Okumak Okuduğunu Anlamak

Alanı eğitim olmayan kimselerin yanında,  akademik çevrelerce de sıkça dile getirilen “Okuduğunu anlamayan bir nesil” diye başlayan ifadenin dayanağına dokunmak gerekir. Bu ifade, iki temel olgudan kaynaklanmaktadır. Bunlardan birisi, yabancı dilde yazılmış bir metin; bir diğeri ise, anadilde anlaşılmamak üzere yazılmış bir metin (?).

Bu iki dayanağa ve altında yatan niyete değinmeden önce, okuma kavramını tanımlamak yerinde olacaktır. Okuma, geniş anlamda doğadaki varlıkları ve olayları fark etme, anlamlandırma ve yorumlamadır. Dar anlamda ise sembollerle oluşturulan şifreleri çözebilme, yazılı ve basılı metinleri algılama, anlamlandırma ve yorumlama becerisidir.

Bir kimse okuduğunu anlamıyorsa, okunan metin, ya bilmediği bir dilde veya bilmediği bir alanda, anlamını bilmediği kavramlar ve sembollerle yazılmıştır; bireyin bu metni anlamaması doğal bir durumdur. Bireyin okuduğu metin bildiği bir dilde, bilmediği sözcükler veya yapılarla oluşturulmuşsa, bunda kasıt aranmalıdır; normal bir durum değildir. Burada sorun, metni anlamayan nesilde değil; nesli, okuduğunu anlamayacak hale getiren yazar-çizer ve onlara bu ortamı sağlayan çevrelerdedir.

Öğrencilerden sıkça duyduğumuz: “ben matematikten anlamıyorum; ben fizikten anlamıyorum; ben yabancı dilden anlamıyorum” gibi ifadelerden, doğrudan alan eğitimcileri kendilerini sorumlu tutmalıdır. Siz, matematik, fizik ve yabancı dil ders kitaplarını öğrencilerin anlayabilecekleri bir dilde yazdınız; dersi, onların anlamalarını kolaylaştıracak örneklerle ve seviyelerine uygun dille işlediniz; öğrencilerde, öğrenmeye yön veren merak ve ihtiyaç duygusunu uyandırdınız da, onlar anlamadı mı?

“Okuduğunu anlamayan bir nesil” ifadesi ülkemiz gençlerine yapılmış bir hakarettir. Bu söylem dar bir çevreye yöneliktir. Okuduğunu anlamayan nesil yetiştirenler kaygılanmalı bu söylemden. Bu ülkenin geleceğine yön verecek, aklın ve bilimin ışığında yetişen güçlü bir nesil her daim mevcuttur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yusuf Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.
Kocaeli haber