ORMAN HAFTASI’NDA ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNOLOJİ’NİN NERESİNDE ?

Bu haftaki yazımızda  Orman Haftası kapsamında;

Orman Genel Müdürlüğü’müz Ormancılık Alanında İleri Teknoloji’yi Nasıl Kullanıyor, Teknolojik Olarak Nerede ? soruları’nın yanıtlarını aradık.

Bu bağlamda da yazımızda Orman Genel Müdürlüğü’müzün Orman Yangınları’nda Kullandığı  İleri Teknolojileri  İki Ayrı  Bölümde  Ele Aldık:

1.ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELEDE YAPAY ZEKA DÖNEMİ;YANGIN  KARAR DESTEK SİSTEMİ

2.GENEL BİR BAKIŞ AÇISI İLE ;ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’MÜZÜN ORMAN YANGINLARINDA KULLANDIĞI İLERİ TEKNOLOJİLER NELER?

BÖLÜM 1 : ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELEDE YAPAY ZEKA DÖNEMİ;YANGIN  KARAR DESTEK SİSTEMİ

Orman Genel Müdürlüğü’müze ait   Yangın Karar Destek Sistemi, Birleşmiş Milletler Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nce verilen Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi Ödülleri için aday gösterilmiştir.

ORMAN HAFTASI’NDA ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNOLOJİ’NİN NERESİNDE ?

Yangın Karar Destek Sistemi :

·         Yangın çıkma ihtimalinin tahmini ve yangın çıkış sebebinin tespit edilmesini, 

·         Yangın davranışını tahmin sistemini,

·         Yangın davranışını tahmin sistemi verilerine göre muhtemel yangınlara karşı uygulanması öngörülen müdahale yöntemleri ve müdahale yerlerini, 

·         Müdahale kapsamında kullanılması gereken araç ve ekipmanların türü ve miktarı ile iş yükü analizini,

·          Mevcut MEUS ve Yangın risk haritalarının sisteme entegrasyonunu, makine öğrenme ve yapay zeka desteğiyle de birleştirerek gerçek zamanlı olarak modelleyecek CBS tabanlı bir yazılımdır.

YANGIN KARAR DESTEK SİSTEMİ’NE OY VERME İŞLEMLERİ

Birleşmiş Milletlere’ e bağlı ödül programı çerçevesinde;

31 Mart 2024 tarihine kadar devam edecek ve 18 kategoride yapılacak oylamada Orman Genel Müdürlüğü’müze ait Yangın Karar Destek Sistemi’ne destek vermek için aşağıdaki yönergeleri takip ederek oy verme işlemini tamamlayabilirsiniz. Oylama sonucu en çok oy alan projeler ödül almaya hak kazanacak.

Adım 1:

 https://www.itu.int/net4/wsis/stocktaking/

Web adresi linki üzerinden ilgiyi siteye ulaşılır.

ORMAN HAFTASI’NDA ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNOLOJİ’NİN NERESİNDE ?

Adım 2:

WSIS Prizes Learn More seçeneği tıklanır.

ORMAN HAFTASI’NDA ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNOLOJİ’NİN NERESİNDE ?

Adım 3:

Vote seçeneği işaretlenerek giriş sayfasına geçilir.

ORMAN HAFTASI’NDA ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNOLOJİ’NİN NERESİNDE ?

Adım 4:

Giriş yapmak (Daha önceden kaydımız yok ise)için

Register as a new user seçeneği işaretlenir.

ORMAN HAFTASI’NDA ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNOLOJİ’NİN NERESİNDE ?

Adım 5:

 Kurumsal veya kişisel e - posta adresi – İsim- Soy İsim - Ülke - Kurum bilgileri girilir ve şifre oluşturulur. (Şifre oluştururken güvenlik gereksinimleri için şifrede en az 8 karakter,1 büyük harf ve simge olması gerekmektedir. Kayıt bilgileri tamamlandıktan sonra e-posta adreslerimize aktivasyon e-postası gelmektedir ve aktivasyon linkini tıkladıktan sonra giriş yapılabilmektedir.)

ORMAN HAFTASI’NDA ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNOLOJİ’NİN NERESİNDE ?

Adım 6:

 Sisteme başarılı bir biçimde giriş yapıldıktan sonra Voting Form sekmesinin altından Yangın Yönetim Sistemi’nin kategorisi olan  AL C7 E - environment seçilir.

ORMAN HAFTASI’NDA ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNOLOJİ’NİN NERESİNDE ?

Adım 7:

Son adımda ise oy kullanacağımız proje olan  Forest Fires Support  Desicion System için Vote This Project seçilerek oy verme işlemi başarıyla tamamlanır.

ORMAN HAFTASI’NDA ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNOLOJİ’NİN NERESİNDE ?

BÖLÜM 2 : GENEL BİR BAKIŞ AÇISI İLE ;ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN ORMAN YANGINLARINDA KULLANDIĞI  İLERİ TEKNOLOJİLER NELER?

İkinci Bölümümüz  yine Orman Genel Müdürlüğü’müzün Orman Yangınlarında Kullandığı  her biri bir kriz anında oldukça önemli olan çözümleri ortaya koyan Diğer  İleri Teknolojiler’i içermekte .

 

 Bu bölüm kapsamında aynı zamanda Bölüm 2 Başlığı olarak kullandığımız, GENEL BİR BAKIŞ AÇISI İLE ;ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN ORMAN YANGINLARINDA KULLANDIĞI  İLERİ TEKNOLOJİLER NELER? Sorusunu Sorduk. 7 ayrı Alt Başlıkta Sorumuza Aldığımız Yanıtlar :

 

1- İNSANSIZ HAVA ARACI (İHA)

yüksek teknolojik cihaz ve yazılımlarla donatılmış İnsansız Hava Araçları; orman yangınlarının gözetlenmesi, tespiti ile büyüyen ve büyüme eğilimde olan yangınlarda etkin müdahale yapılması amacıyla da kullanılmaktadır

Yerli ve milli olarak üretilen, üstün teknolojiye sahip İHA’larla gözetleme işinin yapılması, orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarında yangın başlangıcı ve yangın sırasındaki görüntülerin teknolojik olarak değerlendirilip erken, etkin ve en tasarruflu olarak orman yangınlarına müdahale edilmesinin sağlanması için İnsansız Hava Aracı (İHA) lardan yararlanılmaktadır. İHA’larda kullanılan termal kameralar marifeti ile 100 km mesafeden 1 metre kareli bir ısı enerjisi bile rahatlıkla tespit edilebilmektedir.

Orman yangınlarının tespiti için 7 adet İHA ile yangına hassas tüm Orman Bölge Müdürlüklerini kapsanabileceği tespit edilmiştir. Bu durumda her bölgedeki her bir İHA anlık olarak 600-800 bin hektarlık alanı, 1 dakika içinde de 3 ile 3.5 milyon hektarlık alanı taramayabilmektedir.

Türkiye, 2020 yılında ilk kez Bayraktar TB 2 ile Avrupa'da İHA'ları orman yangınıyla mücadelede kullanan ilk ülke, dünyada ise 2. ülke olmuştur.

İHA üzerine yerleştirilen mobil baz istasyonu uygulaması ile GSM kapsama alanının genişletilmesi sağlanmıştır. 

Bu sistem Kahramanmaraş merkezli depremde ve GSM kapsama alanının yetersiz olduğu orman yangınlarında kullanılmıştır.

1.1 YATAY-DİKEY İNİŞ KALKIŞ YAPABİLEN İHA (VTHOL)

Ülkemizde yerli ve milli olarak üretilen ve yüksek teknolojiye sahip olan Yatay-Dikey İniş Kalkış Yapabilen İHA (Vertical Takeoff and Landing, VTHOL), orman yangınlarına erken ve etkili müdahale imkanı sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

2- YANGIN YÖNETİM SİSTEMİ

Yangın Yönetim Sistemi, Orman Bölge Müdürlükleri tarafından kullanılan ve orman yangınlarının yönetimini daha etkin ve başarılı bir şekilde gerçekleştirmek amacı ile uygulamaya konulmuştur. Sistem, toplam 30 Orman Bölge Müdürlüğünde 11.000 adet hava ve kara aracına mobil veri iletişim cihazı kurularak çalışır. Sayısal haritalar üzerinden yangınlar anlık, güncel ve doğru bilgilerle izlenir ve yöneticilerin doğru kararlar almasına yardımcı olmaktadır.

Yangın Yönetim Sistemi'nin temel amacı, yangına katılan tüm unsurlar hakkında doğru, sürekli ve anında bilgi alınmasını sağlamaktır. Sistemlerin kurulmasıyla birlikte orman yangınlarına müdahale süresi azalmış, yangın söndürme çalışmalarının sevk ve idaresinde etkinlik artmış, iş gücü ve ekonomik kayıpların önüne geçilmiştir. Yangın amirleri için orman yangını yönetimi kolaylaşmış, tehdit ve tehlikelerle ilgili yöneticilere etkin karar vermede yardımcı olma imkanı sağlanmıştır.

3- ORMAN YANGIN ERKEN UYARI SİSTEMİ

Orman yangının başlamadan kontrol altına almak için yangınların çıkmasına engel olunması esastır. Çıkan orman yangının büyümeden kontrol altına alınması için erken ve etkili müdahale edilmesi için ekiplerimiz büyük gayretle çalışmaktadır. Orman Yangın Erken Uyarı Sistemi (OYEUS); bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerden faydalanılarak, kurumsal kapasitenin geliştirilmesi, orman yangınlarının erken tespiti ve küçükken söndürülmesine katkı vermek amacı kurulmuştur.

Geliştirilen yazılım kulenin bulunduğu yerden 15 km çapındaki orman görüntülerini analiz ederek, uzaktaki bir dumanı 15 ile 25 saniye arasında tespit edip alarm üretmektedir. Kurulan sistemler aracılığı ile orman yangınları internet üzerinden canlı olarak izlenebilmektedir. Yangının başlangıcı otomatik olarak e-posta, SMS veya MMS yoluyla yetkililere bildirilmektedir. Yangına hassas olan kritik orman arazilerinin olduğu 184 adet yangın gözetleme kulesine şimdiye kadar kurulan toplam 368 PTZ kamera ile yangına birinci derecede hassas 3.5 milyon hektar orman alanı izlenmektedir.

4-METEOROLOJİK ERKEN UYARI SİSTEMİ

Orman yangınları, hava koşullarının da büyük etkisi altında olurlar. Bu nedenle meteorolojik bilgiler, yangın mücadele ekipleri için son derece önemlidir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından günlük olarak Yangın Risk Haritaları oluşturulmaktadır ve riski yüksek bölgelerde ilave tedbirler alınmaktadır.

5- ORMAN YANGINLARI RİSK YÖNETİMİ: Yapay Zeka Destekli Dinamik Yaklaşım

Orman yangınları, doğal afetler arasında en büyük tehditlerden birini oluşturur ve her yıl büyük orman alanlarının yok olmasına yol açar. Bu nedenle, orman yangınlarıyla mücadelede etkin ve verimli bir risk yönetimi stratejisi büyük önem taşır. Orman Genel Müdürlüğü, Koç Holding ve KoçDigital işbirliğiyle gerçekleştirilen dinamik yangın risk yönetimi projesi, orman yangınlarının önceden tahmin edilebilmesini ve yangın bölgelerinde gerekli önlemlerin alınabilmesini sağlamayı hedeflemektedir. Proje kapsamında, yapay zeka destekli dinamik yangın riski haritasının oluşturulması sağlanmıştır.

Bu proje kapsamında, çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak yapay zeka modelleri geliştirilmiştir. Meteorolojik veriler, bitki örtüsü, topografya, nüfus yoğunluğu, karayolları, enerji nakil hatları ve geçmiş yangın verileri gibi 400'den fazla değişken kullanılarak yangın riski haritaları oluşturulmuştur. Şeflikler ve bölmeler bazında üç günlük yangın riski tahmini yapılarak, ilgili bölgelerde gerekli önlemlerin alınması için bilgi sağlanmıştır. Yapay zeka modeli sayesinde geçmiş yangınlar %80 doğrulukla tahmin edilebilmiştir. Bu sayede, yangınların oluşmadan önce önceden belirlenen bölgelerde önlemlerin alınması mümkün hale gelmiştir.

6- İŞ EMRİ, TAKİP VE NAVİGASYON SİSTEMİ

Sahada görevli mobil ekiplerimizin en iyi şekilde yönetilmesine yardımcı olması açısından, mevcut Yangın Yönetim Sistemi ile tümleşik çalışan bir görev süreci yönetim sistemidir. Görevlendirme uygulaması ve navigasyonu olan tabletler ile ekiplerimizin uzaktan çevrimiçi görev atanarak görevlendirilmesi ve yönetilmesi sayesinde mobil ekiplerimizin verimliliğini artırmak ve kaynaklarımızı çok daha verimli kullanmak amaçlanmaktadır.

7- ENTEGRE HAVA YÖNETİM SİSTEM ÖZELLİKLİ HAVA ARACI (OTAĞ) 

 1 adet Beechcraft 360 model uçak platformuna entegre hava yönetim sistem özellikli hava aracı (OTAĞ) 2023 yılı Mayıs ayında envanterimize girmiştir. Bu uçak hem İHA’lar gibi yüksek çözünürlüklü kameralar vasıtasıyla donatılarak havadan yönetim ve görüntü aktarımı sağlamakta, hem de üzerinde monteli diğer bir sensör kamera (TK-9) ile yangın sahasının 25 cm çözünürlüklü sayısal ortofoto haritasını yapay zeka üretebilmektedir.

 Bu kamera çok maksatlı bir kamera olup taradığı alandaki yangın tespitlerinde kullanılabilmekte, aynı zamanda çekim yaptığı bölgelerde çok kısa sürede ürettiği 7 bantlı (3 BANT RGB , NIR, LWIR, MWIR, SWIR) haritaları, uydu bağlantısı vasıtasıyla yangın amirlerine ve yönetim merkezlerine gönderebilmekte, bu sayede yangın sahası ilgili son durum analizi imkanı sağlamaktadır. Ayrıca üretmiş olduğu haritalardaki bantların analizi sonucu tüm ısı kaynakların lokasyonu, şiddeti ve büyüklüğü ile yanan alanda etkilenen ağaçların çeşitliliği hakkında otomasyona dayalı bilgiler üretebilmektedir. Ayrıca bu kamera denizlerdeki yüzey kirliliğinin tespitleri, taşkın ve sellerde kullanım yeteneği ile birçok tarım ve ormancılık faaliyetlerinde anlık veri elde edilmesinde kullanılabilmektedir.

SONUÇ :

Yapay Zeka Destekli “Yangın Karar Destek Sistemi” ve 7 Alt Başlıkta Ele Aldığımız       “Diğer İleri Teknolojiler” :

·         Türkiye genelindeki ormanların ve arazilerin yapısını, ekiplerin konumunu, meteorolojik verileri bünyelerinde anlık işleyerek  yetkilileri olay anında hem bilgilendirmekte  hem de yönlendirilecek ekiplerin sayısı, yönleri, su takviyesi yapacakları yerler ve gerekli ekipmanlar konusunda uyarıda bulunmaktadır.

·         Yangında en yakın ekiplere görev emri göndermekte, onların navigasyonlarıyla konum paylaşmakta ve olayla ilgili bilgilendirme yapmaktadırlar.

“TÜRKİYE OLARAK ORMANCILIK ALANINDA EN GELİŞMİŞ ÜLKELERİN KULLANDIĞI TEKNOLOJİLERİN DAHA İLERİSİNİ KULLANIYORUZ”.

Sevgiyle ve Sağlıkla Kalın.

ncmCozdmr

Hüsnü Baysal’ın katkılarıyla

Kaynaklar :

1.    T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı

Orman Genel Müdürlüğü

www ogm gov tr/tr

 

2.    Orman Genel Müdürlüğü

@OGMgovtr

Resmi Twitter Hesabı

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necmi Özdemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.
Kocaeli haber