Taşdemir: AKP yaptığımız tüm eserleri 18 yılda yıktı  

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Büyükşehir Meclis üyelerinin 2.5 yıl içerisindeki faaliyetlerini anlatarak, ‘’Saymakla bitiremeyeceğimiz eserleri bu kente Cumhuriyet Halk Partisi kazandırdı. 18 yıldır bu kenti yöneten AKP ise eserleri artıracağına tam tersi yok etti’’ ifadelerini kullandı

Ayşe Uğuz
Ayşe Uğuz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, CHP Kocaeli Büyükşehir Meclis üyelerinin 2019 yılı Nisan ayından bugüne kadar Kocaeli’de gerçekleştirdiği faaliyetleri teker teker anlatarak, AK Parti Belediyesi’nin 18 yıl içinde kendi yaptıkları eserleri yıktığını söyledi. Taşdemir yaptığı açıklamada, ‘’ 18 yıldır bu kenti AKP yönetmektedir. 18 yılda Büyükşehir belediyesi ve 8 adet belediye iştirakinin harcadığı toplam tutar 35 katrilyonun üzerindedir. Ortada elle tutulur tek bir eser maalesef ki yoktur. 18 yıl önce bu kentte yaratılan tüm değerleri CHP’li belediyeler yaptı’’ şeklinde konuştu

‘’ÖNERGELERİMİZİ PAYLAŞMAK İSTEDİM’’

Taşdemir yaptığı açıklamada, ‘’Kocaeli Büyükşehir meclisimiz bir belediye başkanımız ve 12 meclis üyemiz olmak üzere 13 kişiden oluşmaktadır. Bugüne kadar Kocaeli genelini ilgilendiren 450’nin üzerinde yazılı ve sözlü önerge sunduk. Sunduğumuz önergelerin bir kısmı AKP’li yönetim tarafından kabul görmüş ve sorunların çözümü noktasında adımlar atılmıştır. Önergelerimizin bazılarını sizlerle paylaşmak isterim. Özellikle pandemi koşullarında Su İndirimi, Ulaşımda İndirim, Hasarlı binaların yıkımı, Marmara Denizinde yaşanan Müsilaj ile ilgili kirlilik, İzaydaş’tan kaynaklanan çöp kokusu, kadın sığınma evleri, esnafa yardım paketi, Yaşlı bakım evlerinin yapılması, tüm çocuk parklarına kamera konulması, köy yollarının yapılması, Halk ekmek üretimine geçilmesi, çevre kirliliği ile ilgili önlemler, kentin tamamında yaşanan trafik sorunu gibi buna benzer yüzlerce konuda vatandaşlarımızın ve sivil toplum örgütlerinin taleplerini mecliste dile getirdik. Görev yaptığımız süre içinde bizleri arayan ve bizlere ulaşan tüm partili partisiz her vatandaşımızın sorununu çözmek için canla başla çalıştık.

‘’YOLSUZLUKLARIN, SAVURGANLIKLARIN, TORPİLİN KARŞISINDA DURDUK’’

2.5 yıl içinde bizlere ulaşan binlerce insanın, kapısındaki çöpten, sokağındaki otoparka, hastanede randevu almaktan, belediye de ki ruhsat ve iskan sorununa kadar binlerce problem için ben ve arkadaşlarım elimizden geleni yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz. Yaptığımız görevin ne kadar kutsal olduğunun bilincindeyiz. Bugüne kadar 640 adet gündem maddesinin 132 tanesine muhalefet şerhi koyduk. Muhalefet şerhlerimiz genel olarak imar konusunda olmuştur. Özellikle imar konusunda ranta dayalı, tarım alanlarının sanayiye açılması, kişiye özel ve kamu yararı gözetmeyen tüm konulara sert bir şekilde muhalefet ettik. Önem arz eden imar konularını da hukukçu arkadaşlarımız ile görüşerek yargıya taşıdık. CHP Kocaeli Büyükşehir meclis üyelerimizin, meclis toplantısı ve meclis dışı basın toplantıları toplam sayısal olarak 1500’ün üzerinde haber yapılarak ulusal ve yerel medyada yer almıştır. İSU Genel müdürünün aynı kurumda kendi oğluna yaptığı torpilden, Belsa Plazada yaşanan ihale yolsuzluğuna, makam araçlarında yaşanan savurganlıktan, belediyeye ait tesislerin tarikatlara peşkeş çekilmesine kadar birçok konu ulusal ve yerel medyada vatandaşa duyurulmuştur. Bizlere bu konuda ilgi ve teveccüh gösteren tüm basın mensuplarına ayrıca teşekkür ediyorum.

‘’ 8 ADET BELEDİYE İŞTİRAKİNİN HARCADIĞI TOPLAM TUTAR 35 KATRİLYONUN ÜZERİNDEDİR’’

Değerli arkadaşlarım, Kocaeli bir sanayi ve liman kentidir. Bundan dolayı şehrimizin çok ciddi sorunları mevcuttur. Ulaşım, trafik , çevre kirliliği v.b bir çok sorunlar hala devam etmektedir. 18 yıldır bu kenti AKP yönetmektedir. 18 yılda Büyükşehir belediyesi ve 8 adet belediye iştirakinin harcadığı toplam tutar 35 katrilyonun üzerindedir. Ortada elle tutulur tek bir eser maalesef ki yoktur. Kocaeli büyükşehir belediyesi ve iştiraki İSU’nun sadece 2022 yılı bütçesi ,8.2 katrilyondur. Yani ortadaki bütçe olağanüstü olmasına rağmen bütçe ile yapılanları ortaya koyduğumuzda ciddi bir tezatlık vardır.

‘’ARTIK İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR HALE GELDİ’’

2 milyonluk kentimizde hala metro ulaşımı faaliyete geçmemiştir. Yakın sürede faaliyete geçecek gibi de görünmüyor. Üstelik metro yapımını Ulaştırma Bakanlığının üstlenmesine rağmen. Kentimizde trafik sorunu hemen her gün artmakta ve artık içinden çıkılmaz hale gelmektedir. Özellikle Gebze bölgesinde bir mahalleden başka bir mahalleye gitmek bazen 45 dakikadan fazla sürmektedir. Yada İzmit’ten Başiskele’ye akşam saatinde ulaşım 1 saati bulmaktadır. Diğer bir taraftan ilimizde 40 civarında liman bulunmakta ve bu limanlarda sürekli kapasite artışları yapılarak denizimiz sürekli yapılan dolgular ile tahrip edilmektedir. Kentimizin en önemli sorunlarından biriside hiç kuşkusuz ki çevre kirliliği. Her geçen gün kanser vakaları maalesef artmaktadır. Kocaeli Ünv. Tıp Fakültesi Onkoloji Servisinde artık kanser vakalarındaki artıştan dolayı insanlar muayene için sıra bulamaz hale gelmiştir. Son 7 yıldır Alikahya’da bulunan çöp atık tesisi tam kapasite dolmasına rağmen bir tane çöp bertaraf tesisini yapamamışlardır.

‘’KENTE ESER KAZANDIRAN YÖNETİCİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM’’

Değerli arkadaşlarım, anlatmak ile bitmeyecek sorunlarımız mevcuttur. Bu tabloyu yanlızca bizler değiştirebiliriz. Bu kent sosyal demokrat belediyeciliği özlemiş durumdadır. 18 yıl önce bu kentte yaratılan tüm değerleri CHP li belediyeler yaptı. İçtiğimiz suyu yani Yuvacık Barajını bu kente biz kazandırdık. Türkiye’de çöp bertaraf tesisi yoktu biz yaptık. Bu kentin ısınma sorununu İZGAZ’ı kurarak biz yaptık. Bu kente Olimpik Buz Pateni’ni biz yaptık. Bu kentin marka değeri olan Kocaelispor’u Türkiye’nin ilk 4 takımı içine biz getirdik. Saymakla bitiremeyeceğimiz eserleri bu kente Cumhuriyet Halk Partisinin seçilmiş belediye başkanları getirdi. Huzurlarınızda bütün bu eserleri bu kente kazandıran Sefa Sirmen’e, Hikmet Erenkaya’ya ve diğer belediye başkanlarımıza ve o dönem büyük emekler harcayan yöneticilerimize şükranlarımı sunuyorum.

‘’ İZMİT BELEDİYESİ BİR ŞEY YAPMASIN İSTİYORLAR’’

AKP’li yönetim 18 yılda bu eserleri artıracağına tam tersi yok etti. İzgazı kurduk ama onlar yok pahasına satıp parasını çarçur ettiler. Kocaelispor’umuzu 3 lige düşürdüler. Kentin sosyal yaşam alanlarını daralttılar. Meşhur İzmit Fuarını bilerek kapattılar. Yaptıkları tek bir şey var ama haklarını yemeyelim. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yaptığı en başarılı iş, İzmit Belediyesi ile uğraşmak. Bakın bu konuda gerçekten başarılılar. Ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Geçen İzmit Belediyesinin Teleferik Projesi olduğunu belirttik. Teleferiğin bir ayağı eski Perşembe Pazarının uç kısmına geliyor. Ya arkadaşlar o kısım küçücük bir kısım buraya bize ayırın Teleferik projemiz var dedik. Sırf İzmit Belediyesi Teleferik yapmasın diye oraya engel oldular. 11 tane AKP’li ilçe belediyesine onlarca yeri her ay tahsis için veren büyükşehir belediyesi, İzmit Belediyesinin devam eden tahsislerini iptal etmek için adeta fırsat kolluyor. Sebep? İzmit Belediyesi bir şey yapmasın. Çünkü vatandaş bir sonraki seçimde büyükşehirde CHP’yi tercih eder diye.

‘’SÜREKLİ İZMİT BELEDİYESİNİ TAKLİT EDİYORLAR’’

İzmit Belediyesi hangi adımı atsa hemen peşine benzer bir proje yapıyorlar. Sadece bir tanesini örnek vereyim. Aslında örneği çok da. İzmit Belediyesi tarımsal kalkınma ile ilgili köylerde bir dizi katma değeri yüksek ürünleri ekmeye başladı. Ardından hemen büyükşehirde benzer çalışmalar yaptı. Ama bunlar beyhude çabalar. Artık halkımız her şeyi görüyor. Halkımız 2024 seçimlerinde İzmit Belediyesini taklit eden Büyükşehir yönetimini gerçek sahiplerine teslim edecek. Kıymetli yol arkadaşlarım, buradan büyükşehiri alacağımıza ben ve arkadaşlarım söz veriyoruz. Son olarak Çalışmalarımıza destek konusunda emek harcayan milletvekillerimize, İzmit Belediye başkanımıza, il başkanımıza ve yönetimine, ilçe başkanlarımıza, gençlik ve kadın kolu başkan ve yönetimlerine ilçe belediye meclis üyelerimize ve duyarlı tüm partili dostlarımıza büyükşehir meclis grubumuz adına teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu

09 Oca 2022 - 18:31 - Gündem

Muhabir  Ayşe Uğuzgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Özgün Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 324 32 40
Reklam bilgi


Anket Kocaelispor TFF 1.Lig'i kaçıncı sırada bitirir?