İl Temsilcisi İsmail Göksu: İnsanlar TİP’e sempati ile bakıyor  

Kocaeli’de yıllardır sol mücadelenin içinde yer alan İsmail Göksu, sürpriz bir kararla Türkiye İşçi Partisi İl Temsilciliği görevine getirildi. İlk ziyaretini Özgün Kocaeli Gazetesi’ne gerçekleştiren İsmail Göksu, İzmit Belediyesi’nden ayrılma sürecini, TİP’e geçişini ve neler yapacaklarını anlattı. Göksu son dönemde yürütülen başarılı çalışmalar ve ekonomik krizin, insanların Türkiye İşçi Partisi’ne sempati ile bakmasını sağladığını vurguladı.

Türkiye İşçi Partisi Kocaeli İl Temsilcisi olarak görevlendirilmeniz kamuoyunun dikkatini çekti. Ve sürpriz olarak nitelendirildi. Bu atama sizin için de sürpriz oldu mu?

Açıkçası benim için sürpriz olmadı. Biz bu tür görevlere hep hazır haldeydik. Ben yıllardır mücadelenin içinde yer almış bir isimim. Onun için de arkadaşlarımın düşüncesi ile böyle bir kanaat oluştu. Ben de eğer ismim üzerinde oy birliği olursa seve seve kabul edeceğimi söyledim. Genel merkez de bunun ardından atamayı gerçekleştirdi.

 

Yıllarca CHP’li belediyelerde görev aldınız. Parti içinde tanıdığınız geniş bir kitle var. Bu atama CHP’lilerde bir şaşkınlık yarattı mı?

Tepki oluşturmuşsa bana yansıması olmadı. Şaşkınlık, evet oldu. Ama ben CHP içinde bile siyasi kimliğimi hiç saklamadım. Zaten benim parti ile ilişkim çok gevşekti. 2004 yılında Derince Belediye Başkan aday adayı olmuştum. O dönem bize adayın ön seçimle belirleneceği söylenmişti. Ancak atama yapıldı. Dolayısıyla benim CHP ile olan ilişkim pratik olarak sona ermişti. Ben CHP gibi sistem partilerinde siyaset yapmayı doğru bulmuyordum. Sadece yerel bazda halkla belediyeler arasındaki diyaloğu sağlamak adına CHP’de görev yaptım. Bunun dışında bir beklentim olmadı. Öteden beri sosyalist bir partide çalışma fikrim vardı. 2018’deki “CHP ne yapmalı” adlı yazımda, CHP önderliğindeki bir muhalefetin başarıya ulaşamayacağını belirtmiştim.

 

Türkiye İşçi Partisi’ne geçme fikri de bu süreçte mi oluştu?

Türkiye İşçi Partisi’nin kurulmasından sonra da bir süre gözlemledim. Zamanla birbirimizin fikrini öğrenmeye başladık. Kitleleri örgütlemeden başarıya ulaşılamayacağını, birbirimizi yiyerek başarıya ulaşılamayacağını gördüm. Bir de geçmişte sosyalizm kelimesi insanlara öcü gibi geliyordu. Ama şimdi memnuniyetle görüyorum ki, Türkiye İşçi Partisi’nin doğru sözü doğru yerde ve doğru tonlaması, insanlarda bir sempati oluşturmuş durumda. Tabii bunda, 4 milletvekilimizin olması, onların da derdimizi Meclis başta olmak üzere birçok mecrada kamuoyuna anlatmaları önemli bir avantaj.  Eskiden 10-20 kişiye uzun uzun konuşur ama bir türlü başarıya ulaşamazdık. Şimdi durum farklı. İnsanlar, genel başkanımızı samimi buluyor. İnsanlar bize sempati duyuyor. Bunun hem genel hem de yerel ölçekte yansımasını görebiliyoruz.

 

Yerelde de yıllarca siyaset yaptınız? Özellikle belediyelerin insanlara dokunan birimlerinde görevler aldınız. Şu an bunun avantajını görüyor musunuz?

Tabii ki görüyorum. Ben 1989’da dönemin İzmit Büyükşehir Belediyesi’ne girdiğimde inşaat kontrol şefi olarak işe başladım. Birçok işi, vatandaşlarla beraber yaptık. Temizlik işleri müdürlüğü görevimde de mahalle mahalle, sokak sokak çalıştık. İnsanları olayların içine kattık. Sokak tiyatroları organize ettik. Bütün bunlar, halkın kulaklarında kaldı tabii ki. Fatma Hanım da (İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet) ısrarla beni temizlik işleri müdürü olarak çağırınca, yine insanlara dokunmak için bu görevi kabul ettim. Göreve başlamamla birlikte güzel işler yaptık. Ses getirdik. Tabii bu durum birilerini rahatsız etti. Ben kimsenin arkasından konuşmak istemem. İstifamın ardından da her şeyi sosyal medya hesabımdan paylaşmıştım. Ama şuna dikkat çekmek isterim. CHP’nin uzun süreden beri sağa yaklaşan, sağda çare arayan politikası, ne yazık ki parti içindeki zihniyeti harekete geçirdi. Bu bizim başkanımıza da nüksetti. Ayrılma sürecimde de AK Partili ve İYİ Partili meclis üyelerinin organize hareket etmesi, başkanımızı etki altına aldı. Kendisi ile konuşmamda, sağa yanaşmanın sıkıntısından bahsetmiştim. Ama olmadı. O farklı bir tercih içinde oldu. Bunun bedelini nasıl ödeyeceğini zaman gösterecektir. Olumlu veya olumsuz anlamda.

 

İl Temsilcisi İsmail Göksu:  İnsanlar TİP’e  sempati ile bakıyor   

Kırgın ayrıldınız mı?

Benim kırgınlığım şu oldu, arkadan vurulmaktı. Beni tanıyan tanır. Ben kimsenin arkasından vurmadım. Kendisi ile konuşurken, Fatma Hanım artık durumu idare edemediğini söyledi. Ben de kendisini zor durumda bırakmamak için görevi bırakacağımı söyledim. Cuma günü görüşmüştüm. Pazartesi de ayrılacağımı söyledim. Kendisi üzüldü, teşekkür etti. Ancak bu görüşmemizden yarım saat sonra yaptığı açıklamada, bizim işimize son verdiğini söylemiş. Medya da bunu “İsmail Göksu kovuldu” başlığı ile haberleştirdi. Bu beni çok yaraladı. Kırıldım. Ama iyi ki de ayrılmışım. Çünkü bu zihniyetle yürümek mümkün değil. Bu sırada bazı projelerim vardı. Daha sonra olgunlaşma aşamasına gelince Türkiye İşçi Partisi ile ilişki kurdum. Ve birlikte yürüme kararı aldık.

 

Peki yerelde nasıl bir politika izleyeceksiniz?

Bizim yerel hedeflerimiz için daha çok erken. Ama yerelin, genel siyasete katkı açısından önemli olduğunu da düşünüyorum. Biliyorsunuz biz 6 partili bir ittifakın içindeyiz. Bu ittifakın paydaşları ile zaman zaman bir araya gelerek, nasıl yol yürüyeceğimizi kararlaştıracağız. Yakın zamanda da ilk toplantımızı gerçekleştireceğiz.

 

Genel anlamda ittifakın geleceği nasıl görüyorsunuz?

TİP olarak bizim katı, dogmatik bir duruşumuz yok. Biz birlikte yürüyebileceğimiz ittifaklar içinde olmak istiyoruz. Buna da ihtiyacımız var. Ama her halükarda biz işçi sınıfının çıkarlarını baz alarak bunun üzerinden politika yürüteceğiz. İttifakın işçi sınıfına kazandıracaklarına bakarız.

 

Kocaeli işçi kenti. Bu açıdan şanslı olduğunuzu düşünüyor musunuz?

TİP olarak bazı sendikalar içinde çalışmalarımız zaten var. Çok ciddi ilişkiler kurduğumuz, zaman zaman eylemlerde bulunduğumuz sendikalar var. Bizim de buradaki örgütlenme tarzımız içinde bu var. Kocaeli büyük fabrikalarda çalışan işçilerin olduğu bir kentten ibaret değil. Giderek küçülen bir üretim alanları gerçeğimiz var. 2 ila 10 arasında işçi çalıştıran işyerlerinin, atölyelerin yoğunlaştığı bir kent. Bu oran, çalışan kesimin yüzde 70’ini oluşturuyor. Dolayısıyla işimiz zor. Ama bizim başka yolumuz yok. Çalışmayı sıkılaştırarak bu zorluğun üstesinden gelmeye çalışacağız.

POTANSİYELİMİZ YÜKSEK

İnsanlar bize sempati duyuyor. TİP’in potansiyel taraftarı, mevcut taraftarın belki 10 katı. Seçim sürecinde olmamız bunda önemli bir etken. Meşhur 6’lı masa ve onun öncüsü durumundaki CHP’nin iktidara gelememe durumu var. Bu, insanlarda ciddi bir tereddüt yaratıyor. Biliyorsunuz, CHP’nin yıllardır iktidara gelememesi söz konusu. Orada beklenti içinde olanlar var. Bir gözü CHP’de… Yarın öbür gün bir şey olursa oradan bir iş alabilir miyiz, sosyal olanağa kavuşabilir miyiz beklentisi içindeler. Ama yarın CHP iktidara gelemezse, oradan bizim partimize ciddi bir kayma olacaktır diye bekliyorum. Bu nedenle geleceği bugünden daha parlak görüyorum. Ancak bu, hareketsiz kalacağımız anlamına da gelmesin. Özellikle de olası bir iktidar değişiminde bizim asıl mücadelemiz başlayacak.

 İl Temsilcisi İsmail Göksu:  İnsanlar TİP’e  sempati ile bakıyor   

Gündem konuları ile ilgili hızlı aksiyon alıyorsunuz, açıklamalar yapıyorsunuz. Bartın’daki maden faciası onlardan biriydi. Bir de sosyal medya yasası var. Bu konuda ne demek istersiniz?

Sosyal medya yasası, iktidar ne zaman zora girse bunu gündeme getirir. İnsanların hareket alanlarının artması, muhalefetinin kamuoyunda karşılık bulması, hatta bunların giderek tepkiselliğe varması hiçbir şekilde istenmez. Yıllardır uygulanan ekonomik politikalar, insanları dünyada yaşam hakkı tanımayacak bir noktaya getirdi. Bu bizde daha katı bir şekilde uygulanıyor. Geçmişte özgürlük çığırtkanlığı yapan AKP’nin özgürlükten ne anladığını bugün net bir şekilde görebiliyoruz. Oysa bugün bizim ihtiyacımız olan; İnsanların içeri alınma kaygısı olmadan, zarar görme kaygısı yaşamadan istediğini söyleyebilmesidir. Asıl özgürlük budur. Ne yazık ki muhalefet partilerinin da bunu fazla önemsemeyişi, bana göre ülkemize ihanetin en büyüğüdür.

 İl Temsilcisi İsmail Göksu:  İnsanlar TİP’e  sempati ile bakıyor   

GAZETEMİZİ ZİYARET: Türkiye İşçi Partisi İl Temsilcisi İsmail Göksu ve Kadın Büro İl Sorumlusu Adile Nur Sönmez gazetemiz imtiyaz sahibi Yüksel Demirdaş ile Genel Yayın Yönetmeni Erdin Ağdede’yi ziyaret etti. Göksu ve Sönmez, parti çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

Tüm mağduriyet alanlarında varız

 

Türkiye İşçi Partisi Kadın Büro İl Sorumlusu Adile Nur Sönmez de partilerinin tüm mağduriyet alanlarında var olmak istediğini söyledi. Sönmez, “Özellikle kadın ve gençlere yönelik çok sayıda çalışmamız mevcut” dedi.

 

Türkiye İşçi Partisi emek eksenli ve işçi hakları konusunda mücadele eden bir parti. Ama biz kadınların da partisi olmak istiyoruz. Her gün çok sayıda kadın ya cinayete kurban gidiyor ya da şiddet görüyor. Bu konuda da kadınların haklarını savunmak ve sesleri olmak istiyoruz. Aslında bütün mağduriyet alanlarında ses çıkarabilmek istiyoruz.

Gençlerin Türkiye İşçi Partisi’ne bakış açısı nasıl?

Gençlerin siyasete katılmasını Türkiye İşçi Partisi çok istiyor. Gençlerin kendilerini özne olarak temsil etmelerini ve kadınların kendilerini temsil edecek alanları yaratmayı benimsiyor Türkiye İşçi Partisi. Çok fazla genç üyemiz var. Gençlerin bize bakış açısı çok olumlu. Çünkü burada temsil edilebildiğini hissediyor. Kendi sesinin hem sokakta hem Meclis’te yer bulduğunu düşünüyor.

21 Eki 2022 - 09:37 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgün Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgün Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgün Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgün Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli haber