Şehir yönetimi için yapay zeka (AI) araçları Bloomberg CityLab'de tanıtıldı

18 – 20 Ekim haftasında  Washington DC'de gerçekleşen Bloomberg CityLab 2023'teki (Bloomberg Şehir Laboratuvarı 2023) Belediye Başkanları İnovasyon Stüdyosu'nda tanıtılan City AI Connect, yerel yönetim liderlerinin şehirlerdeki meslektaşlarıyla birlikte üretken yapay zeka için yeni kullanımlar düşünmeleri, geliştirmeleri ve test etmeleri için tek bir hedef olmayı amaçlıyor.

Bu etkinlikte Bloomberg Philanthropies, başarılı sivil çözümlerin dünya çapındaki şehirler arasında yayılmasını hızlandırmak için Bloomberg Cities Idea Exchange'in başlatıldığını duyurdu.

Üretken yapay zeka ve makine öğrenimi

Gelişmiş makine öğrenimi algoritmalarıyla desteklenen üretken yapay zeka, eğilimleri tahmin etmek için büyük miktarda veriyi analiz edebilir, şehirlerin acil durum müdahalelerini iyileştirmesine, şiddetli hava olaylarını hafifletmesine ve altyapı iyileştirmeleri için kaynakları hedeflemesine yardımcı olabilir.

Bu teknolojiler aynı zamanda işlem gecikmelerini azaltarak, hantal evrak işlerini ortadan kaldırarak ve çok dilli erişimi genişleterek hayati önem taşıyan kamu hizmetlerinin çok daha fazla şehir paydaşına  ulaşmasını sağlayarak kamu hizmetlerinin sunumunu dönüştürebilecek yaratıcı çözümler tasarlamak için de kullanılabilir.

Ancak Bloomberg Philanthropies'in Centre for Public Impact ile ortaklaşa yürüttüğü araştırmaya göre, dünya genelinde ankete katılan 80 belediye başkanının dörtte üçü idari süreçleri kolaylaştırmak, veriye dayalı karar alma süreçlerini geliştirmek ve vatandaş katılımını artırmak için üretken yapay zekadan yararlanmaya ilgi duyduğunu belirtirken, ankete katılan 53 şehrin yalnızca yüzde ikisi bu teknolojiyi uyguluyor. Çoğu, benimsemenin önündeki engeller olarak farkındalık eksikliğini ve yetersiz dijital akıcılık ve teknik uzmanlığı gösteriyor.

Bloomberg Philanthropies'e göre City AI Connect'in amacı, belediye binalarında üretken yapay zekayı yönetmek ve dağıtmak için "gerekli insan çabasını güçlendirmek", onun yerini almak değil. Sosyal ağ özellikleri, dijital forumlar, sanal etkinlikler ve bir plan ve kaynak havuzu aracılığıyla, şehir liderleri stratejilerini paylaşma ve Bloomberg Philanthropies ve Johns Hopkins Üniversitesi'ndeki Hükümet Mükemmeliyet Merkezi'nden veri ve teknoloji uzmanlarıyla çalışma fırsatı bulacak ve belediye binalarında uygulamayı hızlandıracak.

Şehirlerin çabalarını güvenli bir şekilde birbirleriyle paylaşabilecekleri bir çalışma alanının yanı sıra City AI Connect, toplu verileri, anonimleştirilmiş vaka çalışmalarını ve üretken yapay zekaya öncülük eden şehirlerden en son içgörüleri ve eğilimleri kamuya açık hale getirecek.

Bloomberg Philanthropies'de Hükümet İnovasyon Programını yöneten James Anderson, "Snap (Supplemental Nutrition Assistance Programme-Ek Beslenme Yardımı Programı) yardımları, konut kuponları ve sürücü ehliyetleri gibi kritik şehir hizmetleri için işlem gecikmelerini ortadan kaldırmaktan, yerel yönetimin şehir paydaşlarıyla etkileşim kurma ve onlara hizmet verme yollarını dönüştürmeye kadar, üretken yapay zekanın şehirlerin topluluklarla etkileşim kurma ve onlara hizmet sunma şeklini iyi yönde değiştirmesi için olağanüstü bir fırsat var" diyor.

Anderson  sözlerinin devamında şunları söylüyor  "18 – 20 Ekim haftasında Bloomberg CityLab 2023'te düzenlenen Belediye Başkanları İnovasyon Stüdyosu'nda, dünyanın dört bir yanından 100'den fazla belediye başkanı yeni üretken yapay zeka araçlarını   ele aldı ve bu gelişmekte olan teknolojiye yönelik uygulamaları birlikte hızla keşfetmek, geliştirmek ve uygulamak için City AI Connect'e katılmayı taahhüt ettiler."

İtalya'nın Torino kenti Belediye Başkanı Stefano Lo Russo, "Üretken yapay zeka bağlamında kentler arasındaki işbirliği, trafik düzeni, hava kalitesi, enerji tüketimi ve demografik bilgiler gibi kentsel zorluklar için yenilikçi çözümlerin geliştirilmesine ve en iyi uygulamaların paylaşılmasına yol açabilir" diyor.

Russo’nun sözlerinin devamı da şu şekilde "Üretken yapay zeka, çeşitli kentsel gelişim senaryolarını simüle ederek şehir planlamacılarının farklı yönetim eylemlerinin etkisini görselleştirmelerine yardımcı olabilir. Torino şehrinin dijital ikizi, üretken yapay zeka aracılığıyla gerçekçi ve dinamik simülasyonlar gerçekleştirmek için kullanılabilir."

SONUÇ :

Bloomberg Cities Fikir Alışverişi

Bloomberg Philanthropies'in Aspen Enstitüsü ile ortaklaşa düzenlediği küresel şehirler zirvesi Bloomberg CityLab 2023'ün bu yıl onuncusu gerçekleştirildi.

Aynı zamanda, binlerce yerel yönetimin en ciddi sorunlarını ele alan diğer şehirlerin fikirlerini uyarlama ve çoğaltma çabalarını hızlandırmak için türünün ilk örneği bir girişim olduğunu iddia eden Bloomberg Cities Idea Exchange'in lansmanına da sahne oldu.

Bloomberg Philanthropies tarafından Aspen Enstitüsü ortaklığıyla düzenlenen Bloomberg CityLab, küresel belediye başkanlarını, önde gelen şehir yenilikçileri, iş liderleri, şehir uzmanları, sanatçılar ve aktivistlerle birlikte, acil sorunlara yönelik tekrarlanabilir çözümleri tartışmak ve keşfetmek üzere bir araya getirdi.

 

Onuncu Bloomberg CityLab'in öne çıkan konuşmacıları ve katılımcıları arasında Michael R. Bloomberg, Beyaz Saray Kıdemli Danışmanı ve Altyapı Koordinatörü Mitch Landrieu, Washington, D.C. Belediye Başkanı Muriel Bowser, Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, EPA Yöneticisi Michael Regan, Vishaan Chakrabarti, Dachner Keltner, Matthew Thompson, dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce şehirden belediye başkanları ve daha fazlası yer aldı. Konular, hızlı kentleşme sürecinde toplumlara liderlik etmekten, gelişen teknolojilerle yüzleşmeye, ekonomik kalkınmayı yeniden canlandırmaya ve konut satın alınabilirliğini çözmeye kadar uzanıyordu.

Bloomberg Cities Idea Exchange, 50 milyon dolarlık bir yatırımla, yerel yönetimlerin ortaya çıkan bir dizi sorunla ilgili kanıtlanmış fikirler bulmaları, uygulama bilgilerini kentler arasında aktarmaları, etkili çözümleri kendi yerel bağlamlarına uyarlamaları ve müdahalelerinin etkisini ölçmeleri için birleşik bir program sağlayacak.

Sevgiyle ve Sağlıkla Kalın.

ncmCozdmr

Hüsnü Baysal’ın katkılarıyla

Kaynaklar :

1.    www smartcitiesworld net/ ai-and-machine-learning/ai-tools-for-city-management-launched-at-bloomberg-citylab

AI tools for city management launched at Bloomberg CityLab

AI and Machine Learning 20 Oct 2023 by SmartCitiesWorld news team

2.    cityaiconnect  jhu edu/

City AI Connect, tüm resmi yerel yönetimlerin kullanımına ücretsiz olarak sunuluyor. City AI Connect hakkında daha fazla bilgi edinmek veya katılmak üzere kayıt yaptırmak isteyen şehirler için adres ziyaret edilebilir.

3.    citylab bloomberg org/

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necmi Özdemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.
Kocaeli haber