Derince'ye adanmış bir yaşam: Necdet Meriçli

Kıymetli Özgün Kocaeli Gazetesi okurları, bu hafta sizleri yaşadığı kente değer katmaya çalışan ve bunun için sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket ederek kendisi gibi çok kıymetli insanları aynı amaç için bir araya getirebilen örnek insan Necdet MERİÇLİ ile yaptığımız sohbet ile selamlayacağız. Bir nehir söyleşi tadında geçen bu söyleşiden keyif alacağınızı umuyorum.

-Öncelikle Necdet MERİÇLİ’yi tanımayanlar için kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

N.M: 1957’de Derince’de doğup Derince’de büyüyen, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev yapan biriyim. Derince Lisesi yapılmadan önce Derince Ortaokulu’ndan mezun oldum, daha sonra Derince Lisesi açılınca oradan ilk mezun olan kişiyim. Üniversitede elektrik bölümünden mezun oldum. Uzun yıllar esnaflık yaptım. Derince Lisesi Koruma Derneği, Derince Yelken Kulübü, Derince Spor kulübü, Turgutreis İlköğretim Okulu Derneği’nde, Derince Lisesi Mezunları Derneği gibi derneklerde yöneticilik yaptım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin de Derince ilçe olduktan sonraki ilk ilçe başkanlığını yaptım.

-Derince Lisesi de sizin hayatınızda ayrı bir öneme sahip. Siz çok uzun yıllardır Derince Lisesi Mezunları Derneği’nin de başkanlığını yapıyorsunuz. Derince Lisesi’nden ve mezun derneğinden söz eder misiniz?

N.M: Derince Lisesi’ni kuranlar, Derince halkı. Özellikle de esnafları. İçlerinde babamlar ve amcamlar da var. İlk gençlik yıllarımı bu okulda yaşadığım ve kuruluş aşamasına tanıklık ettiğim için de benim çocuğum gibi. 1966’da kurulduğundan beri özel bir öneme sahip. Derince’de o zamanın şartlarında bir lise olmadığı için, insanlar İzmit’teki liseye giderlerdi. İzmit’e gidişler de ufak minibüslerle olurdu. O zamanlar tabii küçük minibüslerde kalabalık, üst üste insanlar. Çok fazla trafik kazası da olurdu. Bunu gören Derince’deki esnaf büyüklerimiz, başta Derince’deki elektrik idaresinde çalışan Erdoğan SALMAN önderliğinde bir okul kazandırmak için bir araya geliyorlar ve Derince’de bir dernek kuruyorlar. Bu dernek Kocaeli’nin ilk derneği oluyor. Aslında bizim bugün devam ettirdiğimiz Derince Lisesi Mezunları Derneği, bu derneğin devamı. Dernek 1964 yılında kuruldu. Erdoğan SALMAN, Leyla ATAKAN’ın belediye başkanlığı döneminde Derince’de Meclis Üyeliği yapıyor ve şu an okulun olduğu arsayı gerekli başvuruları yaparak kamulaştırıyorlar. 1966’da temel atıyorlar.         Sadece çevredeki fabrikalar, askeriye ve Derince halkının yardımıyla Derince Ortaokulu’nu kuruyorlar. Biz, işte o ortaokulda okuduk fakat bir lise olmadığı için bizler oradan mezun olduktan sonra Derince dışında okumak zorunda kaldık. Başarılı olamadık. Başka ilçede okumak da çok zahmetliydi, aileler özellikle trafik kazalarından ötürü endişeliydi. Bu sebeple yine aynı ekibin girişimleriyle 1972 yılında Derince Lisesi açılmış oldu. Derince Lisesi’nin ilk öğrencilerindenim. Mezun oldum. Sonra esnaflık yaptım ve Derince Lisesi Koruma Derneği başkanı oldum. Sonraki yıllarda koruma dernekleri kapanınca, derneğin ismini değiştirdim ve Derince Lisesi Mezunları Derneği yaptım. O şekilde de devam ediyoruz.

Bu dernekte de yolu lisemizden geçen arkadaşlarla güzel çalışmalara imza atıyoruz. Amacımız hem halen yaşayan Derince Lisesi’ne, öğrencilerine ve öğretmenlerine katkı vermek, hem de bu güzel liseyi, fedakarlıklarla ilçemize kazandıran o güzel isimlerin aziz hatırasını yaşatmak.

-Şu an bulunduğumuz yer, bir kütüphane ve aynı zamanda dernek binası. Erdoğan SALMAN Halk Kütüphanesini de Derince’ye kazandırdınız? Süreç nasıl başladı?

N.M.: Önce küçük bir odada derneğimizi kurduk. Erdoğan SALMAN da okul kurucusu olduğu için vefat edince 100’e yakın kitabı vardı. O kitaplarla bir kütüphane kurayım dedim. Kütüphane tamamen arkadaşların destekleriyle, bağışlarıyla oldu. Kütüphanemiz büyüyünce Derince Belediyesi yetkilileri sağ olsunlar meclisten karar çıkartarak bize Denizciler Caddesindeki bu yeri tahsis ettiler. 100 kitapla başladığımız yolculuk 20-25 bin kitaba ulaştı. Kütüphanemiz ilçemizdeki her yaştan insana açık. Özellikle burada söyleşiler, imza günleri, paneller düzenleyeceğiz. Amacımız, insanları kahvehane köşelerinden kurtarmak, öğrenciler, gençler burada kitaplarla buluşsunlar, ufukları, vizyonları genişlesin. Derince’de 30 bin öğrenci var. Yelken kulübünü kurduk ve yıllar sonra baktık ki oradan milli sporculuğa adım atan çocuklar, milli sporcu kontenjanıyla öğretmen olmuşlar ve onlar da şimdi gençlere faydalı oluyorlar. İyilik bayrağını kuşaktan kuşağa taşıyoruz. Salgın dönemi bittiğinde buranın daha çok talep göreceğini biliyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor.

-19 Eylül Pazar akşamı harika bir konser organizasyonunuz var. Derince Lisesi Mezunları Derneği olarak başka ne gibi etkinlikler yapıyorsunuz?

N.M: Öncelikle bu Pazar akşamı, sizin de dediğiniz gibi Derince Lisesi Mezunları Derneği ve Derince Hemşeri Dernekleri Platformu işbirliği ile Derince Belediyesi’nin destekleriyle Şef Erbil AYDIN’ın (kendisi de Derince Lisesi mezunudur.) önderliğinde muhteşem bir kadro ile Harikalar Sahili’ndeki amfi tiyatroda Türk Müziği konseri düzenliyoruz. Ücretsiz olan bu konserimize, bütün Kocaeli halkını bekleriz. Aynı gün Gaziler Günü olduğu için de bizim için çok anlamlı.

Derince Lisesi yönetimi ve rehber öğretmenleriyle temas halindeyiz. Mezunlar Derneği yönetimi ve üyeleri olarak, onların belirlediği maddi durumu iyi olmayan öğrencilere burs veriyoruz, okulun fiziki alanlarının varsa eksiklerini tamamlıyoruz. Çeşitli geziler ve söyleşiler yapıyoruz, kütüphanemizde kariyer günleri düzenleyeceğiz. Salgın sebebiyle bu gibi etkinliklere 2 yıl ara vermek zorunda kaldık fakat salgın bitince kaldığımız yerden devam edeceğiz. Kıymetli yardımlarıyla bize aracılık etme fırsatı veren herkese çok teşekkür ederiz. Onlara minnettarız.

-Derince’de uzun zamandır gerçekleştirdiğiniz Derince Lisesi Pilav Günü etkinliği, kentte büyük bir heyecan uyandırıyor. Derince Lisesi’nden mezun olan ve bugün kendi alanlarında çok önemli işlere imzalarını atmış isimler var. Sanıyorum bunların için de en popüler olanı oyuncu Engin GÜNAYDIN. Neler söylemek istersiniz?

N.M: Okulumuzdan mezun olup sanat, bilim, ticaret, spor ve siyaset hayatında ciddi başarılar kazanan arkadaşlar var. Pilav günü organizasyonunu ücretsiz olarak yapıyoruz. Bugüne kadar 10 pilav etkinliği yaptık. Salgın biterse 2022 yazında pilav günü etkinliğimizi gerçekleştireceğiz. Gönüllülük esasına göre hareket ettiğimiz pilav gününde okulumuzdan mezun olmuş farklı alanlarda çalışma yaşantısını sürdüren mezunlarımız, her pilav gününden önce bağışlarda bulunuyorlar. Bu bağışlar bir bütçe oluşturuyor. Biz de bu bağışlarla öğrencilere burs veriyoruz. Pilav günü etkinliğini Derince Belediyesi organize ediyor. Belediye çalışanı olan çok mezunumuz var. Özellikle sayın başkan Zeki AYGÜN de lisemizin mezunlarındandır. Daha önceki başkanlarımızdan Dr. Aziz ALEMDAR da mezunumuzdu. Pek çok birim müdür, idareci ve personel de mezunumuz, o yüzden sahip çıkıyorlar.

Ünlü oyuncu Engin GÜNAYDIN da sahip çıkıyor. Her sene destek gönderiyor, yoğun programında boşluk bulup bizlerle pilav gününde birlikte oldu. Onun için burası çok önemli çünkü Derince Lisesi, onun sahneye ilk çıktığı yer. Yine sanat camiasından sizin ağabeyiniz Savaş ÇETİN de Derince Lisesi mezunu. Gazi Üniversitesi’nde konservatuvarda bir profesörümüz var. Her alanda şimdi bir çırpıda aklıma gelmeyecek pek çok önemli isim var mezunlarımız arasında. Önümüzdeki günlerde Derince Lisesi mezunlarından bir koro kurup hem çalan hem söyleyen Derince Liseliler Korosu kurmak istiyoruz. Şimdi buradaki kitaplara bakıyorum. On binlerce. Bunlar hep Derinceye gönül bağı olan insanlar sayesinde.

-Derince Lisesi Mezunları Derneği’nde kaç üye var, yönetim kurulu kimlerden oluşuyor?

N.M: Derneğimizde yasal olarak kayıtlı 100 üyemiz var. Sosyal medya hesaplarımızda ise bizi takip eden 3600 takipçimiz var. Mezunlarımız bize facebook, instagram hesabımızdan ulaşabilirler. Yönetim kadromuzu oluştururken bir mozaik olsun istedik. Her siyasi görüşten insan var. Burası hemşehri derneği veya siyasi bir dernek değil, her görüşten insana kapımız açık. Çok verimli çalışmalar gerçekleştiriyoruz birlikte. Yönetim kadrosu şu şekilde: Başkan- Necdet MERİÇLİ, İkinci Başkan Murat Zorlu SÖNMEZ, Sekreterimiz Nagihan ÖZGÜL, Saymanımız Elif TOK CEYHAN, Asil üyelerimiz Yavuz ŞİMŞEK, Ahmet ERGÜN, Sezer HEPGÜLSÜN, Yedek üyelerimiz Cengizhan AYÇİÇEĞİ, Yasin YİĞİT, Özcan ÖZER,  Bülent KARABULUT, Savaş ÇETİN, Osman GENÇ ve Özgür KÖSE.

-Bir kitap projeniz var Derince Lisesi ile ilgili. Neler olacak bu kitapta?

N.M: 1964 yılında bu dernek kurulduğunda ben 7 yaşındaydım. Ve o yaştan beri bu derneğin her kademesinde görev aldım. Süreci başından bugüne kadar yakından biliyorum. Pek çok kişi var bugün hala kuruluş aşamasında lisemize katkı sağlayan. Fotoğraflar, anılar, etkinlik görselleri, afişleri var. Amacımız bu süreçte emeği geçen herkesin adını tarihe not etmek.

-Biz sizinle bu röportajı gerçekleştirirken içeride kütüphanede de dernek yöneticileriniz bir futbol organizasyonu düzenliyor. Bundan söz eder misiniz?

N.M: Pandemi döneminde maalesef sosyal etkinliklere uzak kaldık. Bu sebeple biz, Derince Hemşehri Dernekleri Platformu ile birlikte bir futbol organizasyonu düzenliyoruz. 30 yaşın üstünde olan, sivil toplum kuruluşlarının oluşturacağı futbol takımlarıyla bir turnuva düzenleyeceğiz. Amacımız, hem sosyalleşmek hem de bir spor turnuvasıyla gençlerimize örnek olmak. Yeni arkadaşlarla birbirimizi tanıyalım, Derince için kim neler yapabilir dediğimizde hafızamızı da güncellemek adına bu tarz organizasyonları önemsiyoruz.

-Şu an Erdoğan SALMAN Halk Kütüphanesi’ndeyiz. Erdoğan SALMAN kimdir?

 N.M: Türkiye Elektrik Kurumu’nun personeli olarak 1958 yılında tayin oluyor Derince’ye. Çocukları çok severdi. Hiç evlenmedi. Bizim evimiz elektrik kurumunun tam karşısında olduğu için hep gözlemlerdik. Örneğin, sokaktan bir macun şekerci geçiyor, sokakta 20 çocuk varsa hepsine macun şeker alırdı. İnsanlara yardım etmeyi de çok severdi. Derince’de eğitim kurumlarının kurulmasında çok faydası oldu. Hep kitap okurdu. Herkesin Erdoğan Amcası idi. 6 yıl önce kaybettik. Derince halkı olarak kendisine minnettarız. Onun gençlere, çocuklara, Derince’ye yaptığı sayısız iyiliğin hatırana adını kütüphanemizde yaşatma kararı aldık. Okulların açılmasıyla birlikte çocuklar da kütüphaneyi doldurmaya başladı. Pandemi bitince de ders çalışma alanlarımızla da onlara sessiz bir ortamda ders çalışma fırsatı tanıyacağız. Erdoğan SALMAN Halk Kütüphanesi’nde çok çeşitli kitaplar var. Kitapların sayısı 25 bine yakın. Yabancı dil kitaplarından meslek kitaplarına, hikaye kitaplarından ders kitaplarına, dini kitaplara, kişisel gelişim kitaplarına kadar çok farklı alanlardan eser var. Bir telefon numarası bırakmak yeterli kitap almak için. Mesela avukat olan, Büyükşehir Belediyemizde genel sekreterlik yapmış olan Kadri VEZİROĞLU’nun vefatından sonra kütüphanesine ait bir tır kitap armağan edildi buraya. Çok kıymetli hukuk kitapları da var içinde. Seka’dan emekli olan bir kişi bir sürü kitap verdi. Baktım, Seka müzesinde bile yok bu kitaplar, müzeye vermek istiyoruz. Çocuklar geliyor hikaye kitabı veriyoruz, geri getirmelerini de istemiyoruz. Mesela Suriyeli göçmenler çok kitap okuyor kütüphanemizde. Herkes elinden geldiğince kitap bağışlarsa çok mutlu oluruz. Mesela bugün, 60 Evler Mahalle Muhtarımız, 20 koli kitap vermek istedi. Kendilerine kütüphanemize teslim edilmek üzere vermişler. Çok sevindik. Yakın zamanda bu 300 metrekarelik kütüphane Derince’ye dar gelmeye başlayacak. Şimdi ihtiyacımız olan şey, kütüphanede bir memur çalıştırabilmek. Kütüphanenin sürekli açık kalabilmesi için bu çok önemli. Umarım Derince halkı bu konuda da kütüphanemize destek olur. Derince halkının bu kütüphaneye sahip çıkacağına inancımız sonsuz.

-Derince’ye yaptığı kıymetli katkılar için hem şahsınıza hem Derince Lisesi Mezunlar Derneği’nin yönetim ve üyelerine Derince’de doğmuş bir hemşehriniz olarak çok teşekkür ederim. Pazar akşamı gerçekleşecek konserinizde görüşmek üzere.

N.M: Bu güzel röportaj için size ve Özgün Kocaeli gazetesine çok teşekkür ederim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ümit Çetin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

01

Murat Zorlu Sönmez - Sayın Ümit Öğretmenim Kaleminize sağlık. Necdet Başkanım başarıların devamını dilerim. yaptığın her şey için çok teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 10:53


Kocaeli Markaları

Özgün Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 324 32 40
Reklam bilgi

Anket Kocaelispor TFF 1.Lig'i kaçıncı sırada bitirir?