına devredilmesi ile ilgili raporu, oy çokluğu ile kabul edildi.

‘’KALYON İNŞAAT ATIKLARINI DÖKÜYOR’’

Konuyla ilgili olarak konuşan CHP meclis grup başkanvekili Engin Taşdemir, “Burayla ilgili olarak yerinde gözlem yaptık. Bugüne kadar sürekli büyükşehir kazanmış alanları rehabilite için dolgu yapıyordu. Burası bir vadi. Özellikle belirli süredir toprak artıkları dökülüyor. Kalyon İnşaat’ta döküyor. İlk olarak buraya ne dökülecek, ikincisi döküm alanı ile ilgili olarak bu döküm alanına izin alarak dökmüşler midir? Bugüne kadar dolgular izin alınarak mı yapıldı? İki gün önce inceleme yaptık yetkililerle de görüştük. Gıda OSB kendi sahası içinde toprağı kullandığını belirtiyor. Buraya Gıda OSB’den gelen toprak mı dökülecek yoksa Kalyon İnşaat’tın atıkları mı dökülecek” dedi.

‘’BU BÖLGEDE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YAPILACAK’’

Taşdemir’e cevap veren Genel sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, “Bu alanın yan tarafında karayolları Kandıra yollarından çıkan malzemeyi döküyor. İzin alınarak yapılıyor. Karayollarının sorumluluğunda ve izinli yapıyorlar. Bu bölgede organize sanayi bölgesi yapılacak. Bizim orada bir hafriyat döküm sahasına ihtiyaç var. Bu sefer kontrolsüz döküm olabiliyor. O alanda nebati olmayıp alanın gerisinde kullanılabilecek toprak var. Önümüzdeki dönemde fabrika inşaatları başlayacak. Karayollarının veya Kalyon İnşaatın bizden izin almasına gerek yok zaten izin alabiliyorlar“ ifadelerini kullandı.

KOCAELİ HALKI BİLMELİ

Son olarak söz alan CHP meclis üyesi Ünal Özmural, “Kocaeli’nin yaşam alanlarının katli kabul edilemez. Benzer uygulama Sepetçi Köyü’nde oldu. Bütün toprak vadi içinde dolduruldu. Orası da doğal bir yapıydı. Kocaeli halkı bunu bilmeli. Karayolları inşası sırasında boşaltılan ve rehabilite yapılması gereken alanlar var. Müteahhitin işini kolaylaştırmak için en yakın alanlar kullanılıyor. Vadi içine indiğinizde nasıl doğal kaynak suyu olduğu biliniyor” dedi.

TELEFERİK PROJESİ ÇAKIŞTI

İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı'nın, İzmit Belediyesi, Mehmet Ali Paşa ve Körfez Mahalleleri, G23.b.24.c, 25.d nazım, G23.b.24.c.02.c- 02.d ve G23.b.25.d.01.d uygulama imar planı paftaları, 5017 ada 4 No’lu parselin batısında kalan tescil harici alan ile 695, 696 ve 697 No’lu adalar ve civarına ilişkin hazırlanan nazım ve uygulama imar planı değişikliği ile ilgili teklifi, komisyona gönderildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin eski Perşembe Pazarı alanına yapacağı meydan projesinin İzmit Belediyesi’nin teleferik projesi ile çakışması sonrası CHP grubu teleferik projesinin projesinin Cumhurbaşkanlığı yatırım danışmanlığına gönderildiğini ve yanıt beklendiğini söyledi. CHP meclis grup başkanvekili Engin Taşdemir: “Komisyon üyesi arkadaşlar, orada İzmit Belediyesi’nin de bir proje çalışması var. Teleferik projesinin ayağı var. Komisyon arkadaşı üyelerin bilgisine sunalım.” dedi.

İKİNCİ OTURUM BAŞLADI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı ikinci oturumunda ilk olarak Başiskele Belediyesi ek ödenek teklifi ve ayrıca Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın,  Darıca Belediyesine ait Ek Ödenek ile ilgili teklif görüşüldü. Başiskele ve  Darıca Belediyesi’ne ek ödenek de yine meclis üyelerinin kararına sunulacak. Körfez’de BeldaA.Ş.’ye tahsis edilmiş parkomatlı park yerlerinin sözleşmesi dolacak olduğundan BeldaA.Ş.’ye yeniden tahsis edilmesi de görüşülecek. Büyükşehir Meclis gündemi arasında ayrıca ‘Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi için Fizibilite Raporunun ve uygulama projelerinin hazırlanması ve çevresel etki değerlendirme (ÇED) kararı alınması hizmet işi ihalesinin yapılabilmesi için başkanlık makamına yetki verilmesi ile ilgili CHP’li Engin Taşdemir, '' “ek ödemeler ile ilgili olarak yeterli süre tanınmadığı için şerh koyduk. Bertaraf tesisi ile ilgili olarak bir fizibilite raporu aranacak sanırım. Çöp Bertaraf tesisi kesin olarak Kandıra’da mı yapılacak? Yer değişecek mi kesin olarak Kandıra’da mı yapılacak?”dedi.Genel Sekreter Balamir Gündoğdu konuya ilişkin olarak: “Valilikten çevre kurulu kararı alındı. ÇED süreci için danışmanlık hizmeti almak zorundayız, meclisin onayı lazım. “ ifadelerini kullandı. Son olarak meclis başkan vekili Zinnur Büyükgöz: “ÇED raporu sonucunda olumsuzluk çıkarsa değişme ihtimali gündeme gelir. Nerede yaparsanız yapın ÇED raporu orası için hazırlanacak. Yaptırmadan bir yere doğru veya yanlış demek doğru olmaz. “ dedi 

321 DÖNÜM ARAZİ NE YAPILACAK?

Interteks Fuar Alanı vb. kamusal alanların daha kullanışlı hale getirebilmesi ve şehre yakışacak nitelikli karma kullanım alanlarının oluşturulabilmesi amacıyla belirlenmiş alanların dönüşüme yönelik çalışmalar kapsamında Kartepe Çiftlik Mahallesi toplam 321 bin 982,78 metrekarelik alana sahip taşınmazların Büyükşehire satın alınması konusunda Taşdemir, “Balamir Bey bunun Interteks alanıyla ilgili olmadığını belirtti. Kafa karışıklığı var; yeterli süremiz yok o yüzden şerh koyuyoruz. Ne amaçla, ne rakamla alınıyor bunları sormak doğal hakkımız.”dedi. CHP meclis üyesi Ünal Özmural ise, “321 dönüm arazi alıyorsunuz. Şu mecliste 321 dönüm arazi durduk yere alınmaz. 1999 depreminde Interteks alanının hasar gördüğü söyleniyor. Havaalanı yanında Interteks için yer alınacağına dair haberler de çıktı. Interteks Fuarı yerinde kalacaksa söyleyecek sözümüz yok. Yatırmın doğru olup olmadığını tartışmamız lazım. Arazi alacağız ama neden alındığı belli değil. Pazarlık yapıldı mı yapılmadı mı bu da belli değil.” İfadelerini kullandı.

14 Eki 2021 - 16:20 - Gündem

Muhabir Ayşe Uğuz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Özgün Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 324 32 40
Reklam bilgi


Anket Kocaelispor TFF 1.Lig'i kaçıncı sırada bitirir?