Büyükşehir’de bütçe tartışması ‘’Türkiye’nin en büyük yatırım yapan şehri’’

Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısının ikinci oturumu bugün Kocaeli Uluslararası Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Ayşe Uğuz
Ayşe Uğuz Tüm Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ikinci oturumu bugün Kocaeli Uluslararası Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlık yaptığı meclis toplantısında 2021 yılı bütçesi konuşuldu. Kongre öncesi Uluslararası Kongre Merkezi önünde Fikret Hocaoğlu’nun Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaret ettiği gerekçesiyle basın açıklaması yapan Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri salona toplu halde girmek isteyince Kongre Merkezi güvenlik görevlileri ile Cumhuriyet Halk Partililer arasında gerginlik yaşandı.

‘’BÜTÇELER ARTTIRILMALI’’

Engin Taşdemir, ‘’2022 yılı bütçesinin Kocaeli halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Büyükşehir belediyemizin tahmini bütçesi 6 buçuk milyar lira. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 60 oranında artmış bulunuyor. Sermaye gideri için ayrılan tutar 2 milyar 288 milyar dolar civarında. Ben bazı daire başkanlıklarında geçtiğimiz yıl ile bu yıl çelişkilerin olduğunu söylemek istiyorum. Basın yayın için gerçekleşen harcama 27 milyon civarı bu oran ise yüzde 30 oranında artmış. Yine bir diğer önem arz eden Sağlık ve Sosyal Hizmetler için bu yıl 220 milyon lira iken 2022 yılı yüzde 5 civarında artış yapılmış. Vatandaşın en çok ihtiyaç duyduğu hizmet için bu kadar bütçe ayrılmasını doğru bulmuyorum. Pandeminin ve yoksulluğun en çok ihtiyaç açığı ortaya çıkartan alan ile ilgili yeterli bir bütçe olduğunu söyleyemeyeceğim. Bu konudaki ilgili arkadaşlara sesleniyorum bütçe artmalı. Bu olağan üstü bütçe ile kentin öncelikleri çözülecek mi? Sanayi tesisleri ve limanlar için TIR parkları yapılacaktı yapıldı mı? Körfez ve çeşitli yerlerde yapıldı evet fakat yeterli mi biz hala şikayet alıyoruz. Mahalle ve sokak araları hala tır dan geçilmiyor köklü bir çözüm hala yok.

‘’TRAFİK SORUNU ARTIK ÇİLE OLUYOR’’

Kenti iyileştirecek çalışmalardan bahsetmiştiniz ama 2 yıl geçmiş olmasına rağmen hala değişen bir şey yok. Batıdan doğuya doğru kentin çehresinde bir değişiklik görünmediği gibi kentin bütçesinde de bir değişiklik yok. Performans programıyla ilgili baktığımızda da insanların yaşam standartlarını arttıracak şeyler yapılacaktı. 150 liralık gübre 450 lira olmuş çiftçinin girdi maliyetleri artmışken bizim yaptığımız yardımlar onların yaşam standartlarını arttırmaz. Kentimizi önemli bir turizm merkezi haline getirecektik fakat henüz onlarla ilgili de yapılan gözle görülür bir şeyler yok. Trafik sorunu her geçen gün artıyor bu kentte. Tabii bu kent metropol bir kent ama bizim bu konuyla ilgili kalıcı projelerimiz var mı? Mia projesi ile ilgili konuştuk sorunlar yaratacak diye ama bizi kimse dinlemedi. İzmit’ten Başiskele’ye yaşanan bir trafik sorunu var. Başiskele’den binen İzmit merkeze gelmek için 1 saat harcıyor. Sadece İzmit’te değil Gebze’de ki trafik sorunu da üzücü bir durumda mahalleler arasında 50 dakika bir süre var. Derince de aynı şekilde 4-5 yıldır trafik sorunu ciddi çile haline geldi. Ulaşım sorununa geldiğimizde gözle görülür bir şey yapamadınız kent nüfusu 1 milyona ulaştığı an da raylı sisteme geçmemiz gerekecek. Raylı sistemlere önem vermiyoruz geç kaldık. Bütüncül planınız hala yok. Körfez kenti olan Kocaeli’de deniz ulaşımını çok az kullanıyoruz. Kocaeli sanayi kentlerinin en başında geliyor biz bununla övünüyoruz evet. Bakınız hava alanını hala aktif hale getiremedik biz maalesef Sabiha Gökçen Havalimanı’na otobüs aldık diye seviniyoruz ama yanı başımızda Cengiz Topel’i aktif hale getiremediğimiz için otobüsle övünüyoruz.

‘’BÜTÇEYE EVET OYU VERECEĞİZ’’

Çöp sorunu 2011 yılından bu yana depolama alanlarının dolmakta olduğu sık sık açıklandı sürekli çöpleri tartışıp durduk Avrupa’nın çeşitli bölgelerine sürekli geziler düzenlemekten başka bir şey olmadı. Kamuoyu oluşturmak için sivil toplum örgütlerini de bu toplantılara davet ettik ama başka bir şey yok. Hiçbir şey yapmadığınız için bu alan sürekli doluyor. Atık konusunda şunu belirlemek istiyorum atılmış somut bir adım yok. 40’ın üzerinde gemi var sürekli körfezde geziyorlar denizlerdeki kirlilik bir türlü son bulmuyor en son müsilaj olayında bunu gördük. Sanayi kentiyiz bir sürü fabrikamız var hava kirliği ortada. Fabrikaların filtreleri denetimler de çalıştırıyorlar sonrasında da kapatılıyor. Yan yana 44 adet liman var her biri yan yana bunlardan birinde yangın çıktığında herhangi bir planımız var mı? Körfez’deki kapasiteyi arttırma hayalleri kuruyorlar buradan önerimiz en azından bu riskleri önlemeye ne zaman başlayacağız? Biz Kocaeli olarak 99 depremini en ağır yaşamış kentlerden biriyiz bu konuda depremlere karşı somut bir proje var mı? Bunu bugün öğrenmek istiyoruz. Bu kentin yapı stoğu çok eski. Bu konu da alınmış herhangi bir önlem yok. Kentsel dönüşümün Kocaeli’de acilen hayata geçirilmesi lazım. Mutlaka üst geçitler sosyal tesisler yapıyorsunuz bunları görüyoruz vatandaş adına yaptığınız çalışmalara her zaman destek oluyoruz. Yapıcı muhalefet anlayışımız gereği bugün gerçekleşen 2022 yılı bütçemiz hayırlı olsun. Bu bütçeye evet oyu vereceğimizi söylüyorum. Ama bu kentin sorunları göz ardı edilmemeli. Şunu söylemeden geçemeyeceğim bu ülkenin yetiştirmiş olduğu her siyesi partinin liderleri var hiçbir zaman burada meclis toplantılarında ben ve arkadaşlarımın herhangi bir siyasi patinin lideri hakkında çirkin ağza alınmayacak küfürler yapıldığını duymayız maalesef biz böyle bir durumla karşılaştık. AK Parti üyesi Fikret Hocaoğlu denilen arkadaş çok çirkin, seviyesiz bir açıklamada bulundu. Bu o kadar ayıp bir durum ki. Buradan kendisini özür dilemeye davet ediyorum gerekirse tarafınızca istifaya davete edilmesini bekliyorum’’ dedi

HİZMETLE ESER SİYASETİ ORTAYA ÇIKIYOR

Toplantıda konuşan Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, “Kocaeli’de böyle bir bütçe artışının olması çok sevindirici. Vergi gelirlerinin önemli miktarda arttığını gösteriyoruz. Bu büyümenin orta ve uzun vadedeki sonuçları toplumun bütün kesimlerine yansıyacaktır. Gider bütçesinde en önemli giderlerimiz ki belediyelerin hayali personel giderlerimiz. Yüzde 6.2 olduğunu görmek gerçekten çok sevindirici. Bütçenin yüzde 50’sinden fazlasının yatırıma gitmesi de çok güzel bir bütçe örneği. Borçlanma yapılmadan, özkaynak kullanarak yapması gerçekten güzel. Kocaeli halkına teşekkür ediyorum. Kocaeli halkı bize ve başkanımıza güvendi. Hizmetle eser siyaseti ortaya çıkıyor” dedi.

CHP’LİLER KAHKAHA ATTI

Özlü, sözlerinin devamında, “Basın yayın bütçesi hakkında Engin Bey konuştu. 6 milyarlık bütçenin tanıtımında en azından yapılan eser ve hizmetlerinin tanıtımı yapılıyor; algı siyaseti değil. Sosyal belediyeciliğin konusunda Cumhurbaşkanımız yaptı” sözleri üzerinde CHP’liler kahkaha attı. Özlü ise, “Bizden çok öğreneceğiniz belediyecilik çalışmaları var. Hızlıca öğrenmeniz için de katkı sağlarız” dedi.

YÜZDE 2 Mİ BÜYÜK YÜZDE 4’MÜ BÜYÜK?

Toplantıda söz alan Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, ‘’6 buçuk milyar gibi önemli bir bütçeyi gerçekleştirmiş olacağız. Geçen yıla oranla daha önemli bir yatırım olacak. Bu anlamda bunlar yatırıma dönüştürüldüğünde bu kentin insanları hayatlarından daha memnun olacak. Bu bütçe ne kadar büyük olursa ilçelere de o kadar büyük olacak. Özellikle yatırım anlamında sermaye giderleri 2 milyar 288 milyon buna mal ve hizmetleri kattığımızda da tamamiyle artacak. Hakkatten çok önemli bir yatırım. Bu anlamda tabii özellikle ilçe belediyesi olarak baktığımızda İSU en büyük yatırımı Körfez ilçemize yapıyor. Toplamda 4 yüz milyonun üzerinde bir yatırım yapıyor. Kentin bütün alt yapısını yeniliyor. 2022’den sonra ilçemizde geçmişte yaşadığımız birtakım sorunları en az düzeyde yaşayacağız. Bu alt yapı hizmetini getirirken birtakım eleştiriler oldu. Alt yapı yatırımları zordur sıkıntılıdır. Ekiplerle birlikte bu sıkıntıları vatandaşlarımıza en az düzeyde hissettirmek için canla başla çalışıyoruz. Ama hiçbir sıkıntı olmadan bunu yapmak mümkün değildir. Biraz daha kontrollerimizi güçlü bir şekilde yapalım. Bu önemli yatırım için körfez halkı adına teşekkür ediyorum. Engin beyin bir eleştirisi dikkatimi çekti sosyal hizmetler payının düşük olduğunu söyledi. İstanbul büyükşehirde sosyal yardımlaşmaya yüzde 2 Kocaeli yüzde 4 ayırmış yüzde 4 mü büyük yüzde 2 mi büyük? Yüzde 4 önemli bir rakamdır. Bizim için proje evet önemli ama bu kentte aç kalan bir vatandaşımız varsa gerekirse 1-2 proje yapmayız ama insanları doyururuz anlayışıyla iş yapan bir başkanımız vardır. Ben de kendisine katılıyorum.’’ Dedi

‘’TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ YATIRIM BÜTÇESİ’’

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, ‘’Engin beyin evet oyunu vereceğini söylemesi bizim için çok değerli fakat birkaç noktayı düzeltmek isterim. Her şeyden önce belediyelerin bütçesinin ne kadar ayrıldığına bakılırken her şeye bakılır. Bizim yatırım bütçemiz toplam bütçede yüzde 48. Bu sene yapacağımız yatırım bir önceki bütçenin tamamı kadar neredeyse. Diğer yandan doğru yatırım kararları ile 2022 yılında sürekli güçlenen bir bütçe görüyorum. Toplam bütçeyi belediyenin borçluluğuna kıyasladığımızda böyle bir bütçe Türkiye’nin en önemli yatırım bütçesi. Bu yatırım bütçesini popülizm ile harcamamanın da gururunu yaşıyorum. Pandemi etkisi hala kalkmadı. İSU’nun belli faturaları ödemesi, toplu taşımaya, esnafa yardım 300 milyonun üstüne çıktı. 520 milyonluk bütçede yedek ödenek ile bu tip operasyonları yapabileceğiz. Geçtiğimiz sene 3 kez sosyal yardım bütçesini arttırdık. Geçen yıl ve ondan önceki yıl sosyal yardım açısında özel şartların olduğu bir yıldı. 520 milyon TL’lik ek ödenek her zaman buna ilave kayna ayırmaya elverişli.

‘’DOĞRU FİNANASMAN BULUNCA BAŞLAYACAĞIZ’’

Metro yapılmıyor cümlesi doğru olmuyor. Gebze’de şu anda devam ediyor. 2022’nin sonunda, 2023’ün başında Gebze ile OSB arası sürücüsüz bir metro sistemi olacak. Gebze-Körfez arasında metrodan hiç bahsedilmedi. Metro konusunda 1.2 milyar Euro civarında finansman da buldum. Ödememiz gereken faiz oranı yüzde 15’ler olarak görüldüğü için bu kentin geleceğini tamamen ipotek altına alırdı. Büyükşehir Belediyesi standart hizmetlerini bile yerine getiremez hale gelirdi. Böyle bir yatırımın altına imza atmak şehre ihanet olurdu. Doğru finansman bulursak yapacağız ancak şu anki dünya küresel durum açısından yapmış olma şansımız yok. Metro yapacaktı yapmasın desinler. Belediye kaynaklarıyla yapacağımı zaten söylemedim. Bu kentin ulaşım hizmetlerine ayrılması için 1 milyar 360 milyon liralık bütçe var. Türkiye’nin en borçlu belediyesinin başkanıyım evet ama bunun mesulü değilim 1 buçuk milyon lira da ödedim.

‘’ÇÖPLER TOPLANIYOR BERTARAF TESİSİNE GİDİYOR’’

Çöp konusunda bir şey yapmıyoruz denmesini kabul etmiyorum. Çöpler toplanıyor bertaraf tesisine gidiyor. İZAYDAŞ’ın içinde enerji üretmek için inşaatı devam eden bir çalışmamız var, belediye olarak para harcamıyoruz. Bu firma başarısız olursa Kandıra’da bulunan F Tipi Cezaevi’nin orada biyokurutma tesisinin kurulumu ile ilgli çevre kurulu kararını aldıkç o bölgede hiçbir şekilde toprağa zararı olmayacak bir tesisin çalışması sürüyor. Depolama sıkıntısı için oradaki koku probleminden kurtulacağız. Alikahya’ya hiç yalan söylemedik, böyle anlattık. Kandıra’ya da bu şekilde anlattım. Bir belediye başkanın yapabileceklerinin hepsini yapıyorum, daha hızlı yapamadığım için üzülüyorum.’’ Açıklamalarında bulundu

‘’SAYGIYLA KARIŞILAMAK İSTİYORUM’’

Engin Taşdemir’in , ‘’ Sahada yoksunuz ama biz 2024 seçimlerinde Büyükşehiri aldığımızda geri kalan eksiklikleri yaparız, sahaya da çıkarız’’ sözlerinin ardından Büyükşehir Belediye başkanı Büyükakın, ‘’Saygıyla karşılamak istiyorum çünkü böyle söylemeniz gerekiyor haklısınız. Ne kadar tahrik ederseniz edin saha tartışması bugün kü gündemimiz değil ‘’ şeklinde karşılık verdi.

25 Kas 2021 - 16:35 - Gündem

Muhabir Ayşe Uğuz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Özgün Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 324 32 40
Reklam bilgi


Anket Kocaelispor TFF 1.Lig'i kaçıncı sırada bitirir?